Wieczorem 9.04.2011 roku odbył się kolejny z pokazów nieba organizowanych przez firmę Delta Optical. Pogoda w dniu poprzedzającym pokaz nie nastrajała optymistycznie. Deszcz, silny wiatr i dość niska temperatura sprawiła, że niewiele osób wierzyło w pozytywny rozwój sytuacji. Jak zwykle jednak model UM numerycznej prognozy ICM okazał się być niezawodny. Około godziny 21 przewidziane było około dwugodzinne rozpogodzenie i faktycznie tak też się stało.
W miejscu pokazu przygotowano 4 stanowiska obserwacyjne. Na pierwszym z nich znalazł się Celestron CPC-1100, na drugim przygotowano montaż Celestron CGEM oraz teleskop BK MAK180. Przygotowano też montaż EQ6 SynScan z refraktorem ED120 Black Diamond oraz 12” Syntę. Potężne teleskopy dość dobrze znosiły huraganowe porywy wiatru, jedynie duży Dobson zyskał dodatkowy napęd i co jakiś czas automatycznie obracał się na wschód.
W budynku, w którym mieści się siedziba DO na uczestników czekały kawa, słodycze oraz okulary z oferty Baadera, Vixena i TeleVue.
Tuż przed godziną 20 na miejsce zaczęli przyjeżdżać pierwsi uczestnicy pokazu. Dotarli tylko ci, którzy uwierzyli w zapowiedzi dobrej pogody i wybrali się w podróż pomimo chmur i deszczu. Rozpogodziło się w pół godziny po zachodzie Słońca a oczom zgromadzonym ukazał się Księżyc świecący wysoko na południowym zachodzie. Księżyc zbliżający się do pierwszej kwadry prezentował się bardzo efektownie, pomimo że seeing tej nocy nie był rewelacyjny. Po około 30 minutach obserwacji rozpogodził się też wschodni horyzont i oczom zgromadzonych ukazała się planeta Saturn. W przygotowanych na pokaz teleskopach o dużej aperturze doskonale widoczny był pierścień planety jak też kilka najjaśniejszych satelitów tej planety.
Po zapadnięciu zmroku okazało się, że powietrze jest wyjątkowo czyste i niemal nie rozprasza księżycowego światła. Skierowaliśmy więc największe teleskopy w kierunku galaktyk w Lwie, Warkoczu Bereniki i w Pannie.
Dla zupełnie początkujących przewidzieliśmy też krótkie wprowadzenie w temat gwiazdozbiorów wiosennego nieba. Przy użyciu zielonego wskaźnika laserowego przedstawiliśmy najjaśniejsze i najbardziej charakterystyczne obiekty oraz konstelacje i w tym mniej więcej momencie niebo ponownie zachmurzyło się. Uczestnicy pokazu wykorzystali ten moment, aby ogrzać się nieco w budynku jak też dokonać drobnych zakupów. Po 22 nie było już nam dane oglądać gwiazd, i około godziny 23 ostatni obserwatorzy rozjechali się do domów.
Dziękujemy za przybycie wszystkim tym, którzy nie przestraszyli się fatalnych warunków atmosferycznych. Kolejny pokaz zapewne zorganizujemy latem, gdy raczej ciepłe kurtki nie będą potrzebne
Do zobaczenia na następnym pokazie!
Zespół Delta Optical