NIE ŚPIJ, BO SĄ ZJAWISKA NA NIEBIE, O KTÓRYCH CI SIĘ NAWET NIE ŚNIŁO!

Wszystkich miłośników astronomii zapraszamy na wspólne, całonocne oglądanie nieba, które odbędzie się w siedzibie firmy Delta Optical, w Nowych Osinach k/Mińska Mazowieckiego, w nocy z 5 na 6 czerwca 2012 roku.

To wyjątkowe spotkanie, potrwa całą noc, a najważniejszy punkt programu to tranzyt Wenus, który będzie można oglądać od godziny 4:15, czyli od momentu wschodu Słońca.Tranzyt Wenus to rzadkie zjawisko, polegające na przejściu planety na tle tarczy Słońca. Kolejny raz będzie można je zobaczyć dopiero 10 grudnia 2117 roku, a więc już nie za naszego życia. I jest to chyba najmocniejszy argument za tym, żeby w nocy z 5 na 6 czerwca nie spać i być z nami!

Podczas wspólnego oglądania nieba, organizowanego przez Delta Optical, będzie można wypróbować rożne sprzęty astronomiczne, zarówno do obserwacji nocnego nieba, jak i do porannych obserwacji tarczy słonecznej.

Noc 5 czerwca zacznie się dosyć późno, dlatego też pokaz Delta Optical rozpocznie się dopiero o godzinie 22. W pierwszej połowie nocy teleskopy zwrócone będą w stronę widocznych na niebie planet naszego Układu Słonecznego: Marsa i Saturna. Mars w gwiazdozbiorze Lwa będzie widoczny przez pierwsze 3 godziny pokazu; będzie miał już dość niewielkie rozmiary kątowe (zaledwie 7”) i do zaobserwowania szczegółów potrzebne będą większe teleskopy, jak też i dobra stabilność atmosfery. Natomiast w sąsiednim gwiazdozbiorze zodiakalnym, w Pannie znajdować się będzie Saturn, który zawsze jest wielką atrakcją dla obserwatorów nieba. Saturn widoczny dokładnie powyżej gwiazdy Spica, będzie świecił niemal do godziny 2. Trzecim obiektem Układu Słonecznego będzie nasz Księżyc, który wzejdzie po godzinie 22 i zapewne utrudni dostrzeżenie słabszych obiektów. Sam w sobie będzie jednak bardzo efektowny.Półtora dnia po pełni Słońce będzie zachodziło między innymi w okolicach Mare Crisium oraz nad kraterami we wschodniej części tarczy Księżycowej. Nasz naturalny satelita tej nocy znajdzie sięw gwiazdozbiorze Strzelca i będzie przechodził nisko nad południowym horyzontem, osiągając o godzinie 2 wysokość około 18 stopni.

Po godzinie 3 niebo będzie już silnie rozjaśnione i w tym czasie będzie można przygotować się do obserwacji tranzytu Wenus. Tranzyt ten, w różnych miejscach świata położonych na wschód od Europy rozpocznie się znacznie wcześniej, a obserwatorzy w Azji będą mogli oglądać to zjawisko od samego początku. U nas Słońce wzejdzie w chwili, gdy Wenus będzie już widoczna na tarczy słonecznej. Nastąpi to około godziny 4:15. Od tej pory obserwować będziemy Słońce przy użyciu specjalnie przygotowanych teleskopów z filtrami słonecznymi. O godzinie 6:45 zjawisko zakończy się i na najbliższe 105 lat Wenus opuści tarczę słoneczną.

Uwaga: pokaz odbędzie się w przypadku spodziewanych dobrych warunków atmosferycznych dla momentu tranzytu Wenus. Więcej na stronie http://deltaoptical.pl/tranzytwenus

Do zobaczenia!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.