Saturn w koniunkcji ze Słońcem

W czwartek 13 października o godz. 23:12, Saturn znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem. Dla obserwatora znajdującego się na Ziemi, Saturn znajdzie się za Słońcem, a dokładnie nieco ponad 2° nad nim. Oznacza to, że jest i będzie chwilowo niewidoczny.Od pewnego czasu można było zauważyć, że Saturn stopniowo zbliża się kątowo do Słońca i jednocześnie oddala się w rzeczywistości od nas. Podczas zbliżającej się koniunkcji odległość pomiędzy Ziemią a Saturnem wyniesie 10,6662 AU.

Obserwacje można było w zasadzie prowadzić do sierpnia, a z każdym dniem były coraz trudniejsze. Moment zbliżającej się koniunkcji to sytuacja w którym planeta posiada identyczną długość ekliptyczną jak Słońce i jest niewidoczna w okresie około miesiąca przed i po koniunkcji.

Od momentu koniunkcji, Saturn przechodzi stopniowo na niebo poranne na którym pojawi się możliwy do obserwacji w połowie listopada.

Planeta cały czas znajduje się w gwiazdozbiorze Panny i prawie cały przyszły rok będzie w nim przebywać. Najlepszy moment do obserwacji to odwrotne do koniunkcji ustawienie, czyli – opozycja, którą planeta osiągnie wiosną – 15 kwietnia 2012 roku, zbliżając się do Ziemi na odległość 8,7196 AU.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Astronomia, Lornetki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Saturn w koniunkcji ze Słońcem

  1. Filip pisze:

    Zauważyłem błąd- napisaliście Słońce znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem, a powinno być Saturn znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>