Podsumowanie roku 2011 w projekcie Sungrazing Comets

W najbliższą sobotę w Planetarium Śląskim w Chorzowie odbędzie się wyjątkowa prelekcja z udziałem Pana Michała Kusiaka, dotyczącą ubiegłorocznych wydarzeń w projekcie Sungrazing Comets (Komet muskających Słońce).

Michał Kusiak jest studentem astronomii na Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jako jeden z rzeszy miłośników astronomii, zaangażowanych w przeszukiwanie komet na zdjęciach dostarczanych przez
koronografy misji SOHO i STEREO, odkrył już ponad 150 komet, w tym dwutysięczną kometę odnalezioną na zdjęciach sondy SOHO. Pierwszą oznaczoną jako C/2007 W10 (SOHO 1402) odkrył 24 listopada 2007 roku.

W imieniu Planetarium Śląskiego i Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zapraszam już o godzinie 11.00 do sali audiowizualnej Planetarium Śląskiego.

Przypominamy równocześnie, że Pan Michał Kusiał będzie naszym gościem na organizowanym w maju zlocie miłośników astronomii forum AstroCD w Zwardoniu. Wtedy właśnie opowie nam jak dokonał w zasadzie nie możliwego, odkrycia 150 komet.

http://www.youtube.com/watch?v=kpqCHN3zM8s

Marek Substyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Astronomia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>