By móc obserwować za pomocą teleskopów z serii NexStar SE musimy użyć pilota. Montażem nie da się sterować ręcznie – może robić to jedynie pilot (lub komputer) podłączony do montażu. Pilot rozmawia z nami w języku angielskim i jest dość łatwy w obsłudze jak już pozna się jego opcje.
- Trzy przyciski na górze – Align, Enter, Undo wykorzystywane są przy ustawianiu teleskopu, potwierdzaniu (Enter) lub anulowaniu poleceń (Undo). Nieco więcej o nich za chwilę…
- Strzałki góra/dół/prawo/lewo służą do poruszania montażem we wskazanych przez nie kierunkach
- Klawiatura „numeryczna” zawiera wiele funkcji i znaczeń – daje dostęp do katalogu obiektów znajdujących się na niebie (na które możemy kazać nakierować teleskop), czy też pozwala np. zmieniać szybkość z jaką porusza się teleskop w trakcie używania strzałek
Oto kilka opcji ukrytych pod klawiaturą numeryczną:
- Aby zmienić szybkość z jaką porusza się teleskop wciśnij „Rate” a następnie jedną z cyfr, gdzie 1 to najwolniej a 9 to najszybciej.
- By wybrać pozycję z listy użyj klawiszy 6 i 9 („up” i „down”). Klawisze te pozwalają wybierać pozycje z list. Np. gdy uruchamiamy teleskop musimy go ustawić. Pierwsza opcja to „SkyAlign”, ale też możemy za pomocą tych klawiszy wybrać inne opcje, np. ustawienie na planecie.
- By skorzystać z funkcji GoTo – nakazania montażowi ustawienie teleskopu tak by pokazywał dany obiekt wystarczy:
- Wybrać katalog/typ obiektu. „1” kryje katalog Messier (M), 2 – katalog Caldera, 4 – katalog NGC, 5 – planety/układ słoneczny, 7 – gwiazd.
- wpisać numer katalogowy obiektu lub też wybrać obiekt z listy
- Wcisnąć Enter by potwierdzić operację
Po włączeniu montażu pilot nas przywita… by przejść dalej wciśnij enter:
Czynność jaką musimy przeprowadzić to ustawienie montażu na gwiazdy, czy planetę – montaż musi wiedzieć jak ustawiony jest w przestrzeni. Domyślnie pojawi się ustawienie „SkyAlign” – czyli wystarczy ustawić teleskop na trzy dowolne jasne gwiazdy (nie musimy ich znać).
Są jednak dostępne inne opcje – po prawej stronie widać strzałkę góra/dół – oznacza to że mamy listę i za pomocą klawiszy 6 i 9 możemy wybrać inną pozycję z listy. NexStar można ustawić także na np. dwie znane gwiazdy albo najprościej – na planetę, czy Księżyc:
Ustawienie („alignowanie”) montażu polega na tym że za pomocą strzałek ustawiamy teleskop tak by w okularze pośrodku pola widzenia pojawił się obiekt, na który montaż jest ustawiany – gwiazdy dla SkyAlign, czy planeta, Księżyc dla „Solar Sys. Align”. Po ustawieniu potwierdzamy wykonanie czynności – dzięki temu montaż będzie mógł poprawnie śledzić obiekty (utrzymywać je w okularze), jak i też kierować się na inne obiekty jakie wybierzemy z list systemu GoTo.
W przypadku tych pilotów ustawiamy teleskop tak by widzieć obiekt w polu widzenia okularu, wciskamy Enter, po czym możemy dokonać drobnych poprawek położenia obiektu (np. planety) tak by była pośrodku widzianego przez nas pola (teleskop po wciśnięciu „Enter” przełączył się na wolne poruszanie). Gdy obiekt jest już wyśrodkowany wciskamy „Align” by zakończyć proces. Dla planet będzie to koniec, a dla „SkyAlign” będziemy musieli zrobić to samo dla dwóch innych gwiazd.
Przy pierwszym uruchomieniu montaż spyta się także gdzie jesteśmy:
Mamy dwie możliwości – wybrać z katalogu miejscowości (dla Polski jest tylko Warszawa) lub wpisać długość i szerokość geograficzną (opcja Custom Site).
Dalej pilot spyta się o datę i czas, a także o to czy mamy czas letni, czy zimowy:
Opcja „Daylight Saving” oznacza czas letni. Użyj klawiszy 6/9 by wybrać drugą opcję (Standard Time) dla czasu zimowego. Podajemy lokalny czas bez żadnego odejmowania godzin. Następnie wybieramy strefę czasową – dla Polski GMT +1.
Gdy podaliśmy już wszystkie dane możemy ustawiać montaż. W przypadku planet pokaże tylko te widoczne na niebie (więc trzeba podać poprawną datę, czas i miejsce).
Po ustawieniu montażu można rozpocząć obserwacje 🙂