Zlot Miłośników Astronomii AstroShow 2012 – 23-26 sierpnia

Delta Optical już po raz drugi organizuje AstroShow!

Tym razem zjazd amatorów astronomii odbędzie się w dniach 23-26 sierpnia 2012 (od czwartku do niedzieli). Zapraszamy do niewielkiej miejscowości Krzyże, położonej bezpośrednio nad Jeziorem Nidzkim, na skraju Puszczy Piskiej, w odległości ok. 55 km od Mrągowa i 25 km od Mikołajek.

Naszym punktem docelowym i obserwacyjnym jest Ośrodek Wypoczynkowy „Mazury”, położony zaledwie 300 m od jeziora i otoczony malowniczym lasem. W ośrodku zarezerwowaliśmy 212 miejsc noclegowych rozmieszczonych: w budynku głównym, w murowanych domkach typu Bungalow oraz w domkach kempingowych.

Punkt obserwacyjny zostanie zorganizowany przed samym ośrodkiem, a do dyspozycji będą teleskopy o różnej wielkości i budowie. Czas spędzimy przede wszystkim na obserwacjach astronomicznych, co w tych rejonach udaje się bardziej, niż gdziekolwiek indziej. Doskonałe warunki zapewnia wyjątkowa jakość nieba, otoczenie, które stanowi las i brak zakłócających czerń nieboskłonu ośrodków miejskich. Takie obserwacje to nie tylko wielka przyjemność, ale i możliwość wypróbowania swoich umiejętności w astrofotografii. A skoro niebo będzie sprzyjające i doskonałe, my postaramy się o równie doskonały sprzęt; nie zabraknie dużego sprzętu do obserwacji najodleglejszych zakamarków kosmosu, sprzętu do bezpiecznego obserwowania Słońca (H-Alfa, filtr słoneczny ND 5.0), a wieczorami Księżyca, w przepięknej pierwszej kwadrze.

Kiedy wiemy już czym, czas powiedzieć co będziemy mogli zobaczyć, bowiem sierpniowe noce uznawane są za jedne z najciekawszych. Są ciepłe i dość długie dlatego zachęcają do spoglądania w niebo nie tylko amatorów astronomii. Niebo pod koniec sierpnia to ciągle letnie gwiazdozbiory, a jednocześnie pojawiające się już jesienne. Wysoko górująca Wielka Mgławica w Andromedzie znana astroamatorom jako galaktyka spiralna M31, to jeden z najczęściej obserwowanych i fotografowanych obiektów nieba. Jedne z ciekawszych obserwacji będą dotyczyły samego Księżyca: w piątek 24-go, o godzinie 15:54 nasz naturalny satelita znajdzie się w pierwszej kwadrze. To doskonały moment do jego obserwacji. Obserwacje utrudni jego mała wysokość nad horyzontem i szybki zachód ok. godz. 22-23, z drugiej jednak strony, Księżyc nie będzie przeszkadzał nam w obserwacjach obiektów mgławicowych.

 

 

AstroShow to nie tylko obserwacje astronomiczne. Przygotowujemy dla Państwa kilka ciekawych prezentacji tematycznych; wśród nich autorską prezentację Janusza Wilanda, znanego z programów astronomicznych: AstroJaWil i Nocny Obserwator. AstroShow to również doskonała okazja do uczestniczenia w pokazach mikroskopowych i konkursach z tym związanych. Nie zabraknie również lornetek i noktowizorów, które będzie można przetestować zarówno w dzień (lornetki) jak i w nocy (noktowizory).

Podczas AstroShow w ośrodku będzie można korzystać z dodatkowych udogodnień: dwóch jadalni, kawiarni, pomieszczenia świetlicowego z kominkiem, sali wielofunkcyjnej, sali gier, stołu bilardowego, stołu do tenisa stołowego, placu zabaw dla dzieci, kortu tenisowy, boiska do piłki nożnej, siatkowej i koszykowej, wypożyczalni rowerów, kręgu ogniskowego, kominka zewnętrznego, własnej plaży, kąpieliska z ratownikiem, przystani żeglarskiej, wypożyczalni sprzętu wodnego, oraz bezpłatnego, ogrodzonego parkingu niestrzeżonego.

Koszty: Całkowity koszt pobytu dla jednej osoby wynosi 330,00 zł. W cenę pobytu wliczony jest nocleg oraz trzy posiłki dziennie. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymuje koszulkę zlotową oraz identyfikator. Koszt pobytu dziecka do lat 12 wynosi połowę stawki, czyli 165,00 zł.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.