Oprócz omawianych wcześniej zestawów z serii NexStar SE możemy skorzystać z innych montaży lub zestawów. W tym artykule przedstawię kilka innych lżejszych i cięższych zestawów do obserwacji – czy to przyrody, czy nocnego nieba.
Możemy wybrać tubę SCT i montaż sprzedawane oddzielnie. Mamy dostępną np. 6″, czy 8″ tubę SCT, które możemy zamocować na montażu AZ4 o aluminiowych lub stalowych nogach. Aluminiowe są lżejsze, lecz stalowe zapewniają większą stabilność. Jeżeli liczy się dla nas maksymalna mobilność i niska waga to aluminiowe mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem. Są to montaże sterowane ręcznie bez żadnej elektroniki – nie trzeba baterii, nie trzeba ustawiać, ale też samemu trzeba odnajdywać na niebie interesujące nas obiekty.
Skomputeryzowane montaże azymutalne, które mogą się spodobać to iOptrony. W kolejności od najlżejszych po najcięższe/o największym udźwigu: Cube Pro, MiniTower i MiniTower Pro. Montaże te są skomputeryzowane i cechują się dobrą (a dla niektórych nawet bardzo dobrą) sprawnością. CubePro przeznaczony jest na tuby do około 5 kg. MiniTower udźwignie i 10-13 kg, choć sam waży jakieś 25kg więc jest już montażem, który łatwo przewozić, ale nie przenosić. MiniTower Pro posiada nieco większy udźwig i pozwala zamocować dwie tuby po przeciwnych stronach głowicy. Montaże te są sprzedawane przez niektóre europejskie sklepy.
Montaże paralaktyczne z uwagi na dużą wagę zbyt mobilne nie są. Jeżeli interesuje nas astrofotografia i mamy czym przewieźć cały zestaw to możemy wybrać HEQ5 SynScana, EQ6, czy też SCT w zestawie z montażem CGEM.
Na koniec zostawiłem jeszcze serię CPC – jest to znacznie wydajniejsza i stabilniejsza kuzynka serii NexStar SE i korzysta z dwuramiennych montaży widłowych, np CPC800:
Cały zestaw trochę waży i zajmuje sporo miejsca, ale jest to gotowy pakiet obserwacyjny łatwy do przewożenia. Po wyposażeniu w klin paralaktyczny sprawdzi się także w astrofotografii.
1 Responses to Lekkie i poręczne wypadowe zestawy z teleskopami SCT