Niebo w lutym 2022

Rozpoczyna się kolejny zimowy miesiąc – luty. Jest to miesiąc, w którym znacznie zwiększ się długość dnia i już czuć bliskość wiosny, na niebie również.

W Warszawie, 1 lutego Słońce wzeszło o 7:17 a zaszło o 16:22, natomiast 28 wzejdzie już o 6.24 a zajdzie o 17:13, zatem przez miesiąc dzień wydłuży się o 1 godzinę i 48 minut.

Luty

Luty

Jeśli chodzi o Księżyc to 1 lutego wypada nów, a więc najlepszy czas do obserwacji obiektów mgławicowych, następnie 8 lutego nastąpi pierwsza kwadra, pełnia będzie miał miejsce 16 lutego, natomiast 24 zaobserwujemy III kwadrę. Księżyc najlepiej obserwować w okolicach kwadry, kiedy na granicy oświetlonej i nieoświetlonej części tarczy widać najdłuższe cienie i widoki są najbardziej plastyczne. Do obserwacji Księżyca polecamy szczególnie redaktory o średnicy około 90mm, które pokazują już szczegóły powierzchni naszego satelity.

Merkurego będzie można dostrzec dopiero w drugiej połowie miesiąca, nisko na porannym niebie.
Wenus jest widoczna na niebie porannym jako bardzo jasno świecący obiekt
Natomiast czerwony Mars widoczny będzie przez cały miesiąc na porannym niebie, w gwiazdozbiorze Strzelca.
Jowisz wraz z księżycami znajduje nisko na zachodnim niebie, a Saturna z pierścieniami będzie można obserwować na porannym niebie dopiero od połowy miesiąca.

Na niebie,15 lutego około 22 widzimy wyraźnie granicę między gwiazdozbioramimowymi a wiosennymi. Zachód jest zdominowany przez charakterystyczne zimowe gwiazdozbiory, a więc Oriona, Wielkiego Psa ,Bliźnięta i Byka. Natomiast
Natomiast po przeciwnej, wschodniej stronie nieba, błyszczy już czerwony Arktur, który zapowiada wiosnę, a nawet nieśmiało wychyla się Herkules. Na południu natomiast góruje Lew i Rak

Oczywiście, bardzo zachęcamy do bliższego zapoznania się z wyglądam nieba i swoich samodzielnych prób identyfikacji najjaśniejszych planet i gwiazd, Na koniec życzymy wszystek dobrych i pogodnych nocy.

Do obserwacji nocnego nieba polecamy teleskopy z deltaoptical.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.