Pokaz nocnego nieba – 19.09.2014 – relacja

Kolejny pokaz nocnego nieba w siedzibie firmy Delta Optical już za nami. Choć pogoda nie dopisała, dopisali goście, bowiem w siedzibie Delta Optical w Nowych Osinach zjawiło się ponad 50 osób zainteresowanych astronomią oraz mikroskopią.

Dla gości przygotowaliśmy interesujące prelekcje zorganizowane na świeżym powietrzu. Wystarczył laptop z projektorem, by oczom gości ukazał się widok pięknie rozgwieżdżonego nieba w programie Stellarium. Prowadzący przedstawił najpiękniejsze obiekty widoczne zarówno w teleskopie, lornetce jak i okiem nieuzbrojonym. Po części wprowadzającej rozpoczął się wykład dla początkujących o tym, jak wybrać pierwszy teleskop oraz w jaki sposób prowadzić obserwacje. Na zakończenie można było uzyskać wiedzę o szkodliwym, sztucznym zaświetleniu nieba i o degradacji obrazu w teleskopie przez ziemską atmosferę. Zainteresowanie było tak duże, że prelekcje trwały aż do godziny 23.

Na „placu boju”, gotowe do obserwacji, czekały teleskopy Celestrona oraz Sky-Watchera, w tym ogromny 11-calowy Celestron CPC 1100 XLT oraz popularny teleskop Sky-Watcher Dobson 8″. Niestety nie doczekały się czystego nieba, ale każdy mógł zobaczyć z bliska tak duży sprzęt do obserwacji nocnego nieba. W budynku czekała na gości jeszcze większa niespodzianka, a był to największy produkowany seryjnie teleskop Sky-Watcher Dobson 18″, który dzięki uprzejmości firmy Sky-Watcher mamy jako pierwsi w Europie! Mimo tak ogromnej konstrukcji, teleskop jest bardzo prosty w składaniu i użytkowaniu o czym naocznie przekonali się uczestnicy.

Zainteresowanie wzbudził także model Celestron NexStar Evolution wyposażony w akumulator do całonocnych obserwacji oraz moduł Wi-Fi umożliwiający sterowanie teleskopem za pomocą telefonu lub tabletu. Podobnie jak CPC 1100 XLT, model ten ma zaprogramowaną bazę ponad 40.000 obiektów.

W dziale mikroskopii można było zapoznać się z różnymi konstrukcjami mikroskopów oraz obejrzeć przez nie ciekawe preparaty biologiczne, owady i okazy paleontologiczne. Każde dziecko biorące udział w pokazie otrzymało na pamiątkę ząb rekina z wykopalisk paleontologicznych w Maroku.

W przerwie pomiędzy prelekcjami astronomicznymi, odbył się pokaz noktowizorów i kamery termowizyjnej. Tego typu sprzęt stosowany jest m.in. przez myśliwych oraz służby mundurowe.

Mamy nadzieję, że chętnych na nasze pokazy będzie z każdym wydarzeniem przybywać. Aby niczego nie przegapić, zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej www.deltaoptical.pl i polubieniu nas na facebooku.

Do zobaczenia już wkrótce!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.