M15 sfotografowana za pomocą Mammuta

Pierwsze testy kamerki Mammut Lyuba już za nami. Na pierwszy ogień poszła gromada kulista M15. Poniżej kolorowa fotografia (G-RGB) wykonana za pomocą tej kamerki:


Cały zestaw składał się z teleskopu C11, reduktor/korektor f/6.3, Brightstar OAG, czyli off axis guider do prowadzenia (guidingu) montażu. Do tego kilka przedłużek T2, ręczne koło filtrowe i kamerka QHY5 jako kamera prowadząca. Całość powieszona była na HEQ5 Synscan z podkładkami antywibracyjnymi.

Finalna fotografia zaprezentowana na początku została złożona z 3 oddzielnych monochromatycznych fotografii wykonanych z użyciem filtrów RGB umieszczonych w kole filtrowym. Dla każdego kanału wykonaliśmy 3 ekspozycje po 10 minut. Do tego 3 darki i 3 flaty. Fotografia i obróbka przeprowadzona była w Nebulosity2. Prowadzenie montażu odbywało się za pomocą PHD.

W czasie testów nie stwierdziliśmy żadnych problemów z kamerą – działała sprawnie, stabilnie i bez problemów z kondensacją wody na chłodzonych powierzchniach. Niebawem kolejne fotografie.

Piotr Maliński

Ten wpis został opublikowany w kategorii Astronomia, Recenzje i Testy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.