Teleskop na dobry start!

Sprawa zakupu teleskopu mogłaby być prosta. Wybieramy z oferty sklepu jeden z mniejszych i tańszych teleskopów i cieszymy się, że jesteśmy miłośnikami astronomii. Nic bardziej błędnego. Największym problemem jest na ogół mała apertura (średnica) naszego teleskopu i kiepskiej jakości montaż. Oczywiście, Księżyc będzie na pewno prezentować się ładnie, jeśli nigdy go nie widzieliśmy wcześniej w dużo większym teleskopie. Na pewno też dostrzeżemy Jowisza z księżycami – małą kulkę z kropkami, a nawet Saturna pierścieniami – jeszcze mniejszą kulkę z wybrzuszeniami po bokach. Pamiętajmy jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i po zaobserwowaniu kilku obiektów czas przyjdzie na coraz słabsze obiekty, których nasz teleskop nie będzie już w stanie zaobserwować.

Co wtedy? Zmiana na większy model? A może tak od razu kupić należałoby teleskop trochę droższy, ale za to z dużo większymi możliwościami?

Już za cenę niecałych 700 zł, możemy się stać właścicielami nowego, dość dużego teleskopu zwierciadlanego o średnicy 130 mm, który to zbierze 250 razy więcej światła niż ludzkie oko i ponad 3,3 razy więcej światła niż na przykład 60 mm refraktor (teleskop soczewkowy).

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2,d697.html

Teleskop taki np. Sky-Watcher BK1309EQ2 to reflektor (teleskop zwierciadlany) o średnicy 130 mm, ogniskowej 900 mm i światłosile f/6,9. Zakładając, że gołym okiem na niebie jesteśmy w stanie zauważyć obiekty o jasności do 6 mag. (wielkości gwiazdowej), teleskopem tym zaobserwujemy obiekty do 12,2 mag., czyli nawet 250 razy słabsze niż najsłabsze widoczne gołym (nieuzbrojonym) okiem. Dysponując takimi możliwościami, teoretycznie w zasięgu znajdą się nie tylko planety, ale także teoretycznie wszystkie obiekty katalogu Messiera oraz dużo obiektów katalogu NGC.

Jeśli rozpatrujemy trochę lepszy, lecz wciąż kompaktowy model, wybierzmy inną wersje teleskopu oznaczoną symbolem BKP13065EQ2, która jest o identycznej aperturze, również na montażu paralaktycznym EQ2.

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bkp13065eq2,d698.html

Różnicą tutaj będzie krótsza 650 mm ogniskowa, światłosiła wynosząca f/5, o wiele lepszy kształt zwierciadła (parabola) i brak w zestawie soczewki Barlowa. Dwa okulary z zestawu umożliwiają uzyskiwanie powiększeń 26 razy przy polu widzenia 1,5° oraz 65 razy przy polu widzenia 0,6°. Teleskop ten jest łatwiejszy (krótsza tuba) w transporcie i oferuje większe pola widzenia niż wersja 900 mm. Ma to jednak wpływ na uzyskiwane powiększenia, które w modelu 650 mm są mniejsze. Pamiętajmy aby wybierając aperturę nie schodzić poniżej 130 mm w przypadku teleskopów zwierciadlanych i 90 mm w przypadku teleskopów soczewkowych.

Jak wiemy, teleskopy zwierciadlane odwracają obraz, przez co stają się mało użyteczne w obserwacjach naziemnych. Aby odwrócić obraz w teleskopie zwierciadlanym musimy użyć tzw. soczewek prostujących lub okularu prostującego obraz. Rozwiązanie w obu przypadkach nie jest komfortowe i obarczone dużymi wadami optycznymi. Aby bez widocznych strat obraz w teleskopie był poprawnie zorientowany musimy zwrócić uwagę na refraktory, czyli teleskopy soczewkowe, które powinny być doposażone w pryzmatyczną nasadkę kątową.
W rzeczywistości refraktory również odwracają obraz, jednakże tylko w tej konstrukcji (plus inne nie opisywane tutaj Maksutowy i Schmidty-Cassegrainy) umożliwiają zastosowanie nasadki kątowej. W teleskopach Newtona nasadek kątowych nie stosujemy, ze względu na wydłużenie toru optycznego i nie możliwość zogniskowania obrazu w odpowiednim miejscu.

W przypadku wyboru refraktora jako swojego docelowego teleskopu warto zwrócić uwagę na model BK909AZ3 czyli refraktor o średnicy 90 mm i ogniskowej 900 mm na montażu azymutalnym.

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk909az3,d815.html

Refraktor taki zbiera około 162 razy więcej światła niż ludzkie oko, czyli nawet 45% mniej światła niż pierwszy nasz opisywany teleskop. Pamiętajmy, że refraktory mimo, że dają lepszej jakości obrazy, nigdy nie oferują w swojej klasie cenowej takich możliwości jak teleskopy Newtona. Zawsze droższe było i będzie wykonanie dwuelementowego obiektywu
i wyszlifowanie zwierciadła.

Dla osoby poważniej myślącej o obserwacjach odpowiedni będzie teleskop zwierciadlany systemu Newtona o średnicy 150 mm zamocowany na montażu paralaktycznym klasy EQ3-2 (np. Sky-Watcher BKP15075EQ3).

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,d699.html

Będzie to teleskop stabilny, a jednocześnie dzięki całkiem dużej aperturze pozwoli on na zaobserwowanie rzeczywistych szczegółów na tarczach planetarnych. Znaczny zasięg gwiazdowy pozwoli na zaobserwowanie setek interesujących obiektów. Pod ciemnym niebem zaobserwujemy wiele obiektów mgławicowych, możliwe stanie się odnajdywanie słabych komet których całkiem sporo przewija się przez nocne niebo. Teleskopy tego rodzaju zazwyczaj pozwalają na podłączenie dodatkowych napędów i w przyszłości mogą być wykorzystywane do astrofotografii.

Bardzo interesującym rozwiązaniem dla bardziej wymagających są teleskopy zwierciadlane na montażu Dobsona.

 

 

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex,d781.html

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-10-pyrex,d735.html

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-12,d984.html

Są to konstrukcje azymutalne, z charakterystyczną obrotową podstawą. Teleskop zawieszony jest dość nisko. Montaże takie są bardzo proste i tanie w budowie a przy tym wyjątkowo stabilne. Dzięki takiej na konstrukcji montażu za stosunkowo niewielką cenę otrzymujemy zwykle sprzęt o ogromnych możliwościach optycznych. Za około 1400 zł można w ten sposób zdobyć reflektor Newtona o średnicy 20 cm (np. Sky-Watcher SK Dobson 8” PYREX). Teleskop taki bez względu na opinie dotyczące teleskopów Newtona będzie sprzętem uniwersalnym i wydajnym. Wszelkie potencjalne wady optyki wynagrodzi ogromną aperturą. Przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych, 20 cm Newton pozwoli uzyskać wspaniałe obrazy planet. Najwięcej zyskamy na ogromnej zdolności zbierania światła takiego teleskopu. Obrazy mgławic będą większe i jaśniejsze, możliwe będzie dostrzeżenie galaktyk, a nawet ich ramion. Duży teleskop wymaga nieco miejsca i nie zalicza się raczej do mobilnych. Jakość uzyskiwanych obrazów rekompensuje jednak niedogodności związane z transportem. Pamiętajmy, że ekstremalnie duże powiększenia dostępne w dużym teleskopie stosujemy z głową, pamiętając o zasadzie, że jego komfortowa wartość to 1 – 1,5x średnica wyrażona w milimetrach. Zasada ta dotyczy bardzo dobrych warunków obserwacyjnych tzw. Seeingu, czyli stabilnej atmosfery.

■ Delta Optical

Ten wpis został opublikowany w kategorii Astronomia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Teleskop na dobry start!

  1. Bardzo fajne sprowadzenie takiego tematu rzeki do pigułki. To dosyć trudna sprawa, żeby tak wielowątkowy temat streścić i zsyntetyzować do czegoś co da się na raz przeczytać i zawierałby zalety i wady konstrukcji z uniknięciem pułapki „popłynięcia” z tematem- szczególnie gdy jest się od lat amatorem astronomicznego tematu. Myślę, że pogratulować należy skupienia się na rozsądnym przedziale cenowym. Od siebie dodałbym możliwość wyboru któregoś z katadioptryków pomimo, że nie jestem fanem tych konstrukcji to dodam krótką charakterystykę:

    Oprócz teleskopów soczewkowych (refraktorów) i zwierciadlanych (reflektorów) jest jeszcze konstrukcja łącząca obydwa rozwiązania. Tak zwane katadioptryki, czyli teleskopy zwierciadlano- soczewkowe na forach internetowych w skrócie nazywane MAK-ami (w przystępniejszej cenie) lub SCT (dla zasobniejszych portfeli).
    To co charkateryzuje MAKi to kompaktowa budowa samej tuby optycznej. Przy niedużym rozmiarze. Reklamowane są jako doskonałe rozwiązanie dla astronomii „balkonowej” gdzie ich kompaktowy rozmiar ma ułatwiać korzystanie w niedużej przestrzeni a mała światłosiła umożliwiać obserwacje z balkonów miast zaśmieconych światłem. Dzięki stosunkowo długiej ogniskowej (1300/1500mm dla sprzętu od 1200 do 2400zł) możliwe są duże powiększenia. Jednak nie ma róży bez kolców i trzeba zaznaczyć, że MAKi są teleskopami „ciemnymi”. Popularne i przystępne cenowo mają światłosiłę w okolicach f12. Taki zestaw cech powoduje, że stają się teleskopami zadaniowymi. Świetnie nadają się do planet/księżyca -duże powiększenia – mała światłosiła (W Newtonie Księżyc trzeba „gasić” filtrami szarymi lub polaryzacyjnymi- podobnie Jowisza czy Wenus). Obserwacje obiektów DS z Maka… są możliwe ale są też kompromisem który nie jest konieczny. Już 6 calowy (150mm) Newton pokaże więcej (cena poniżej 1000zł) na głębokim niebie.
    Kompletny MAK (teleskop i statyw) w cenie do 1500 zł to Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKMAK102EQ2 jednak lepiej dołożyć i nabyć Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKMAK127EQ3-2 za około 2400zł.

    Osobiście nie jestem fanem Maków. Duża obstrukcja centralna (przysłonięcie przez lusterko wtórne zwierciadła sięga często 30%. To oznacza że nasz MAK o zwierciadle 127mm daje efektywną średnicę na poziomie 90mm. Newtony również są obarczone tą cechą jednak ich znacząco większa średnica powoduje mniejszy spadek efektywności. Pomimo, że Maki nazywane są „balkonowymi” czy mobilnymi to dobry montaż dla nich już taki nie jest. Tak czy siak zestaw będzie ważył około 20kg. Tyle co Synta 6/8cali. Myślę, że po wypuszczeniu na rynek wersji Flex popularnych Newtonów na Dobsonie z rozkładana/składaną tubą optyczną ( https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-8-rozsuwany,d1300.html ) warto jednak pójść w stronę średnicy obiektywu i nie odcinać się obiektów głębokiego nieba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>