Zlot Miłośników Astronomii w Zwardoniu

W dniach 17-20 maja b.r. w Zwardoniu odbędzie się kolejny zlot forum AstroCD, który po raz pierwszy odbędzie się pod patronatem firmy Delta Optical.


Zwardoń to miejscowość położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim pomiędzy trzeba przełęczami – Przysłop, Zwardońską i Graniczne w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, tuż przy granicy ze Słowacją.

Tym razem po raz pierwszy odwiedzimy ośrodek „U Wilczka” w Zwardoniu, położony 825 m n.p.m., z którego rozpościera się przepiękny widok na panoramę gór polskich i słowackich. Wyjątkowe usytuowanie ośrodka gwarantuje wyjątkowo ciemne niebo, nieoświetlone z nikąd. Zwardoń ma do zaproponowania wiele ścieżek o malowniczych widokach. Aleja Zakochanych, Duża i Mała Pętla, Wężowa Góra to wspaniałe miejsca do spacerów. Warto wybrać się również na pieszą wycieczkę na Słowacką stronę granicy lub odwiedzić słynną karczmę „Swojskie klimaty”.

My skupimy się na obserwacjach w dzień (Słońca, za pomocą teleskopów słonecznych) jak i w nocy. Nie zabraknie prelekcji, w tym głównej Michała Kusiaka – „Komety SOHO”. Michał Kusiak jest studentem astronomii na Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jako jeden z rzeszy miłośników astronomii, zaangażowanych w przeszukiwanie komet na zdjęciach dostarczanych przez koronografy misji SOHO i STEREO, odkrył już ponad 150 komet, w tym dwutysięczną kometę odnalezioną na zdjęciach sondy SOHO. Pierwszą oznaczoną jako C/2007 W10 (SOHO 1402) odkrył 24 listopada 2007 roku. Spotkanie z Michałem prawdopodobnie w sobotę po obiedzie. Dokładny czas zostanie podany jeszcze przed zlotem.

Również odwiedzi nas również prezes warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – Janusz Wiland prezentując własne programu, nowy „Nocny Obserwatore i kultowy już „AstroJaWil”. Wieczorami, jeśli tylko pogoda nam dopisze, obserwacje, obserwacje i jeszcze raz obserwacje… do białego rana.

Konkurs

W ramach pobytu organizujemy konkurs fotograficzny na najciekawszą fotografię zlotową. Nagrodę niespodziankę funduje firma Delta Optical. Szczegóły już niebawem.

Koszt wyjazdu

Całkowity koszt pobytu z wyżywieniem wynosi: 170 zł (165 zł dzieci). Wyżywienie odnosi się do śniadania (szwedzki stół) oraz dwudaniowej obiadokolacji w góralskim stylu.

Aktualne informacje zwardon.deltaoptical.pl

http://www.astrocd.pl/forum/viewforum.php?f=124

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Astronomia, Lornetki, Turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 Responses to Zlot Miłośników Astronomii w Zwardoniu