Niebo w Lutym – powrót Słońca

Po dosyć pochmurnym styczniu przed nami kolejny, miejmy nadzieję, że bardziej pogodny miesiąc, czyli luty. W lutym szczególnie ciekawie zapowiada się jego połowa, ponieważ wtedy Księżyc będzie w malowniczej koniunkcji z Plejadami, Uranem i Jowiszem

Pierwszego dnia miesiąca Słońce w Warszawie wschodzi o 7:17 a zachodzi o 16:21, natomiast na koniec lutego wschód nastąpi o 6:23 a zachód o 17:14. Długość dnia zwiększy się aż o 1 godzinę i 57 minut. Jest to naprawdę duża zmiana. Średnio długość trwania dnia zwiększa się codziennie o 4 minuty.

Warto również zwrócić uwagę, że Słońce jest ciągle bardzo aktywne. Na jego tarczy, za pomocą teleskopów wyposażonych w odpowiednie filtry, możemy zaobserwować ciemniejsze i chłodniejsze obszary, czyli plamy słoneczne. Również zwiększona aktywność powoduje wyrzuty plazmy w przestrzeń kosmiczną. Jeśli taka plazma dociera do atmosfery Ziemi, powoduje wystąpienie zorzy polarnej, która w sprzyjających okolicznościach może być widoczna nawet z naszych szerokości geograficznych. Dlatego warto śledzić sytuację na bieżąco na stronie
https://www.spaceweatherlive.com/pl/aktywnosc-zorzowa/zasieg-zorzy-polarnej.html

 

Księżyc początek miesiąca rozpocznie od zbliżania się do III kwadry, którą osiągnie 3.02, a następnie 10.02 nastąpi nów.

luty1

Już następnego dnia wąski sierp Księżyca pojawi się wieczorem, tuż po zachodzie Słońca.
Z każdy dniem Księżyc będzie coraz bliżej I kwadry, którą zaobserwujemy 16.02. Od tego dnia będzie coraz bardziej bliski pełni, która nastąpi 24.02. Następnie z każdym dniem będzie coraz bliżej III kwadry, ale to już temat na kolejny miesiąc.

luty2

 

Jak już wcześniej wspominaliśmy, w lutym na szczególną uwagę zasługuje koniunkcja Księżyca najpierw z Uranem i Jowiszem, a następnie z Plejadami.

15.02 nasz naturalny satelita, w fazie tuż przed I kwadrą znajdzie się między Jowiszem a Uranem. Odległość Księżyca od Urana będzie tak mała, że oba obiekty będzie można obserwować jednocześnie w lornetce 10×50. Zatem jeśli nigdy nie widzieliście Urana, to szykuje się świetna okazja do jego obserwacji. Uran w lornetce będzie przypominał delikatnie zielonkawą, dosyć słabą gwiazdkę. Ale z jego odnalezieniem nie powinno być większych problemów.
Oczywiście, warto też zwrócić uwagę na Jowisza. Już w niewielkiej lornetce widoczne są bez trudu jego największe księżyce, odkryte przez Galileusza.

 

luty3

 

Kolejnej nocy Księżyc dostarczy jeszcze ciekawszego widowiska, a mianowicie przejdzie tuż pod gromadą otwartą M45. Ta koniunkcja jest o tyle ciekawa, że będzie można w ciągu nocy zobaczyć, jak zmienia się położenie Księżyca względem Plejad. Wieczorem, około 18, od Plejad będzie dzieliła go jeszcze spora odległość, natomiast o 22:00 znajdzie się tuż przy nich. Koniunkcja ta świetnie pokazuje, jak szybko Księżyc przemieszcza się na niebie względem gwiazd. Dodatkowo, same Plejady to bardzo spektakularna gromada otwarta, a więc szykuje się piękne widowisko. Podobnie jak w przypadku koniunkcji z Jowiszem i Uranem i tym razem wato wykorzystać lornetkę, która pięknie pokaże zarówno Plejady, jak i Księżyc.

 

luty4

 

Jeśli chodzi o obserwację obiektów poza Układem Słonecznym, to w lutym bardzo polecamy zwrócić uwagę na efektowną i łatwą do zlokalizowania Mgławice w Orionie. Jest to chyba jedna z najbardziej znanych mgławic na niebie. Znajduje się pod trzema gwiazdami, tworzącymi charakterystyczny Pas Oriona. Do jej obserwacji wystarczy lornetka, ale dużo lepszy efekt da światłosilny teleskop, wyposażony w okular dający małe powiększenie i szerokie pole widzenia. Dodatkowo, warto do jej obserwacji użyć filtra UHC, który bardzo zwiększy kontrast i lepiej uwidoczni ten obiekt.

 

luty5

 

Oczywiście, na niebie w lutym można odnaleźć dużo więcej interesujących obiektów. Warto w tym celu pobrać darmowy program Stellarium
https://stellarium.org/pl/

lub wyposażyć się w mapę nieba i samodzielnie zgłębiać jego tajemnice.
W takich ciekawostek dodamy tylko, że na wschodnim horyzoncie już widoczny jest czerwony Arktur i gwiazdozbiór Herkulesa. Ewidentnie, wiosna coraz bliżej.

 

luty6

 

Na koniec chcielibyśmy zaprosić Państwa na warsztaty astrofotograficzne w dniach 23-25.02 w Willi Zagórze. Prowadzi je doświadczony i bardzo znany astrofotograf Maciej Kapkowski „Wessel”.

Warsztaty AstroShot

Wszystkim życzymy powodzenia w obserwacjach i dobrej pogody.

PS. Szykujemy już teleskopy na sierpniowy AstroShow 🙂

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.