Pierwszy teleskop – Co można zobaczyć w amatorskim teleskopie?

Minęło wiele lat od chwili, gdy po raz pierwszy przyszło mi popatrzeć świadomie w niebo. W końcówce lat osiemdziesiątych teleskop astronomiczny był marzeniem ściętej głowy. Bez wątpienia prościej taki sprzęt było wówczas zbudować niż zakupić, nieliczni cieszyli się niewielkimi lunetami produkcji radzieckiej a pewien polski producent teleskopów stawiał pierwsze kroki w tej branży. Wszystko co wcześniej wyczytałem w astronomicznych książkach dostrzegłem przy użyciu niewielkiej lunety o średnicy obiektywu 5 cm. Wystarczała ona do obserwacji co jaśniejszych komet, gwiazd zmiennych a po pewnych przeróbkach pokazała słynne pierścienie Saturna. Świat na szczęści się zmienił i mamy dziś ogromny wybór sprzętu astronomicznego, w dowolnych rozmiarach i systemach optycznych. Teleskopy produkowane są zarówno dla osób początkujących jak i dla bardziej zaawansowanych astroamatorów. Powstały też konstrukcje przy których projektowaniu nie zastanawiano się zbyt mocno nad prawami optyki i które lepiej omijać szerokim łukiem.

We współczesnych konstrukcjach zwracać należy uwagę głównie na jakość. Początkującemu nie jest oczywiście potrzebny sprzęt z wyższej półki, wystarczy że będzie to jakość przyzwoita. Teleskopów przyzwoitych i całkiem tanich jest na rynku sporo więc z wyborem nie powinno być problemu. Oczywiście rozmiar teleskopu również ma znaczenie, nie należy jednak popadać w przesadę. Nawet tani refraktor o średnicy 7 cm (np. Sky-Watcher SK707AZ2) pokaże więcej niż mogłem sam zobaczyć w swojej starej pięciocentymetrowej lunecie. Warto jednak zwrócić uwagę na teleskop o średnicy 13 cm (SK1309EQ2), który będzie optymalnym wyborem pod względem możliwości do ceny.

Co można zobaczyć w amatorskim teleskopie?

Zanim zdecydujemy się na zakup warto zastanowić się czego oczekujemy od naszego przyszłego teleskopu. Każdy zapewne widział na zdjęciach słynne pierścienie Saturna i będzie próbował je zobaczyć na własne oczy. Co niektórzy spodziewają się pięknych kolorowych obrazów mgławic, wszak na zdjęciach z teleskopu Hubble’a tak one właśnie wyglądają. W tym momencie musimy zdać sobie sprawę z rzeczywistych możliwości sprzętu jak też z niedoskonałości ludzkiego oka których nie sposób przeskoczyć.

Każdy, najmniejszy nawet teleskop o ile reprezentuje jakąś przyzwoitą jakość optyki pozwoli dostrzec szczegóły na powierzchni Księżyca. Zapewne niejeden zauważy że szczegóły takie widać już w lornetce – owszem, daje się tam dostrzec kratery, niemniej są to zwykle obrazy niezbyt szczegółowe. Księżyc obserwowany w lornetce zazwyczaj wypełnia niewielką część pola widzenia i trudno jest przypatrywać się poszczególnym kraterom. Tymczasem w najtańszym nawet siedmiocentymetrowym refraktorze powiększającym obraz stokrotnie tarcza Księżyca nie mieści się już w polu widzenia wypełniając cały obraz (np. Sky-Watcher SK707AZ2). Kratery widoczne są wraz z całą strukturą wałów, z centralnymi wzniesieniami, widoczne są też rożnego rodzaju szczeliny i łańcuchy górskie. Obraz tarczy Księżycowej zmienia się w cyklu miesięcznym z nocy na noc stąd też nasz naturalny satelita jest celem obserwacji który prędko się nie znudzi i przyniesie obserwatorowi wiele radości.
Doskonale sprawdzi się tutaj wspomniany już, bardzo popularny model SK1309EQ2, który dzięki temu, że wyposażony jest w dość duże zwierciadło, umożliwi bardziej szczegółowe obserwacje planet, Księżyca i wielu obiektów głębokiego kosmosu, w stosunku do mniejszych modeli.

Zdjęcie: Powierzchnia Księżyca widoczna przez teleskop w bardzo dobrych warunkach obserwacyjnych.

Do zaobserwowania tarcz planetarnych również nie jest potrzeby drogi sprzęt. Kształty owych tarcz widział już w 1610 roku Galileusz a posługiwał się przecież lunetą bardzo małą i prymitywną w konstrukcji. Niewielki teleskop bez problemu ukaże nam tarczę Jowisza z widocznymi równikowymi pasami.

Grafika: Symulacja wyglądu Jowisza w teleskopie. Obok Jowisza na ogół widzimy 4 dość jasne księżyce planety Io, Europę, Ganimedesa i Kalisto. Ze względu na ciągły ruch ich wokół planety księżyce czasami znajdują się zarówno przed jak i za tarczą planety, jak również mogą wchodzić w cień planety lub cień księżyców może wędrować po tarczy Jowisza.

Nie będzie też żadnym problemem dostrzeżenie pierścieni Saturna oraz jego największego księżyca Tytana.

Rysunek: Symulacja wyglądu Saturna w teleskopie. W pobliżu planety w zależności od posiadanego sprzętu można dostrzec nawet do 5 i więcej księżyców.

Planety krążące bliżej Słońca niż Ziemia wykazują fazy podobne do faz księżycowych. W szczególności Wenus jest wdzięcznym obiektem do obserwacji ze względu na znaczne rozmiary kątowe osiągane w pewnych okresach widoczności.

Opis: Symulacja wyglądu planety Wenus w teleskopie  

Mgławice, galaktyki i komety bardziej niż dobrego sprzętu wymagają ciemnego nieba. Są to obiekty rozmyte o nieostro zaznaczonych konturach, często o niskiej jasności powierzchniowej. Osobiście odnalazłem wiele galaktyk pod ciemnym niebem przez większą lornetkę, z drugiej strony nieraz był problem z odnajdywaniem jasnych komet pod miejskim niebem przez 10 centymetrowy refraktor (np. Celestron Omni 102 XLT). Obiekty te są widoczne jako mniej lub bardziej wyraziste plamki świetlne. W przypadku większych teleskopów da się dostrzec pewne struktury – w szczególności ramiona spiralne w bliskich nam galaktykach.

Opis: Symulacja wyglądu fragmentu mgławicy Veil w Łabędziu

Gromady kuliste zaczynają rozdzielać się na gwiazdy składowe już w teleskopie o średnicy około 15 cm (np. Sky-Watcher BKP15075EQ3-2).

Opis: Symulacja wyglądu gromady kulistej M13 w Herkulesie

Gromady otwarte wyglądają najlepiej w niezbyt dużych teleskopach przy małym powiększeniu. Bez względu na rozmiar zakupionego teleskopu nie dostrzeżemy kolorów w obserwowanych mgławicach. Nawet obserwatorzy którzy mieli okazję obserwować takie obiekty przez wielkie profesjonalne teleskopy twierdzą że nie jest to osiągalne. Winne wszystkiemu są własności ludzkiego oka. Siatkówka oka pokryta jest dwoma rodzajami komórek – pręcikami i czopkami. Za widzenie w kolorze odpowiedzialne są czopki które niestety nie są zbyt czułe na słabe światło. Przy bardzo słabym świetle do akcji wkraczają pręciki – komórki znacznie czulsze ale zupełnie niewrażliwe na barwę. Stąd też dostrzegać możemy barwne obrazy jaskrawo świecących planet, możemy odróżnić kolory jasnych gwiazd w układzie podwójnym ale mgławice zawsze będą wydawały się szarawe. Jak mówi przysłowie w nocy wszystkie koty są szare. Ograniczeń takich nie mają aparaty fotograficzne. Kto chce się przekonać niech skieruje aparat fotograficzny w kierunku gwiazdozbioru Oriona i wykona ekspozycję 30-sekundową przy wysokiej nastawie ISO. Na zdjęciu pojawi się rozmyty czerwonawy obiekt – słynna mgławica M42 w Orionie.

Opis: porównanie widoczności mgławicy M42 znajdującej się w gwiazdozbiorze Oriona na zdjęciach (górna grafika) i w rzeczywistości (dolna grafika) w teleskopie.

Uwaga: Wszystkie przedstawione grafiki są symulacjami, które w różnych warunkach i przy wykorzystywaniu różnego sprzętu mogą w danym momencie różnić się rzeczywistego widoku w teleskopie.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Astronomia, Poradnik. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

106 odpowiedzi na „Pierwszy teleskop – Co można zobaczyć w amatorskim teleskopie?

 1. Kompletny Amator pisze:

  Witam. Po przeczytaniu tego tekstu wnioskuję,że nie zobaczę przez teleskop żadnych kolorów? Przykra sprawa,bo właśnie oczekiwałem ,że je zobaczę gdy już go zakupię,a teraz widzę ,że bez astrofotografii się nie obejdzie. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam

  • Patryk pisze:

   Witam, kolory zobaczysz dopiero przy korzystaniu z teleskopu o średnicy co najmniej 35 cm. Ja widziałem Mgławicę Oriona w kolorach seledynu za miastem przez teleskop właśnie 35 cm. Pozdrawiam Patryk

  • Hermilion pisze:

   Zobaczysz kolorowe planety i niektóre gwiazdy.

   • delta pisze:

    Mając teleskop 12″ i większy, dobrej jakości okulary i przede wszystkim ciemne niebo i miejsce obserwacji bez żadnych świateł psujących nocną adaptację wzroku do ciemności, można oglądać w kolorze małe mgławice planetarne, które nabierają zielono-niebieskiego koloru dzięki emisji światła o długości ok. 500 nm przez cząsteczki zjonizowanego tlenu. Z teleskopem 16″, wewnętrzne części mgławicy M42 w Orionie również nabierają zielononiebieskich i bladoróżowych kolorów. Mgławica ta jest tak jasna, że w dużym teleskopie i przy dużej źrenicy wyjściowej, jasność obrazu jest tak duża, że do działania zostają pobudzone pręciki, odpowiedzialne w oku za postrzeganie barw. Niektóre osoby obdarzone ponadprzeciętnym wzrokiem, mogą dostrzec zielono-niebieski kolor w M42 już w teleskopie 12″. W dużym teleskopie 10″ lub większym jasne mgławice i gromady gwiazd dosłownie „świecą”, to niesamowite wrażenie.

 2. dark pisze:

  „dostrzegłem przy użyciu niewielkiej lunety o średnicy obiektywu 5 mertów”
  No cóż. Są większe teleskopy.

 3. Lotek pisze:

  Moim zdaniem bardzo fajny artykuł. Dobrze zobrazowane jest to co faktycznie możemy zobaczyć oraz zestawienei tych średnic. Szkoda, że aby dostać się do cen trzeba przejść dalej ale zawsze jaieś ułatwienie. Czy rzeczywiście jest tak, że nie widać kororów? To wynika z niedoskonałości sprzętu czy ludziego oka ?

  • delta pisze:

   Kolory galaktyk czy mgławic, jakie możemy podziwiać na astrofotografiach rzeczywiście nie są widoczne w trakcie obserwacji wizualnych i wynika to z niedoskonałości ludzkiego oka. W nocy za nasz wzrok odpowiadają inne receptory niż w dzień – pręciki – które pozwalają nam widzień w bardzo słabym oświetleniu, ale niestety w odcieniach szarości. Natomiast podczas obserwacji wizualnych możemy oczywiście dostrzegać kolory na powierzchni planet. Dobrze widoczne są również kolory gwiazd, co daje piękne wrażenia podczas obserwacji kolorowych układów wielokrotnych gwiazd, gdzie gwiazdy różnią się kolorem, albo podczas obserwacji gromad otwartych gwiazd.
   Aby zaobserwować kolory w mgławicach potrzebowalibyśmy prawdopodobnie teleskopu o bardzo dużej aperturze i bardzo dobrych warunków obserwacyjnych, bardzo ciemnego nieba. Jednak niektórzy obserwatorzy używający teleskopów o lustrach 30, 40cm wzpominają, iż widzieli delikatne kolory w Wielkiej Mgławicy Oriona (M42).

 4. Maniaczka pisze:

  Czy teleskop Sky- Watcher (synta) SK 1145 EQ1 114/500 będzie się nadawał do oglądania planet ? Czy obraz będzie zadowalał moje oko ? ( nie będzie rozmazany, itp.)

  • deltasky.pl pisze:

   Obraz będzie dobry, ale trzeba pamiętać że planety w takim teleskopie nie będą duże.

 5. mateusz0612 pisze:

  Witam. Artykuł bardzo ciekawy, niestety nie odpowiada na moje małe pytanie. Planuję zakup mojego pierwszego teleskopu i trafiłem na Sky-Watcher (Synta) SK 1149 EQ1 114/900. proszę o krótki komentarz na temat tego teleskopu. Jestem całkowitym amatorem obserwacji nieba i nie chcę aby ten zakup był totalną porażką. Jeżeli mogę liczyć na ewentualną małą podpowiedź co do zakupu pierwszego teleskopu to zapewne będzie to podpowiedź nie tyko dla mnie ale dla wielu takich osób jak ja.

  • Franek pisze:

   szczerze to EQ1 jest słabym montażem polecałbym teleskop sky-watcher BK909EQ3-2 albo Dobson6″ to takie najlepsze na początki :)

   • awidzisz pisze:

    A Sky-Watcher Synta N-114/900 EQ-2 trochę lepszy? Co oznacza w ogóle EQ i czym się różnią teleskopy Newtona od refraktorowych?

    • delta pisze:

     EQ oznacza głowicę paralaktyczną montażu, która lepiej nadaje się do wykonywania zdjęć nieba a gorzej do obserwacji krajobrazu. Teleskop Newtona tworzy obraz za pomocą lustra wklęsłego, natomiast refraktor za pomocą soczewki wypukłej. 114/900 EQ2 jest lepszy, ponieważ posiada lepszą głowicę EQ2 niż EQ1 i dłuższą ogniskową 900 mm niż 500 mm w modelu 114/500.

 6. Pientka pisze:

  Dołączam się do pytania @mateusz0612. jestem w podobnej sytuacji i chciałbym wybrać coś ciekawego dl totalnego amatora.

 7. deltasky.pl pisze:

  Teleskop 1149EQ1 będzie jedną z najbardziej rozsądnych konstrukcji przy nieprzekraczalnej granicy cenowej ok. 400zł. Ma on prawidłowo zaprojektowaną optykę newtonowską i w prawidołowy sposób dobrane okulary. Ze względu na konstrukcję montażu polecamy jednak model nieco większy – SkyWatcher SK1149EQ2. Teleskop ten jest zdecydowanie stabilniejszy od tego w wersji EQ1
  Na pierwszy teleskop najlepiej jednak wybrać teleskop na montażu Dobsona. Zwykle za dość rozsądną cenę otrzymuje się teleskop o naprawde dużym zwierciadle. Najtańszy model – SkyWatcher SKDOB 6 ma średnicę 15cm i kosztuje obecnie 899zł. W porównianiu do SK1149 cena co prawda wyższa niemniej różnica w jakości obrazu kolosalna

  • Franek pisze:

   trzeba zwrócić uwagę na to że tego typu montaże jak EQ1 czy AZ2 to trzęsiące się jak galareta montaże.

 8. utu pisze:

  Witam wszystkich jestem poczatkujacym obserwatorem nieba , i mam kupic nastepujacy teleskop , Teleskop GSO Dobson 8″ DeLuxe 203/1200 M-CRF (mikrofocuser 1:10, chłodzenie lustra) . Prosilbym o rade co do tego teleskopu i przykladowe zdjecia (jesli jest taka mozliwosc) . Z gory dziekuje:))

  • delta pisze:

   Dobsony Delta Optical GSO to teleskopy o wysokiej jakości mechanice, w wyposażeniu mają też bardzo dobre okulary. Warto posiadać dużej średnicy lustro pod ciemnym niebem na wsi, ale również w mieście duży teleskop pokaże co potrafi podczas obserwacji ciał Układu Słonecznego.

 9. Proszę o radę pisze:

  Mam pytanie? Chciałbym kupić dziecku pierwszy teleskop, na allegro znalazłem nw zestawy, proszę o pomoc. Czy w ogóle warto zakupić taki sprzęt, czy szkoda pieniędzy! Proszę o rady! Z góry dziękuję i pozdrawiam! hodima@o2.pl Teleskop Opticon 60F900, Teleskop Celestron Travel Scope 70 + statyw + PLECAK ??????

  • delta pisze:

   Teleskop to precyzyjny instrument optyczny i swego rodzaju inwestycja na dłuższy okres czasu. Nawet jeśli jest to pierwszy teleskop zakupiony na próbę, poprzestawanie na półśrodkach może spowodować niedosyt lub wręcz rozczarowanie dziecka astronomią. Za niewiele więcej można dostać dobrej jakości teleskop który jest zarówno mobilny jak i daje ładne obrazy Księżyca, planet i obiektów mgławicowych. Dla malucha polecamy teleskop typu Sky-Watcher BK707AZ2, dla większego smyka BK909AZ3. Aluminiowy statyw i okulary w zestawie pozwalają rozpocząć odkrywanie Wszechświata natychmiast po rozpakowaniu i złożeniu.

 10. artur pisze:

  Witam, chce kupic na prezent teleskop Sky-Watcher (Synta) BK 1145 EQ1 114/500. Proszę o radę czy moja dziewczyna bedzie z niego zadowolona i co można przez niego zobaczyć. Pozdrawiam.

  • delta pisze:

   Jako odpowiedź na pytanie o teleskop dla dziewczyny można przytoczyć takie powiedzenie krążące w środowisku fotografów, że kobiety uwielbiają duże aparaty… Fotograficzne. :) Można podążać tym tropem również w astronomii, w końcu tu też jest sprzęt optyczny. Warto więc zwrócić uwagę na większy model taki jak BK1309EQ2, za jego pomocą uzyskamy piękne obrazy Księżyca, planet i sporej ilości mgławic pod ciemnym niebem.

 11. artur pisze:

  Witam serdecznie. Kupiłem polecany przez Was teleskop BK1309EQ2. Dokupiłem do niego soczewkę obracającą obraz, ale niestety nie można ustawić ostrości. Może pomożecie mi w tym? Może ja cos zle robię, albo soczewka jest uszkodzona, po za nią wszystko jest sprawne. Pozdrawiam Artur.

 12. łukasz pisze:

  witam wszystkim jestem amatorem chciałem kupic moj pierszy teleskop Sky-Watcher (S) BK 130/900 EQ2 szczeze powiem ze 550zł to wszytko ile moge wydać, bardzo bym prosił o odp czy sie go opłaca czy moze jakis inny jest lepszy model w takiej cenie

  • delta pisze:

   Jest to bardzo dobry teleskop w swojej klasie, dający dużo jaśniejsze i ostrzejsze obrazy planet, jeśli porównywać do refraktorów (teleskopów soczewkowych) w tym zakresie cenowym. Bardzo ładnie prezentuje się w nim Księżyc, planety Układu Słonecznego oraz wiele gromad gwiazd, duża część mgławic i galaktyk. Po doposażeniu w filtr słoneczny (folię obiektywową) pozwala obserwować Słońce Lepszą alternatywą jest Dobson 8″, np. popularna Synta. Można próbować łapać nią przelatujące satelity i samoloty!

 13. Marta pisze:

  ja mam pytanie, mam teleskop opticon
  Nazwa
  Opticon 45F600
  Producent
  Opticon
  Układ optyczny
  Refraktor (teleskop soczewkowy)
  Powiększenie:
  300x
  Średnica [mm]:
  45
  Ogniskowa [mm]:
  600
  Światłosiła:
  f/13
  Zdolność rozdzielcza:
  2,57″
  Zasięg gwiazdowy (magnitudo):
  10,8 mag
  Wyciąg okularowy:
  0,98″
  Typ montażu:
  Azymutalny
  Wysokość statywu [cm]
  125 cm
  Waga [g]:
  2200 g
  Sugerowany do obserwacji
  Księżyc, Mars, Wenus, obiekty naziemne, konstelacje gwiezdne
  Gwarancja
  24 miesiące
  Załączone okulary:
  Huygens H 12 mm
  Huygens H 6 mm
  Soczewka Barlowa:
  Barlow 3 x
  Luneta celownicza:
  6 x 30 mm

  co ja przez niego zobacze? bo jak do tej pory to widze tylko księżyc :(

  • delta pisze:

   W tym teleskopie powinno być widać Księżyc, Tarczę Jowisza wraz z 4 Księżycami, pierścienie Saturna, fazy Wenus, kilka najjaśniejszych mgławic, gwiazd podwójnych i głównie krajobraz dookoła za dnia. Winą tego stanu rzeczy jest średnica obiektywu teleskopu – jedynie 45mm.

   Częstym błędem podczas zakupu jest sugerowanie się tylko powiększeniem teleskopu, a nie prawdziwymi, twardymi danymi, takimi jak średnica obiektywu, konstrukcja optyczna, jakość montażu itp. W astronomii liczy się tak naprawdę średnica i jakość wykonania teleskopu. Z reguły im jest mniejszy tym mniej w nim widać, a powiększenie jest tylko teoretyczną wartością, którą producent może do woli manipulować. Następny teleskop proponujemy zwierciadlany, o średnicy zwierciadła co najmniej 130mm – w nim będzie widać dużo jaśniej, ostrzej i więcej.

   • Marta pisze:

    Dziękuje za rade, bardzo sie przyda bo dopiero zaczynam zabawe z teleskopami… no dostalam go w prezencie ale własnie mam zamiar kupić lepszy bo ten jest na prawde kiepski ;p tak myślalam jeszcze zeby dokupić same okulary? bo 12 i 6 mm to tez bardzo słabe ale właśnie chyba nie ma sensu przy tak malej średnicy obiektywu.

    • Tomasz pisze:

     Witaj.
     Mój komentarz już chyba nieaktualny, ale piszę ponieważ też miałem podobny problem & rozterkę po kupnie pierwszego teleskopu.
     Otóż kiedyś kupiłem refraktor Hama (duplet) o powiększeniu od 36 do 575 razy o średnicy 60mm. Montaż azymutalny – katastrofa, małe pole widzenia, strasznie długi, kiepskie okulary + dwie tuby… Księżyc obserwowałem, Wenus, nawet Saturna… Dopiero z czasem, kiedy zdobyłem wiedzę kupiłem to, co chciałem. Okazało się, że ten pseudo teleskop to zabawka. Jego części podane są na tej stronie jako te najgorsze, niedopuszczalne.
     Długo szukałem czegoś, co byłoby w miarę wygodne (mobilne) o dosyć dobrych parametrach optyczno-jakościowych i o rzeczywistym obrazie ( denerwuje mnie obraz odwrócony).
     * luneta YUKON 6-100X100 *
     Cena do przyjęcia. Nawet dzisiaj kupiłbym ją ponownie.
     Teraz marzę o Celestron’ie SkyProdigy 90 lub 102.

     Pozdrawiam 3maj się,
     Tomek

 14. rampam pisze:

  mam chrześniaka, zastanawiam się czy nie kupić mu na 1. komunię jakiegos teleskopu typu Sky-Watcher SK 70/500 AZ2, co sądzicie o tym? jest pojętnym chłopakiem, ale czy jednak nie jest za mlody?

  • delta pisze:

   Ten teleskop jest lekki i prosty w użyciu, jest bardzo często wybierany na prezent dla dzieci, więc jest to jak najbardziej odpowiedni prezent na komunię. Jego walorami są wysokiej jakości optyka, stabilny i lekki statyw i akcesoria pasujące do późniejszych teleskopów.

 15. Nati521 pisze:

  Witam.
  Mam 14 lat i chcę kupić swój pierwszy teleskop. Proszę doradźcie mi jaki teleskop dobrej jakości i przystępnej cenie.

 16. Mania25 pisze:

  Dzień dobry,

  w najbliższym czasie mam w planach zakupić swój pierwszy teleskop astronomiczny – dodam, że jestem totalną amatorką. Będzie to zdecydowanie inwestycja na dłuższy okres czasu, więc chciałabym kupić sprzęt troszkę droższy, ale lepszy. Kwota którą mogę przeznaczyć na teleskop wynosi od 1 200 – 1 500 zł. Dodam, że chciałbym aby było można zobaczyć coś więcej niż tylko kratery na Księżycu – np. jakieś mgławice. Czy mogą polecić mi Państwo jakiś odpowiedni model? Chciałam się też podpytać o układy techniczne w teleskopach, reflaktory i refraktory, czym one się różnią i który jest lepszy.

  • delta pisze:

   W podanym zakresie proponujemy zainteresować się teleskopem Dobsona, np. Sky-Watcher Dobson 8″, popularnie zwany Syntą, przyniesie najbardziej satysfakcjonujące efekty obserwacyjne, zarówno przy Kaiężycu, planetach, jak i wielu obiektach mgławicowych, między innymi cały katalog gromad otwartych, kulistych, galaktyk, mgławic emisyjnych i planetarnych Messiera oraz mnóstwo słabszych obiektów z innych katalogów, gwiazdy podwójne, satelity, czy nawet samoloty w dzień. Refraktor jest to teleskop soczewkowy, reflektor jest to teleskop zwierciadlany. Różnią się właśnie obiektywem – w refraktorze jest soczewka z , w reflektorze lustro paraboliczne na dnie tuby. Które są lepsze? Zalezy od zastosowania, średnicy i klasy cenowej.

 17. chlop pisze:

  Witam, mam do wydania 5-7 tys zlotych na teleskop. Co mi poradzicie? Fascynacje ksiezycem i planetami mam juz za soba.

  • delta pisze:

   W zależności od możliwości przenoszenia i przewożenia sprzętu im większy teleskop tym lepszy. W tym zakresie cenowym na przykład Dobson Go-To 14″ – zapewni zdecydowanie najpiękniejsze obrazy Planet oraz słabych obiektów DS. Jeżeli taki teleskop będzie za duży do rozkładania i transportu, gdyż gabarytami przypomina dorosłego człowieka można zainteresować się teleskopem Celestron NexStar 8SE – krótkim skomputeryzowanym teleskopem w systemie Cassegraina.

 18. Nowik pisze:

  Witam serdecznie
  Wygrałem teleskop w konkursie astronomicznym. Obecnie czekam aż organizatorzy mi go wyślą. Nie wiem jaki model oraz czy to reflektor czy refraktor, wiem jedynie że ufundowany przez firmę Astrokrak. Planuje zacząć przygodę z astrofotografią (nigdy wcześniej nie korzystałem z teleskopu). Stąd moje pytanie: czy do każdego teleskopu można podpiąć lustrzankę? Jaką kupić i za ile, by efekty były zadowalające?
  Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

  • delta pisze:

   W zasadzie do każdego teleskopu można podpiąć lustrzankę, jednak należy pamiętać o tym że istnieją teleskopy bardziej i mniej przystosowane do tego celu. Najpopularniejszymi lustrzankami są te produkowane przez firmy Canon i Nikon, a efekty zdjęciowe w zasadzie zależą już nie od lustrzanki a od użytkownika i jego teleskopu.

 19. Tequilla pisze:

  Chciałabym zakupić Teleskop, by zacząć obcować z Niebem. Dodam,że jestem początkująca.
  Jaki byłby najlepszy? Niestety nie mam zbyt dużych możliwości finansowych góra do 500-600 złotych. Oczywiście chciałabym uzyskać jak najlepszy efekt, ale zdaje sobie sprawę,że w tym zakresie finansowym nie kupię Teleskopu bo wie jakiego. A więc proszę o pomoc! Jaki byłby najlepszy dla początkującego?
  Z góry dziękuję i wyrażam nadzieję na szybką i pomocną odpowiedź!

  • delta pisze:

   Witam,
   Sezon urlopowy w pełni więc spóźnione lecz szczere rekomendacje – w tym zakresie cenowym nie do pobicia jest teleskop Sky-Watcher BK1309EQ2, który oferuje średnicę 130 mm i ogniskową 900 mm. Wraz z dwoma okularami w zestawie i dobrym montażem paralaktycznym EQ2 z mikroruchami stanowi bardzo dobry start w świat astronomii.

 20. Nati521 pisze:

  Który będzie lepszy :
  Sky-Watcher Synta SK 1149 EQ2

  Sky-Watcher Synta SK 1309 EQ2

  Proszę o szybką odpowiedź.

  • delta pisze:

   Przepraszamy za wakacyjne spóźnienie! Lepszy będzie SK 1309 EQ2 ze względu na większą średnicę zwierciadła. Teleskop zbierze tym samym więcej światła i da jaśniejszy obraz o większym powiększeniu. Pozwoli lepiej przyjrzeć się planetom, mgławicom i kometom, które w tym roku nas odwiedzają.

 21. Asia pisze:

  Dzień dobry
  Mam lustrzankę Canon 450D. Zastanawiam się nad zakupem teleskopu BK1309EQ2. Proszę o informację, czy będę mogła podłączyć ten model do posiadanej przez mnie lustrzanki?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  • delta pisze:

   Witam,
   Lepszym wyborem będzie teleskop BK13065EQ2 z soczewką Barlowa 2x Vixen Barlow T, pozwoli to na optymalne wykorzystanie zarówno aparatu jak i teleskopu i piękne ujęcia Księżyca, Słońca i planet, np Jowisza w towarzystwie księżyców Galileuszowych, pierścieni Saturna czy faz Wenus. Tym sprzętem można będzie też spróbować uwiecznić grudniową kometę ISON. Do montażu EQ2 można dokupić napęd aby obiekty nie uciekały z pola widzenia co rozszerzy możliwości teleskopu, poza tym polecamy filtr słoneczny w postaci folii Baader z mocowaniem do Newtona 130mm.

 22. Asia pisze:

  Dziękuję za odpowiedź i proszę o następne :)
  1. Jaki jest koszt tego proponowanego przez Państwa modelu? Nie mogę go znaleźć w Waszym sklepie, nie wiem więc, z jakim wydatkiem musiałabym się liczyć (biorąc pod uwagę cały zestaw, wraz z sugerowanym przez Państwa wyposażeniem dodatkowym).
  2. Czy model BK13065EQ2 będzie wystarczająco odporny na moje ograniczone doświadczenie w tej materii :) ? Jestem amatorką i to byłby mój pierwszy teleskop…
  3. Napisaliście Państwo, że lepszym wyborem byłby teleskop BK13065EQ2, ale czy to oznacza, że interesujący mnie teleskop BK1309EQ2 w ogóle nie nadaje się do mojej lustrzanki? Czy nie wystarczy dokupienie soczewki Barlowa 2x Vixen Barlow T?
  Dziękuję i pozdrawiam

  • delta pisze:

   1. Teleskop BK13065 EQ2 zakupić można w cenie 749zł (chwilowo nie jest on dostępny, będzie ponownie w ofercie na początku września). Soczewka Barlowa 2x produkcji Vixena to koszt 145zł. Mocowanie filtra słonecznego do tego typu teleskopu kosztuje 25zł a odpowiedni wycinek folii słonecznej ND 5.0 18zł
   Aktualnie polecamy też model Celestrona – Astromaster 130EQ. Jest to model bliźniaczy względem BK13065, o takich samych parametrach optycznych, różniący się w praktyce tylko wyglądem zewnętrznym. Cena takiego teleskopu to 711zł

   2. Modele BK13065 EQ2 i Astromaster 130 są przeznaczone dla początkujących użytkowników – są proste w obsłudze i nie sprawiają problemów osobom rozpoczynającym przygodę z astronomią

   3. Dokupienie soczewki Barlowa pozwala na fotografowanie teleskopem BK1309EQ2. Uzyskujemy wtedy jednak dość znaczną ogniskową wypadkową – około 1800mm. Przy takiej ogniskowej fotografowanie teleskopem na montażu EQ2 może być dość trudne

 23. marianos pisze:

  Przymierzam się do kupna maka(zależy mi na mobilności) i mam pytanie czy model o srednicy 90mm badz 102mm(sky wather) pokaże np. cień księżyca na tarczy jowisza oraz czy w miare przyzwoity sposób pokaże gromady kuliste.Szczególnie interesuje mnie jak to jest z tymi planetami bo podobno maki są wyspecjalizowane tylko w tym chociaż mam watpliwości do możliwosci tej wielkości aperatury.proszę o opinie.Zaznaczam,ze to by był mój pierwszy teleskop.

 24. delta pisze:

  Teleskopy w tych rozmiarach i w tej konstrukcji dają obrazy bardzo ostre, o niemal maksymalnej możliwej do osiągnięcia jakości dla tych apertur. Przyznać trzeba jednak że są to teleskopy niewielkie. Dla dostrzeżenia rzeczywistych detali na powierzchniach planetarnych zaleca się jednak sprzęt o aperturze minimum 150mm. Jeśli chodzi o gromady kuliste to też zaleca się obserwacje przy większej aperturze.

  • marianos pisze:

   Dziekuje za odpowiedz.Przy moim budżecie kupowanie większego maka tylko do planet mija się z celem.Cóż chyba najlepszym wyborem będzie newton tak przynajmniej 130.Chyba dla początkującego(latami uprawiana astronomia lornetkowa) będzie dawał satysfakcjonujące obrazy.
   Pozdrawiam.

   • delta pisze:

    Zgadza się, teleskop o średnicy 130mm będzie dawał obrazy jaśniejsze a co więcej będzie w pewnym stopniu przydatny do obserwacji obiektów mgławicowych (pod ciemnym niebem da się zauważyć dziesiątki takich obiektów).

 25. Marek pisze:

  WItadą m
  To i ja zadam pytanie gdyż nadażyła się okazja (albo i nie) w zleżności od odpowiedzi,

  Mogę zakupić Meade LX90 8 UHTC z okularami seri 5000 UWA . za nieco ponad 5000tyś
  Proszę podpowiedzić mi czy zobaczę już jakieś galaktyki i czy planety będą w miarę wyraźne. Telskop jest z 2005 roku i ma go mój wójek któr mieszka w Angli , z tąd wiem jaki jest stan sprzetu. Lecz Bardzo mało kożysta z niego i dlatego pytanie postanowiłem umiescić tutaj.
  Dziękuje Pozdrawiam Marek

  • delta pisze:

   W takim teleskopie będzie widać całkiem dużo obiektów takich jak galaktyki, zwłaszcza pod dobrym niebem, ale jakikolwiek teleskop o tej samej średnicy, nowy, z gwarancją, jest o wiele bezpieczniejszą inwestycją w precyzyjny i delikatny sprzęt optyczny niż nawet najlepszy, a już ośmioletni.

 26. Michał pisze:

  Witam
  Planuję zakup lunety. Jestem zielony w tym temacie ale zawsze się tym fascynowałem i w końcu chcę spełnić swoje marzenie. Możecie mi doradzić jaki model najlepiej wybrać w cenie ok. 600zł. Jeszcze mam pytanie – posiadam lustrzankę Sony 550 – czy jest możliwość żeby podpiąć się nią do lunety i robić zdjęcia?

  • delta pisze:

   Cieszymy się że takie marzenie możemy spełnić. Polecamy na początek spojrzeć na małe teleskopy soczewkowe o średnicy obiektywu 70-90mm (np. Sky-Watcher BK707AZ2) lub nieco większe teleskopy zwierciadlane o średnicy od 114 do 130mm (np. Sky-Watcher BK1309EQ2). Zwierciadlane są większe lecz dają jaśniejszy obraz i większe powiększenia, soczewkowe są za to lekkie i bardzo proste w obsłudze.

 27. krzysiek pisze:

  witam .udalo mi sie odlozyc troche pieniedzy i chcialbym kupic teleskop Orion Teleskop Dobsona N 356/1650 SkyQuest XX14g TrussTube DOB GoTo . ale jak czytam te artykuly to nie wiem czy to nie jest za duzy na poczatek . prawie 10 tys zl to nie jest malo i za tyle pieniedzy to bym chcial cos takiego , zeby szczena opadala . mial moze ktos do czynienia z takimi teleskopami ? warto wydac tyle pieniedzy na pierwszy teleskop ? czy moze mądrzej bedzie kupic cos mniejszego i dopiero jak sie naucze korzystac to wtedy wymienic na wiekszy >?

  • delta pisze:

   Teleskop o średnicy 14 cali to już potężne narzędzie obserwacyjne, nie tylko jeśli chodzi o wymiary, ale także o możliwości. Początkującego obserwatora może to wręcz przytłoczyć, a widoki są zapierające dech w piersiach. Początkujący obserwator po raz pierwszy stykający się z takim sprzętem musi po pierwsze nauczyć się jak obserwować, a po drugie musi się naocznie przekonać czego może się spodziewać po obrazach dawanych przez teleskop astronomiczny, nim wyda 10 tys. zł. Należy pamiętać że tak wielki teleskop wymaga ciemnego nieba i odpowiedniego obchodzenia się z nim – wystarczająco długiego czasu wychładzania przed obserwacjami, każdorazowej kolimacji i wyrównywania systemu Go-To. Ale to nie wszystko, bowiem inwestycja w duży teleskop to też posiadanie należytego zaplecza sprzętowego, między innymi drogich okularów conajmniej klasy Naglera, Ethosa, Vixena LVW czy okularów Pentax, filtrów wąskopasmowych OIII i H-beta, jak i dwóch chętnych osób do przenoszenia tego ogromnego sprzętu. Dobson 14″ to teleskop stacjonarny, którego ciężko wozić poza miasto autem pod ciemne niebo. Często początkującym, lecz wymagającym obserwatorom polecamy teleskopy 8-12 calowe, które są łatwe do obsługi przez jedną osobę jak i można z nimi wyjechać za miasto. Przykładem są składane Dobsony Sky-Watcher 12 cali Go-To lub doskonały lecz droższy Celestron CPC 1100 XLT, uchodzący za króla obserwacji planetarnych w tej klasie średnicy. Od takich teleskopów warto zacząć a z czasem, jeżeli pozwalają powyższe warunki, wybrać bezkompromisowy, 16-calowy teleskop Dobsona.

   • krzysiek pisze:

    dziekuje za podpowiedz . mieszkam na wsi , przy samym lesie , wiec ciemne niebo mam na podworku . jedyny transport teleskopu to by bylo go wyniesienie z domu na zewnatrz i to tylko na poczatku , bo nie wiem czy wyrobie w tym roku , ale jak nie w tym to w przyszlym wybuduje specjalna kopule pod teleskop to wtedy bedzie sluzyl jako stacjonarny . ten celestron , ktory pan polecil jest fajny , ale przekracza moj budzet . wspomnial pan tez o zapleczu do teleskopu co ja wczesniej za bardzo nie pomyslalem o tym . odlozenie 10 tys kosztowalo mnie wiele ciezkiej pracy i wyrzeczen . jest to kwota w ktorej chcialbym sie zmiescic z calym sprzetem (oprocz kopuly) mianowicie teleskop , dodatkowe soczewki , filtry , ksiazki , mapy i wszystko co tam jest potrzebne do obserwacji musi sie zamknac w tej kwocie. moze ten Dobsony Sky-Watcher 12 cali Go-To to byla by dobra opcja . zna pan moze jakas stronke na ktorej mozna zobaczyc jak widac przez ten teleskop ?

    • delta pisze:

     Ciężko będzie podać przez internet przykład tego jak widać przez teleskop, choć w sieci znajduje się ogrom zdjęć wykonanych przez teleskopy. Przyczyną jest ulotność i delikatność obrazu uzyskiwanego przez ludzkie oczy, które choć ułomne w porównaniu z oczami lamparta czy sokoła, są mimo wszystko potężnym narzędziem poznawczym. Choć galaktyki i mgławice w większości są czarno białe i niewyraźne, ukryte pośród błyszczących jak małe diamenciki gwiazd, żaden profesjonalny teleskop, kamera CCD widząca pojedyncze fotony, wielu grafików obrabiających materiał, drogie monitory LCD do wyświetlania obrazu nie oddadzą tej właśnie delikatności, ulotności i magii obrazu widzianego własnymi oczami przez duży teleskop. I do tego ta myśl, że w chwili gdy zerkamy w okular, jesteśmy sam na sam z tajemniczym bezkresem Wszechświata. Po prostu trzeba samemu to zobaczyć :)

 28. Misiekki pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł i wyjaśnia wiele rzeczy ;)
  Jak na razie jestem na etapie czytania i zdobywania wiedzy na ten temat, planuję na przyszłych wakacjach sobie zarobić na jakiś sprzęcik bo na razie co, to tylko lornetka i na pole ;)
  Im więcej czytam na temat teleskopów tym bardziej nie wiem co wybrać i pewnie będę się borykał z tym problemem do wakacji, na początku byłem pewny, że wybiorę Syntę 8″, ale teraz to już nie mam pojęcia, ponieważ spotkałem się z dość obszerną i negatywną opinią tego sprzętu, która mnie zbiła z tropu, oraz te ceny okularów…
  Kosztowne hobby, ale myślę że warto będzie i nie mogę się doczekać pierwszych obserwacji.
  Co sądzisz o tej Syncie jeżeli można spytać ? ;)
  Pozdrawiam !

  • delta pisze:

   Za cenę Synty Dobsona 8″ nie można mieć nic lepszego, pomimo że nie posiada ani napędu ani mikroruchów to jej optyka pozwala ujrzeć najwięcej, steruje się nią najłatwiej i jej złożenie nie przyprawia o ból głowy. Okulary naprawdę przyzwoitej jakości zaczynają się od 149 zł więc nie jest to bariera nie do przejścia.

 29. MH pisze:

  Mam pytanie dotyczące każdorazowej kolimacji reflektora 14 calowego. Czy również każdorazowo trzeba kolimować jego wersję 8, 10 i 12 calową? Dzięki, pozdrawiam.

  • delta pisze:

   Dbanie o kolimację teleskopu w systemie Netwona jest jak sprawdzanie ciśnienia w kołach samochodu. Niby drobnostka, a niezwykle ważna i czasem trzeba się do niej zmusić i o niej pamiętać, aby nasz sprzęt działał optymalnie. Nie zawsze trzeba kolimować 14-calową Syntę po rozłożeniu, a jeśli już to jest to tylko kosmetyka. Mniejsze wersje są jeszcze lepsze pod tym względem i nawet kilkukrotnie rozłożone nie utracą kolimacji.

 30. Maciej pisze:

  Witam!

  Niestety przeglądając fora nie doszukałem się odpowiedzi na moje pytanie… we wtorek zamierzam zamówić pierwszy teleskop… Sky-Watcher Synta N-130/900 EQ-2 (SK1309EQ2) lub Sky-Watcher N-152/1200 DOBSON 6”. Różnica to oczywiście cena ;-) ale chodzi mi o montaż. Dobsona trzeba „sterować” rękami czy to utrudni jakoś obserwacje? Czy lepszy będzie EQ2? Przez pożyczony refraktor 60/700 AZ miałem problemy z szukaniem i podążaniem za celem. Nie wiem Czy dorzucić 150zł na większego Dobsona czy kupić 130tkę na EQ2? Dodam że 130tka ma okulary aż do 180x a dobson tylko 120x. (mieszkam na peryferiach małego miasta – warunki do obserwacji dobre/b.dobre). Dziękuję z góry jeśli ktoś wytłumaczy mi różnice i zasugeruje konkretny sprzęt (kwota do 850zł).

  • delta pisze:

   Naszym zdaniem warto dołożyć do większego Dobsona, z racji faktu, że lekkim teleskopem ciężej się steruje, niż… Ciężkim. Obraz jest stabilniejszy i łatwiej jest wykonywać drobne korekty teleskopem, w celu ręcznego śledzenia obiektów. Poza tym obsługa Dobsona jest banalnie prosta, w odróżnieniu od teleskopów na montażu paralaktycznym (EQ) gdzie użytkownik musi znać pewne podstawy astronomii, m.in. gdzie znaleźć Gwiazdę Polarną na niebie i którą osią wyrównać montaż do osi obrotu Ziemi. To z tego względu teleskopy Dobsona szturmem zdobywają serca astroamatorów na całym świecie i z tego też powodu polecamy jak największego Dobsona na jaki nas stać, gdyż w tej samej cenie nie da się znaleźć sprzętu o większej średnicy (a więc lepiej nadającego się do obserwacji wizualnych) niż Synta 6″.

 31. Anka pisze:

  witam, planuje zakupic Teleskop Spinor Optics N-114/900 EQ-1 WAW, prosze o rade czy warto go kupic. dodam ze to mój pierwszy teleskop bo dopiero zaczynam przygode z astronomia. Czy zobacze przez niego mgławice i galaktyki?

  • delta pisze:

   Do oglądania mgławic i galaktyk potrzebne będzie większe zwierciadło, na przykład takie jakie posiadają teleskopy na montażu Dobsona, mniejsze teleskopy na montażu paralaktycznym, takie jak Sky-Watcher BK1149EQ1 o średnicy 114mm i ogniskowej 900mm szczególnie dobrze pokazują Księżyc, liczne gromady gwiazd oraz planety, a montaż EQ1 z mikroruchami umożliwia dokładne, ręczne prowadzenie za przemieszczającym się obiektem przy używaniu dużych powiększeń.

 32. Maciej pisze:

  Zakupiłem SkyWatcher 130/900 EQ2 – Wykonanie na 4+ (luneta celownicza trochę tandetna), reszta ok nawet montaż w miarę stabilny czego nie można powiedzieć o statywie alu. Po pierwszych obserwacjach księżyca jestem po prostu zachwycony… Mogę polecić na pierwszy teleskop – montaż jest banalnie prosty jeśli chodzi o ustawianie wystarczy trochę przedtem poczytać.

 33. AB pisze:

  Witam, od 3 dni mam Teleskop Pentaflex MAK-90/1250/EQ1 , dostałam go w prezencie, chciałabym poznac opinie na temat tego teleskopu, jak na razie oglądałam księżyc, wrażenia niesamowite. W jakie inne obiekty mogę ją wycelowac?

  • delta pisze:

   Teleskopy MAK (konstrukcja optyczna teleskopu Maksutowa) to bardzo dobre teleskopy do obserwacji Księżyca i planet, na przykład Jowisza, Saturna, Marsa, Wenus, oraz gromad gwiazd, np gromad kulistych czy otwartych, na przykład gromada w Herkulesie M13, M92, M3, M11 i wiele innych. Literka M oznacza obiekt skatalogowany przez astronoma Charlesa Messiera w 18 wieku. To, gdzie i kiedy można odnaleźć powyższe obiekty można dowiedzieć się zarówno z internetu, jak i obrotowej mapki nieba czy darmowego programu Stellarium.

 34. AB pisze:

  Dziękuje za odpowiedź, i mam jeszcze takie pytanie: czy jeśli założyłabym filtr np mgławicowy to czy zobacze kolory mgławic? bo zastanawiam sie nad zakupem filtru mgławicowego.

  • delta pisze:

   Zakup filtra mgławicowego do teleskopu Maksutowa mija się z celem, w tak małym teleskopie nie będzie widać jakichkolwiek kolorów mgławic, o ile będzie w ogóle je widać. Mały teleskop MAK jest teleskopem typowo planetarno-księżycowym. Do oglądania mgławic należy zastosować teleskop Newtona o średnicy ponad 15 cm i wybrać się pod ciemne, czyste niebo z dala od miast. Kolory mgławic są dostrzegalne tylko w przypadku kilku najjaśniejszych obiektów pod idealnie czarnym, bieszczadzkim niebem w teleskopach o średnicy 40 cm i większej, natomiast nawet czarno-białe widoki mgławic w 20 cm teleskopie i przy ciemnym niebie po prostu zachwycają.

 35. michał pisze:

  Witam .
  Mam zamiar kupić teleskop sky watcher BK1309EQ2 i zestaw dodatkowych rzeczy takich
  jak : napęd ekonomiczny, mapa faz księżyca, mocowanie i filtr słoneczny zestaw do czyszczenia optyki , walizka na okulary mała firmy orion , i okular 5mm ,adapter Adapter Baader MicroStage II .
  I chciałbym się dowiedzieć jakie filtry do tego teleskopu by pan polecił i czy okulary te coś w zesrawie mają gwinty do przykręcenia filtru. Przynajmniej dwa. Czy pan poleca taki zestaw z góry dziękuje .

 36. mateusz pisze:

  Witam .
  Chciałbym się dowiedzieć jakie filtry do teleskopu sky watcher BK1309EQ2 by pan polecił i czy okulary te co są w zestawie mają gwinty do przykręcenia filtru. Przynajmniej dwa.
  z góry dziękuje .

  • delta pisze:

   polecam filtr księżycowy oraz słoneczny w postaci folii z mocowaniem. Zaletą filtra księżycowego jest niska cena i poprawa komfortu obserwacji Księzyca, filtr słoneczny jest również niedrogi, bezpieczny, przy wysokiej jakości dawanego obrazu.

 37. Iwona pisze:

  Witam, kupiłam mężowi na gwiazdkę Teleskop Celestron PowerSeeker 60AZ. Czy on cokolwiek przez niego zobaczy czy wyrzuciłam pieniądze?

  W opisie było: Obiektyw o rozmiarze 60 mm umożliwia obserwacje Słońca (wymagany specjalny filtr), Księżyca, Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza wraz księżycami, Saturna, Urana i Neptuna. W granicach zasięgu teleskopu znajdują się jaśniejsze komety, planetoidy oraz poza Układem Planetarnym galaktyki, mgławice, gromady kuliste i otwarte, gwiazdy podwójne i wielokrotne.

  • delta pisze:

   Opis sprzętu z pewnością działa na wyobraźnię człowieka nie mającego wcześniej styczności z obserwacjami astronomicznymi i pomimo że z pewnością jest prawdziwy, to widoki tych obiektów w soczeweczce o średnicy 6 cm mogą odbiegać od wyobrażeń, zwłaszcza u człowieka dorosłego, w obliczu tego wszystkiego co w dzisiejszych czasach jest serwowane w popularno naukowych programach przez media.

   W takim teleskopie największe wrażenie sprawia obserwacja Księzyca, Słońca po dokupieniu filtra słonecznego (kilkanaście zł) oraz Jowisza z układem jego księzyców. Aby wrażenia z obserwacji pozostałych obiektów były silniejsze lepiej zainwestować w teleskop min. 20cm średnicy zwierciadła i obserwować pod ciemnym niebem z dala od latarni i innych źródeł sztucznego światła.

 38. senser pisze:

  Witam
  Syn dostał na gwiazdkę od dziadka meade ls2080 proszę o opiniię czy tym sprzętem da się cokolwiek poza księżycem dobrze pokazać 6 latkowi?

  • delta pisze:

   Zapewne chodzi o DS-2080, w refraktorze o średnicy 80mm można obserwować Księżyc oraz planety Układu Słonecznego, takie jak Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, pod ciemnym niebem z dala od sztucznych świateł będzie też widać jaśniejsze mgławice, galaktyki i gromady gwiazd, nie mniej jednak Księżyc i planety są najbardziej atrakcyjnym obiektem dla dziecka gdyż są łatwe do zaobserwowania nawet z miasta w każdym teleskopie.

 39. kamil pisze:

  Witam mam teleskop sky watcher 76/700 co w nim zobacze jakie obiekty katalogu mesiera

  • delta pisze:

   Teleskopem tym można zobaczyć od kilkunastu do kilkudziesięciu obiektów z katalogu Messiera, w zależności od warunków obserwacyjnych. Z racji niewielkiej apertury najlepiej będą się w nim prezentować gromady kuliste i otwarte, spośród mgławic i galaktyk zaobserwujemy tylko najjaśniejsze obiekty, na przykład mgławicę M42 w Orionie lub galaktykę M31 w Andromedzie.
   W okresie zimowym godne polecenia są między innymi wyżej wspomniana mgławica M42, gromady M36, M37 i M38 w Woźnicy oraz gromada M35 w Bliźniętach.

 40. Macjej pisze:

  Witam, zapewne było tu już wiele pytań tego pokroju, jednak chciałem uzyskać odpowiedź adekwatną do mojego „przypadku”. Jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o astronomię i chciałem kupić teleskop do 500zł. Widziałem wiele propozycji aby kupić Sky-Watcher BK1149EQ1, który odpowiadałby mi cenowo. Jednak w założeniu chciałem postawić teleskop na strychu i obserwować niebo przez okno dachowe. Czy ma sens kupowanie teleskopu do obserwacji w takim miejscu, jeśli mieszkam, może nie w centrum miasta, ale jednak w aglomeracji Śląskiej? Czy będzie cokolwiek widać przez takowy teleskop jeśli dookoła mnie będzie stosunkowo jasno? Z góry dziękuję za odpowiedź : )

  • delta pisze:

   Używanie teleskopu na strychu jest nie jest najlepszym pomysłem. W ten sposób nie wykorzystuje się nawet ułamka jego możliwości. Sprzęt astronomiczny jest przeznaczony do użytku na otwartym powietrzu. Obserwacje przez okno dają nam bardzo wąskie pole widzenia, w które możemy kierować teleskop. Ponadto wychodzące z pomieszczenia ciepłe powietrze, mieszając się z chłodnym powietrzem z zewnątrz, stworzy turbulencje, które poskutkują znacznym zniekształceniem obrazu.

   • Macjej pisze:

    A jeśli nawet już, wyszedłbym z teleskopem na podwórko obserwować niebo, czy różnice w tym co widzę na obrzeżu miasta, a tym co może zaoferować mi teleskop z dala od dużych miast, będą ogromne? Czy teleskopem za 400-500zł będę w stanie zobaczyć planety pomimo stosunkowo jasnego nieba?

    • delta pisze:

     Planety są jasnymi obiektami, więc widać z każdego nieba, nawet miejskiego i można obserwować je dowolnej klasy teleskopem. Natomiast w przypadku obiektów takich jak mgławice czy galaktyki różnica w jakości obserwacji spoza miasta, pod ciemnym niebem, jest ogromna i drastyczna.

 41. Lotto pisze:

  Niesamowite jest to zdjęcie księżyca z dobrego teleskopu :) Powiedz mi czy amator ma możliwość przy odpowiednio ekonomicznym (cenowo) teleskopie śledzić takie ciała niebieskie jak meteory, komety? I mniej więcej jak odległe obiekty tego typu można złapać. Inna sprawa czy znasz, oglądasz jakieś dokumenty naukowe o wszechświecie i jakie możesz polecić? pozdrawiam

  • delta pisze:

   Meteory są pięknym celem obserwacji bez użycia sprzętu, wystarczy wpatrywać się w niebo przez kilkanaście minut i oprócz satelitów i samolotów, na pewno uda się dostrzec co najmniej jedną „spadającą gwiazdę”. Jasne komety pięknie prezentują się w każdym teleskopie, oraz w zwykłej lornetce, ale tu nie jakość sprzętu jest ważna, tylko jakość nieba – im ciemniejsze tym lepiej. Najdalszymi obiektami widocznymi w teleskopach są galaktyki, na przykład łatwa do zaobserwowania w małym teleskopie galaktyka M81, jest odległa od nas o 12 milionów lat świetlnych. Z materiałów do przyswojenia, wartościową pozycją jest książka Przewodnik Młodego Astronoma, pomocne jest też wertowanie zasobów Internetu.

 42. Essa pisze:

  Czy taki teleskop się na początek nada?

  Mam zamiar od razu oglądać więcej niż księżyc w dobrej jakości.

  Tuba optyczna Sky-Watcher MAK 90 OTA

  Znam jeszcze taki, lepszy, lecz o wiele za drogi.

  GSO Dobson 8″ 203/1200 CRF

  Kwota jaką mogę przeznaczyć to mniej niż 800 zł. Dużo za to nie kupię ale chciałbym najlepsze co się za tyle da.

  • delta pisze:

   Najlepsze co się da w każdym przedziale cenowym to:

   600 zł – BK1309EQ2 – Teleskop zwierciadlany o średnicy 130 mm i ogniskowej 900 mm, umieszczony na montażu EQ2.
   900 zł – Dobson 6″ – Teleskop zwierciadlany o średnicy 150 mm i ogniskowej 1200 mm, na montażu Dobsona.
   1200 zł – Dobson 8″ – Jak wyżej, lecz o średnicy 200 cm.

   Dwa ostatnie teleskopy pozwalają właśnie dostrzec więcej niż księżyc w dobrej jakości.

 43. Domi pisze:

  Trzeba jednak pamiętać, że teleskop to nie wszystko, żeby uzyskiwać sensownej jakości obrazy planet/obiektów DS potrzeba różnych innych akcesoriów w szczególności okularów lepszych niż te dane w zestawie z teleskopem o różnych długościach ogniskowych (aby móc uzyskiwać różne powiększenia) inne do planet inne do dużych DS inne do mniejszych.

  W efekcie cena akcesoriów zwykle przewyższa cenę teleskopu (jeden wysokiej jakości okular to wydatek rzędu 700 do 2000zł a z doświadczenia wiem, że akurat w tym przypadku jakość jest wprost proporcjonalna do ceny).

  Dobrą opcją jest kupować używany sprzęt, obecnie popularną syntę 8 (sky watcher dobson 8″) można kupić już za około 700zł za używkę, świetny stosunek ceny do jakości i zawsze rekomenduję początkującym właśnie tę pozycję.

 44. Klima pisze:

  Jakie dobre okulary dokupić do synty 8 oprócz tych w zestawie? do 500 zł czy może zainwestować w filtry ,najlepiej to i to :-) ,ale coś rozsądnego do mgławic żeby było .

  • delta pisze:

   Do takiego teleskopu warto kupić dobre okulary, np z serii Baader Hyperion, do planet można zakupić okular SWA Plossl 6 mm firmy Sky-Watcher, a zamiast filtrów polecamy wyjazd poza miasto pod ciemne niebo, które zdecydowanie podnosi jakość obrazu z każdego teleskopu!

 45. Fred pisze:

  Świetny artykuł! Dziękuję! Od niedawna mam ten teleskop: http://pl.levenhuk.com/wszystkie_produkty/pl_teleskop_skyline_90x900_eq/. Czy potrzebuję do niego jakiegoś dodatkowego sprzętu albo akcesoriów?

  • delta pisze:

   Na początek wystarczy teleskop z akcesoriami z zestawu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze warto przeznaczyć w lepszy teleskop „następnego poziomu”, np. Teleskop Sky-Watcher BK15075EQ3, czyli 15-cm teleskop zwierciadlany Newtona z parabolicznym zwierciadłem F/5, 2″ wyciągiem okularowym i porządnym montażem paralaktycznym EQ3.

 46. Andrzej pisze:

  Witam chce zakupic swoj pierwszy teleskop od zawsze interesopwalem sie astronomia i sporo wiem w temacie niestety nie mialem okazji przetestowac zadnego lepszegop teleskopu a chcial bym Nim ogladac Komety Planetoidy galaktyki gwiazdy podwojne mglawice ogolnie wszystko co sie da i wiem ze teleskopem za 700 moge ogladac jedynie sasiadki bez bielizny dlatego chcial bym wydac okolo 10000 zl na ten cel ogolnie upatrzylem sobie 4 teleskopy 2 Niutonowskie i 2 schmidty:
  synta na dobsonie 16 badz 18 calowa badz …C11-SGT XLT 279/2800 Advanced GT Schmidt-Cassegrain Reflektor lub nextStar 8 . najbardziej sie zastanawiam miedzy synta 16 a a tym Schmidtem 279 bo choc mieszkam na wsi i do najblizszego miasta mam 40 km a w pogodna noc bez sciemy widac umnie na niebie 10 tysiecy gwiazd i bardzo wyraznie pas drogimlecznej to jednak jestem tam tylko w weekendy co 2 tygodnie bo pracuje w roznych miastach w calej polsce i tam glownie przebywam a teraz sedno sprawy … jak duza jest roznica w jakosci i wielkosci obserwowalnych tymi teleskopami biektami ? bo jesli nie jest duza to wezme Schmidta i nim bede mogl sie cieszyc kazdego dnia poniewaz jest bardzo mobilny z balkonu planety a w niektore wieczory wyjazd za miasto ..czy jednak synta 16 skupia na tyle wiecej swiatla ze widoki sa na tyle lepsze ze bede bardziej zadowolony spogladajac na niebo co 2 tygodnie ale jednak w duzo lepszej jakosci i z wiekszymi mozliwosciami Dziekuje z gory za odpowiedz i czekam .
  P.s. jesli Jest tutaj ktos kto ma ktorys z tych teleskopow badz wiekszy i byl by mi wstanie zaprezentowac jego mozliwosci zebym sam mogl je ocenic byl bym bardzo wdzieczny oczywiscie moge za to zaplacic moj nr gg 37700303 Pozdrawiam

 47. Lolivette pisze:

  Witam,
  Chciałabym kupic na urodziny tacie teleskop w cenie około 1500 zł. Zależy mi na tym zeby mozna było popatrzec na cos ciekawego (zarówno mgławice jak i planety) i zeby obraz był czysty. Ktos mógłby mi cos doradzić? :)

  • delta pisze:

   Idealnie w te kryteria wpisuje się teleskop Dobson 8 cali. Duży, stabilny i zapewnia świetne widoki w podanej cenie.

 48. krrr pisze:

  Dzień dobry,

  chciałbym zakupić teleskop, niestety moja wiedza z astronomii ograniczy się tylko do teorii, nigdy nie miałem teleskopu. Na co zwracać uwagę przy zakupie, które parametry są najważniejsze. Chciałbym wydać na ten cel do 2200-2500zł. Mam nadzieję, że taka cena wystarczy aby nabyć dobry teleskop. Proszę o poradę w tej kwestii.

  Pozdrawiam

  • delta pisze:

   Propozycja – teleskop zwierciadlany o średnicy 150mm Sky-Watcher 15075EQ3. Teleskop na montażu paralaktycznym, do którego można dokupić napęd osi a nawet system który aktywnie wyszukuje i naprowadza go na obiekty.

 49. Basup pisze:

  Witam!
  Każdy ma inne oczekiwania wobec teleskopu. Ja nim zakupiłem swój teleskop długo się zastanawiałem i dobrze wybrałem. Jak chodzi o kompromis wiedzy astronomicznej, wielkości sprzętu i jego możliwości a także ceny dobry rozwiązaniem jest Celestron power seeker 127 eq. Wprawdzie koszt jego zakupu to 650 zł + prawie dwa razy tyle na akcesoria;-), ale moim zdaniem warto! Jest to sprzęt przez który można wiele zaobserwować. Ja nim dostrzegłem nawet trudną do zaobserwowania galaktykę M 101 w Wielkiej Niedźwiedzicy, choć mój wzrok nie należy do I kategorii i noszę okulary;-). Więcej na ten temat napiszę w swoim blogu;-)
  Pozdrawiam Was serdecznie!