Sprawa zakupu teleskopu mogłaby być prosta. Wybieramy z oferty sklepu jeden z mniejszych i tańszych teleskopów i cieszymy się, że jesteśmy miłośnikami astronomii. Nic bardziej błędnego. Największym problemem jest na ogół mała apertura (średnica) naszego teleskopu i kiepskiej jakości montaż. Oczywiście, Księżyc będzie na pewno prezentować się ładnie, jeśli nigdy go nie widzieliśmy wcześniej w dużo większym teleskopie. Na pewno też dostrzeżemy Jowisza z księżycami – małą kulkę z kropkami, a nawet Saturna pierścieniami – jeszcze mniejszą kulkę z wybrzuszeniami po bokach. Pamiętajmy jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i po zaobserwowaniu kilku obiektów czas przyjdzie na coraz słabsze obiekty, których nasz teleskop nie będzie już w stanie zaobserwować.
Co wtedy? Zmiana na większy model? A może tak od razu kupić należałoby teleskop trochę droższy, ale za to z dużo większymi możliwościami?
Już za cenę niecałych 700 zł, możemy się stać właścicielami nowego, dość dużego teleskopu zwierciadlanego o średnicy 130 mm, który to zbierze 250 razy więcej światła niż ludzkie oko i ponad 3,3 razy więcej światła niż na przykład 60 mm refraktor (teleskop soczewkowy).
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2,d697.html
Teleskop taki np. Sky-Watcher BK1309EQ2 to reflektor (teleskop zwierciadlany) o średnicy 130 mm, ogniskowej 900 mm i światłosile f/6,9. Zakładając, że gołym okiem na niebie jesteśmy w stanie zauważyć obiekty o jasności do 6 mag. (wielkości gwiazdowej), teleskopem tym zaobserwujemy obiekty do 12,2 mag., czyli nawet 250 razy słabsze niż najsłabsze widoczne gołym (nieuzbrojonym) okiem. Dysponując takimi możliwościami, teoretycznie w zasięgu znajdą się nie tylko planety, ale także teoretycznie wszystkie obiekty katalogu Messiera oraz dużo obiektów katalogu NGC.
Jeśli rozpatrujemy trochę lepszy, lecz wciąż kompaktowy model, wybierzmy inną wersje teleskopu oznaczoną symbolem BKP13065EQ2, która jest o identycznej aperturze, również na montażu paralaktycznym EQ2.
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bkp13065eq2,d698.html
Różnicą tutaj będzie krótsza 650 mm ogniskowa, światłosiła wynosząca f/5, o wiele lepszy kształt zwierciadła (parabola) i brak w zestawie soczewki Barlowa. Dwa okulary z zestawu umożliwiają uzyskiwanie powiększeń 26 razy przy polu widzenia 1,5° oraz 65 razy przy polu widzenia 0,6°. Teleskop ten jest łatwiejszy (krótsza tuba) w transporcie i oferuje większe pola widzenia niż wersja 900 mm. Ma to jednak wpływ na uzyskiwane powiększenia, które w modelu 650 mm są mniejsze. Pamiętajmy aby wybierając aperturę nie schodzić poniżej 130 mm w przypadku teleskopów zwierciadlanych i 90 mm w przypadku teleskopów soczewkowych.
Jak wiemy, teleskopy zwierciadlane odwracają obraz, przez co stają się mało użyteczne w obserwacjach naziemnych. Aby odwrócić obraz w teleskopie zwierciadlanym musimy użyć tzw. soczewek prostujących lub okularu prostującego obraz. Rozwiązanie w obu przypadkach nie jest komfortowe i obarczone dużymi wadami optycznymi. Aby bez widocznych strat obraz w teleskopie był poprawnie zorientowany musimy zwrócić uwagę na refraktory, czyli teleskopy soczewkowe, które powinny być doposażone w pryzmatyczną nasadkę kątową.
W rzeczywistości refraktory również odwracają obraz, jednakże tylko w tej konstrukcji (plus inne nie opisywane tutaj Maksutowy i Schmidty-Cassegrainy) umożliwiają zastosowanie nasadki kątowej. W teleskopach Newtona nasadek kątowych nie stosujemy, ze względu na wydłużenie toru optycznego i nie możliwość zogniskowania obrazu w odpowiednim miejscu.
W przypadku wyboru refraktora jako swojego docelowego teleskopu warto zwrócić uwagę na model BK909AZ3 czyli refraktor o średnicy 90 mm i ogniskowej 900 mm na montażu azymutalnym.
https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk909az3,d815.html
Refraktor taki zbiera około 162 razy więcej światła niż ludzkie oko, czyli nawet 45% mniej światła niż pierwszy nasz opisywany teleskop. Pamiętajmy, że refraktory mimo, że dają lepszej jakości obrazy, nigdy nie oferują w swojej klasie cenowej takich możliwości jak teleskopy Newtona. Zawsze droższe było i będzie wykonanie dwuelementowego obiektywu
i wyszlifowanie zwierciadła.
Dla osoby poważniej myślącej o obserwacjach odpowiedni będzie teleskop zwierciadlany systemu Newtona o średnicy 150 mm zamocowany na montażu paralaktycznym klasy EQ3-2 (np. Sky-Watcher BKP15075EQ3).
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,d699.html
Będzie to teleskop stabilny, a jednocześnie dzięki całkiem dużej aperturze pozwoli on na zaobserwowanie rzeczywistych szczegółów na tarczach planetarnych. Znaczny zasięg gwiazdowy pozwoli na zaobserwowanie setek interesujących obiektów. Pod ciemnym niebem zaobserwujemy wiele obiektów mgławicowych, możliwe stanie się odnajdywanie słabych komet których całkiem sporo przewija się przez nocne niebo. Teleskopy tego rodzaju zazwyczaj pozwalają na podłączenie dodatkowych napędów i w przyszłości mogą być wykorzystywane do astrofotografii.
Bardzo interesującym rozwiązaniem dla bardziej wymagających są teleskopy zwierciadlane na montażu Dobsona.
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex,d781.html
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-10-pyrex,d735.html
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-12,d984.html
Są to konstrukcje azymutalne, z charakterystyczną obrotową podstawą. Teleskop zawieszony jest dość nisko. Montaże takie są bardzo proste i tanie w budowie a przy tym wyjątkowo stabilne. Dzięki takiej na konstrukcji montażu za stosunkowo niewielką cenę otrzymujemy zwykle sprzęt o ogromnych możliwościach optycznych. Za około 1400 zł można w ten sposób zdobyć reflektor Newtona o średnicy 20 cm (np. Sky-Watcher SK Dobson 8” PYREX). Teleskop taki bez względu na opinie dotyczące teleskopów Newtona będzie sprzętem uniwersalnym i wydajnym. Wszelkie potencjalne wady optyki wynagrodzi ogromną aperturą. Przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych, 20 cm Newton pozwoli uzyskać wspaniałe obrazy planet. Najwięcej zyskamy na ogromnej zdolności zbierania światła takiego teleskopu. Obrazy mgławic będą większe i jaśniejsze, możliwe będzie dostrzeżenie galaktyk, a nawet ich ramion. Duży teleskop wymaga nieco miejsca i nie zalicza się raczej do mobilnych. Jakość uzyskiwanych obrazów rekompensuje jednak niedogodności związane z transportem. Pamiętajmy, że ekstremalnie duże powiększenia dostępne w dużym teleskopie stosujemy z głową, pamiętając o zasadzie, że jego komfortowa wartość to 1 – 1,5x średnica wyrażona w milimetrach. Zasada ta dotyczy bardzo dobrych warunków obserwacyjnych tzw. Seeingu, czyli stabilnej atmosfery.
■ Delta Optical
1 Responses to Teleskop na dobry start!