V Zlot Czytelników Optyczne.pl – Sulejów 2012

Zlot Czytelników Optyczne.pl odbył się po raz piąty i po raz piaty byliśmy tam obecni i przywieźliśmy ze sobą sprzęt obserwacyjny i wykłady. W tym roku grono fotografów i miłośników sprzętu optycznego spotkało się w Sulejowie w urokliwym Hotelu Podklasztorze.
Mimo, że pogoda była kapryśna, pierwszej nocy rozpogodziło się i skierowaliśmy na gwiazdy duży teleskop Sky-Watcher Dobson 14″, lunety Titanium 65ED oraz Celestron Regal 80ED, a także lornetki DO Titanium i nowe, duże modele Delta Optical 20×80 i 25×100.

 

Pierwszego dnia, na sesji wykładowej zaprezentowaliśmy: najnowsze lornetki z serii Forest o średnicy obiektywu 50 mm i powiększeniach 8.5, 10 oraz 12x, pływającą, wodoodporną lornetkę Sailor 7×50, a także dwie duże lornetki Delta Optical 20×80 i 25×100. Swoją premierę miała też niewielka, ale bardzo użyteczna lornetka DO Active 10×25, która niebawem pojawi się w naszym sklepie.

Główną część wykładu poświęciliśmy zagadnieniom mobilnej astrofotografii, do której nie potrzeba dużych teleskopów, ciężkich montaży i wysokich nakładów finansowych. Niewielu tradycyjnych fotografów zdaje sobie sprawę, że sprzęt, który posiadają pozwoli im wykonać wyśmienite zdjęcia nieba.
Standardowy zakres ogniskowych od szerokiego kąta do 200-400 mm, pozwoli na wykonanie fotografii na najwyższym poziomie zarówno krajobrazów z gwieździstym niebem w tle, gwiazdozbiorów, a także Drogi Mlecznej, galaktyk, mgławic i gromad gwiazd.
Potrzebny jest jedynie specjalny montaż z prowadzeniem aparatu za ruchem gwiazd, który umożliwi stosowanie kilkuminutowych ekspozycji przy utrzymaniu punktowego obrazu gwiazd.

Na rynku jest szeroka oferta tradycyjnych montaży z prowadzeniem, ale są to
ciężkie, kilkunasto-kilkudziesięciokilogramowe urządzenia niemające wiele wspólnego z mobilnością. Na szczęście w ofercie Delta Optical pojawiły się
dwa montaże, które są idealnym rozwiązaniem dla astrofotografów
potrzebujących lekkiego i małego montażu z prowadzeniem, za względnie
nieduże pieniądze.

Pierwszy z nich to AstroTrac TT320X-AG – mały i poręczny montaż z napędem o futurystycznym wyglądzie. Waży tylko 1 kg przy jednoczesnym udźwigu aż do 15
kg. Montuje się go na statywie fotograficznym, odpowiednio pochylając tak, aby
uzyskać obrót w osi biegunowej. Aparat z obiektywem umieszcza się na
dodatkowej głowicy i taki zestaw jest już gotowy do astrofotografii.
Precyzyjne wykonanie AstroTraca w połączeniu z dokładnym ustawieniem w oś
biegunową, gwarantuje wykonywanie nawet kilkuminutowych zdjęć nieba.
AstroTrac jest zasilany napięciem 12 V (zapalniczka samochodowa) lub ośmioma
paluszkami AA.

Drugi, jeszcze lżejszy montaż to platforma Vixen Polarie. Urządzenie to, przypominające kompaktowy aparat, oferuje podobne możliwości co AstroTrac, ale przy mniejszym udźwigu. Można na nim zawiesić sprzęt o łącznej masie do 2 kg. Tyle jednak wystarczy, kiedy używamy małych lustrzanek lub bezlusterkowych aparatów nawet z obiektywami tele.
Vixen Polarie zasilany jest dwoma akumulatorami AA. Oprócz trybów
prowadzenia za gwiazdami, Słońcem lub Księżycem, które ma także AstroTrac,
oferuje prędkość dwa razy wolniejszą od gwiazdowej, idealną do fotografowania
krajobrazów z nocnym niebem w tle.

Wracając do relacji ze Zlotu: drugiego dnia nasza prezentacja dotyczyła konstrukcji optycznych teleskopów. Opowiedzieliśmy o rodzajach teleskopów, ich budowie i zastosowaniach. Po prezentacji można było zapoznać się z teleskopami przywiezionymi na Zlot, między innymi z nowymi ­– Delta Optical GSO.

Czas na Zlocie jak zawsze płynął przyjemnie i jak zawsze nieubłaganie szybko. Zostają nam wspomnienia oraz zdjęcia, a utalentowani szczęśliwcy, którzy zwyciężyli w konkursie na najlepsze zdjęcie wykonane na Zlocie, przywieźli ze Zlotu dodatkowo nasze lornetki, które ufundowaliśmy jako nagrody.

Szersza relacja ze Zlotu Optyczne.pl dostępna jest na stronie
http://www.optyczne.pl/270.1-artyku%C5%82-V_Zlot_Czytelnik%C3%B3w_Optyczne.pl_-_Sulej%C3%B3w_2012.html.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.