C/2011 W3 (Lovejoy) – kometa widoczna w dzień?

Terry Lovejoy z Australii, analizując zdjęcia z 27 i 29 listopada, odkrył prawdopodobnie nowy obiekt pochodzący z grupy Kreutza (komet muskających Słońce). 15 grudnia może być widoczna za dnia tuż obok Słońca…Ponieważ dane na temat nowej komety są ciągle aktualizowane, a sama sytuacje dość wyjątkowa, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, z jaką dokładnie maksymalną jasnością kometa pojawi się przy Słońcu.

Opierając się jednak o aktualne dane można spodziewać się, że będzie to bardzo jasna kometa widoczna nawet w dzień! Swoją wyjątkową jasność zawdzięcza swoim dużym rozmiarom i ekstremalnie małej odległości od Słońca. Ewentualne obserwacje będą oczywiście możliwe wyłącznie przy Słońcu.

Aktualnie kometa znajduje się w gwiazdozbiorze Wilka i nie jest widoczna z terenu naszego kraju. Kierując się w stronę Słońca przemierzy jeszcze gwiazdozbiory Węgielnicy, Skorpiona, aby na tle Wężownika wykonać nawrót w kierunku Skorpiona i Ołtarza. W zasadzie jakiekolwiek nocne obserwacje komety w Polsce zarówno przed i po peryhelium nie są możliwe.

Wg. aktualnych obliczeń kometa zbliży się do Słońca na odległość zaledwie 845.500 km od jego środka i 149.500 km od powierzchni fotosfery! Do maksymalnego zbliżenia dojdzie 16 grudnia o godz. 00:59 czasu polskiego, czyli w momencie, kiedy Słońce będzie w Polsce pod horyzontem. Ze względu na wzajemne ustawienie Słońca, Ziemi, w momencie maksymalnego zbliżenia, kometa przez okres około 30 minut będzie znajdować się za Słońcem.

W zasadzie tak naprawdę nie wiadomo, co się wtedy z kometą stanie. Czy przetrwa przelot w tak małej odległości? Może się rozpadnie lub Słońce nie pozwoli jej już odlecieć wciągając ją do siebie? Jest wysoce prawdopodobne że kometa nie przetrwa zbliżenia i całkowicie się rozpadnie.

Kometa znajdować się będzie bardzo blisko Słońca, przez co bezpośrednie obserwacje nie będą możliwe (nie wolno patrzeć bezpośrednio na Słońce, gdyż grozi to utratą lub uszkodzeniem wzroku). Kometę bezpiecznie można będzie oglądać na zdjęciach z kamer sondy SOHO.

W momencie peryhelium pozostaje nam obserwowanie komety na zdjęciach z SOHO: strona I oraz strona II. W szczególności polecamy bezpośrednia zdjęcia z kamery LASCO – C3. Jeśli rzeczywiście okaże się, że ta kometa należy do grupy Kreutza, to już za kilkanaście dni czeka nas niezapomniane widowisko!

Marek Substyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Astronomia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 Responses to C/2011 W3 (Lovejoy) – kometa widoczna w dzień?