Fotografie najlepiej oddają efekty jakie można osiągnąć w astrofotografii. Im bardziej skomplikowany i precyzyjny tym efekty mogą być lepsze, choć liczy się także doświadczenie fotografa. Poniżej kilka fotografii wykonanych za pomocą różnych zestawów – od najprostszego po bardziej złożonego.
Zaprezentowane tutaj fotografie mają prezentować pewne grupy i poziomy zaawansowania astrofotografii, nie należy brać ich dosłownie co do zastosowanego sprzętu i dokładnego rezultatu (a to zależy od warunków w czasie fotografowania, doświadczenia, czy dopasowania sprzętu do potrzeb i wymagań fotografa).
Zanim podejmiesz decyzje o zakupie sprzętu do astrofotografii przeczytaj uważnie pozostałe artykuły z tego cyklu i poradź się bardziej doświadczonych astrofotografów.
Księżyc z lustrzanki, fotografia robiona „z ręki” o zmierzchu:
Powierzchnia Księżyca sfotografowana za pomocą webcama 8″ i teleskopu:
Fotografia Saturna wykonana za pomocą webcama i 8″ teleskopu:
Fotografia Jowisza wykonana za pomocą dedykowanej kamerki planetarnej i 8″ teleskopu:
Fotografia gromady kulistej wykonana za pomocą dedykowanej kamerki planetarnej (posiadającej długie czasy ekspozycji) i Newtona 150/750 na montażu EQ3-2 z napędem. Kilkusekundowe ekspozycje:
Mgławica planetarna M27 wykonana za pomocą dedykowanej kamery do astrofotografii, 11″ teleskopu na montażu HEQ5 Pro SynScan z prowadzeniem (guidingiem) i ekspozycjami wynoszącymi 5 minut.:
Fotografie: Piotr Maliński