Sprzęt do obserwacji komet

Komety można obserwować na kilka sposobów, najlepszymi są:

  • obserwacja okiem nieuzbrojonym
  • obserwacja lornetką
  • obserwacja lunetą/teleskopem
  • obserwacja fotograficzna

Kometa C/2011 L4 Panstarrs będzie widoczna gołym okiem jako gwiazdopodobny, lekko rozmyty obiekt bardzo nisko nad zachodnim i północno-zachodnim horyzontem. Po zapadnięciu zmroku widoczny stanie się dość długi, skierowany ku górze warkocz. Do jej obserwacji nie będzie potrzebny dodatkowy sprzęt, jednak nawet najmniejsza lornetka znacznie zwiększy wrażenia z jej obserwacji. Doskonale uwidoczni się budowa komety – jasne jądro, rozmyta głowa i struktura warkocza. Może uda się dostrzec dwa warkocze – jeden pyłowy, zakrzywiony w lewo, a drugi prosty po prawej stronie pyłowego – warkocz gazowy. Najlepszą lornetką będzie taka, która posiada dużą średnicę obiektywów, wysoką transmisję światła i małe powiększenie skutkujące dużym polem widzenia. Wcale nie trzeba używać dużych i ciężkich lornetek astronomicznych. Wprost idealne parametry posiadają lekkie, uniwersalne lornetki o doskonałej jasności, takie jak lornetki Titanium 8×56. Można też użyć lornetek 7×50, 10×50 np. z serii Entry oraz 8×42 np. z serii Forest II.

Obserwacja teleskopem lub lunetą dzienną również sprawia dużo przyjemności, pomimo że wiosenna kometa będzie typowo „lornetkowym” obiektem. Należy pamiętać o tym, by używać możliwie najmniejszego powiększenia (okularu o możliwie najdłuższej ogniskowej) np., przy lunecie o ogniskowej 500 mm, takiej jak Sky-Watcher 705AZ2 używamy okularu 25 mm, który daje nam powiększenie 20x (500 mm ogniskowej teleskopu podzielone przez 25 mm ogniskowej okularu). Za to w dużym teleskopie Dobsona, z okularem 25-30 mm, dojrzymy jasne jądro kometarne z wypełniającą całe pole widzenia głową komety. Możliwe że pojawią się subtelne szczegóły pyłowego ogona komety, który tuż po przejściu przez peryhelium wynoszące 0,3 j.a. będzie najbardziej intensywny. Z kolei przy użyciu dużych powiększeń w takim teleskopie może nawet uda się dostrzec powolny ruch jądra komety względem pobliskich gwiazd!

Na początku kwietnia jasność komety spadnie poniżej progu dostrzegalności okiem nieuzbrojonym, więc pomimo polepszających się warunków obserwacyjnych (ruch komety wyżej ponad horyzont) stanie się wyłącznie lornetkowo-teleskopowym obiektem. Wraz z pobliską Wielką Galaktyką w Andromedzie (M31) staie się pięknym celem obserwacyjnym aż do połowy kwietnia 2013r.

Obserwacja fotograficzna będzie wymagała użycia statywu i lustrzanki cyfrowej lub aparatu z możliwością ręcznego trybu ekspozycji. Wystarczy że wykonamy zdjęcie nieba przy najwyższej czułości, z najniższą liczbą przysłony a już z czasem 30 sekund możemy uzyskać piekne ujęcie komety i jej warkocza na tle najjaśniejszych gwiazd.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże skutecznie prowadzić obserwację pięknej lecz dość wymagającej w tej kwestii komety C/2011 L4 Panstarrs i czekamy na dobrą pogodę, aby z nawiązką zrekompensowała zimowe niedobory błękitnego nieba!

Damian Demendecki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Astronomia, Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.