Nasz podopieczny Veloce 200 ma już swojego właściciela!

Mamy wrażenie, że premiera niezwykłego sprzętu marek Officina Stellare i Plane Wave dopiero co się odbyła (koniec roku 2011 – relacja tutaj: http://deltaoptical.pl/aktualnosci.php?id=93), a już z naszej półki niknął teleskop Veloce 200 Officina Stellare. I to zniknięcie bardzo nas cieszy i mamy nadzieję cieszy także Pana Macieja Kapkowskiego, który jako pierwszy w Polsce nabył u nas ten sprzęt.
Właściciel Veloce 200 to nie byle kto! Pan Maciej od lat para się amatorsko astrofotografią. Swoje „rendez- vouz z gwiazdami” rozpoczął jeszcze w szkole podstawowej, konstruując własny teleskop.
Dzisiaj, jako dorosły i doświadczony pasjonat Wszechświata, może pochwalić się nie tylko rozległą wiedzą, imponującą galerią zdjęć ciał niebieskich, ale również zapierającą dech w piersiach kolekcją sprzętu astronomicznego.
Teraz naczelne miejsce wśród jego „astrozabawek” (jak sam nazywa posiadane przez siebie teleskopy) zajmuje właśnie teleskop Veloce 200 marki Officina Stellare.

Teleskop ten jest konstrukcją ze wszech miar unikalną.
Jedynym modelem obecnym na rynku, jaki może mu dorównać, jest Takahaschi Epsilon 180. Veloce 200 posiada lustro o średnicy 20 cm a długość ogniskowej wynosi 600 mm. Posiada przy tym niespotykaną światłosiłę równą f/3. Układ ten jest astrografem, czyli teleskopem przeznaczonym do wykonywania zdjęć. Wyposażony jest w duże lustro wtórne, gwarantujące uzyskanie ogromnego pola widzenia. W przypadku zastosowania kamery o odpowiednio dużym przetworniku, możliwe do uzyskania jest pola widzenia o rozmiarze nawet 12 stopni. W układzie optycznym astrografu największe wrażenie wywołuje sposób wykonania zwierciadła głównego: jest ono napylone na dolnej powierzchni a światło przechodzi przez szkło od zwierciadła jak przez dodatkową soczewkę.

Całość wykonana jest bardzo solidnie z włókien węglowych oraz anodyzowanego aluminium.

A oto co o Veloce 200 mówi sam Pan Maciej:
„Od kilku tygodni jestem posiadaczem astrografu Officina Stellare Veloce RH 200 zakupionego w Delta Optical. Oprócz znakomitej jakości wykonania optyki i elementów obudowy oraz wysokiej klasy materiałów astrograf ma bardzo ciekawe rozwiązanie wyciągu gwarantujące mocowanie ciężkich kamer i precyzyjną regulacje ostrości. Tuba, wykonana w całości techniką CNC z dobranych odpowiednio materiałów, pozwala na utrzymanie ostrości podczas całej sesji zdjęciowej nawet przy znacznych zmianach temperatury. Szyna mocująca astrograf do głowicy montażu oraz, wykonana w identyczny sposób, szyna do mocowania wyposażenia dodatkowego ( szukacza, guidera) zapewniają niezwykłą sztywność połączeń i łatwość montażu. Duża światłosiła ( f/3) i ogniskowa 600 mm mówią same za siebie- to klasyczne narzędzie dla łowców Dsów… no i ten włoski design…”
Dzięki uprzejmości Pana Macieja, przedstawiamy galerię zdjęć wykonanych przy użyciu opisanego powyżej teleskopu. Zapraszamy do oglądania i podziwiania!

First light:NGC 2237 w gwiazdozbiorze Jednorożca.

Astrograf: Veloce RH 200

Kamera : STL 11 000

Montaż: Takahashi EM-200

Statyw: Berlebach UNI 8

Guide: Orion Guide scope + STL Remote Guide Head

Filtry LRGB Baader Planetarium ( Ha 7 nm)

Czasy: Ha: 4×1200 sekund, L:R:G:B- 4×5 minut każdy składnik

Obróbka : PixInsight Core 1.7, Adobe Photoshop CS5

Warszawa, Marzec 2012.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Astronomia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 Responses to Nasz podopieczny Veloce 200 ma już swojego właściciela!