Gdzie jest Snoopy?

Misja Apollo 10 miała przetestować sprzęt i procedury jakie wykorzystano później w misji Apollo 11 – lądowania ludzi na powierzchni Księżyca. Do „testów” w misji Apollo 10 wykorzystano moduł księżycowy ochrzczony przezwiskiem „Snoopy”. Po udanych testach moduł został wystrzelony na orbitę heliocentryczną – wokół Słońca. Przypuszcza się że Snoopy nadal okrąża Słońce po bliżej nieznanej orbicie…

Brytyjski astronom Nick Howes wpadł na być może szalony pomysł – odszukania Snoopiego.


„Projekt Snoopy” nabiera rozpędu i dołączają do niego osoby związane z erą lotów Apollo, a także astronomowie i amatorzy praktycznie z całego świata. Angażowane są także brytyjskie szkoły – jako ciekawy sposób propagowania astronomii. Akcję można śledzić m.in. na tweeterze.

Do przeszukania jest łuk o długości około 135 milionów kilometrów. Znalezienie modułu nie będzie łatwe, jednak do dyspozycji są dwa teleskopy Faulkes o średnicy dwóch metrów każdy.

Przy okazji szukania Snoopiego teleskopy te powinny wykryć komety czy asteroidy znajdujące się w badanym obszarze. By odróżnić Snoopiego od tych obiektów do pomocy zaprzęgnięta zostanie spektroskopia. Widmo odbitego promieniowania słonecznego powinno mieć inną charakterystykę niż to odbite od komety, czy asteroidy.

Wielkie teleskopy, najnowsze technologie i cały tłum entuzjastów. Czego chcieć więcej? Snoopy na pewno znajdzie „drogę do domu” 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Astronomia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 Responses to Gdzie jest Snoopy?