Saturn w koniunkcji ze Słońcem

W czwartek 13 października o godz. 23:12, Saturn znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem. Dla obserwatora znajdującego się na Ziemi, Saturn znajdzie się za Słońcem, a dokładnie nieco ponad 2° nad nim. Oznacza to, że jest i będzie chwilowo niewidoczny.Od pewnego czasu można było zauważyć, że Saturn stopniowo zbliża się kątowo do Słońca i jednocześnie oddala się w rzeczywistości od nas. Podczas zbliżającej się koniunkcji odległość pomiędzy Ziemią a Saturnem wyniesie 10,6662 AU.

Obserwacje można było w zasadzie prowadzić do sierpnia, a z każdym dniem były coraz trudniejsze. Moment zbliżającej się koniunkcji to sytuacja w którym planeta posiada identyczną długość ekliptyczną jak Słońce i jest niewidoczna w okresie około miesiąca przed i po koniunkcji.

Od momentu koniunkcji, Saturn przechodzi stopniowo na niebo poranne na którym pojawi się możliwy do obserwacji w połowie listopada.

Planeta cały czas znajduje się w gwiazdozbiorze Panny i prawie cały przyszły rok będzie w nim przebywać. Najlepszy moment do obserwacji to odwrotne do koniunkcji ustawienie, czyli – opozycja, którą planeta osiągnie wiosną – 15 kwietnia 2012 roku, zbliżając się do Ziemi na odległość 8,7196 AU.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Astronomia, Lornetki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 Responses to Saturn w koniunkcji ze Słońcem