Opozycja Marsa

3 marca o godz. 21:10 Mars znajdzie się w opozycji. W tym momencie będzie odległy od Ziemi o 0,6741 AU, czyli 100,8 mln km. Będzie to najlepszy okres do obserwacji tej planety na niebie.

Mars obiega Słońce raz na około 687 dni. Względny ruch orbitalny Ziemi i czerwonej planety powoduje, że opozycje zdarzają się średnio, co 780 dni. Poprzednia miała miejsce 29 stycznia 2010 roku, a na kolejną poczekamy do 8 kwietnia 2014 roku.

Marsa odnajdziemy w gwiazdozbiorze Lwa jako pomarańczowo-czerwoną „gwiazdkę” o jasności –1,3 mag. Planeta z racji opozycji góruje nad południowym horyzontem prawie dokładnie o północy.

Zbliżająca się opozycja nie jest w jakikolwiek sposób wyjątkowa. Mars dość daleko znajduje się od Ziemi, a dzięki temu rozmiary kątowe tarczy, jak i sama jasność, nie jest duża. W momencie opozycji planeta będzie miała rozmiar 13,9”, czyli będzie prawie dwa razy mniejsza niż podczas Wielkich Opozycji. Na te niestety będziemy musieli jeszcze długo poczekać. Po wielkich opozycjach z 1988 i 2003 roku, kolejna dopiero w lipcu 2018 i we wrześniu 2035 roku.

Do obserwacji planety najlepiej wykorzystywać długoogniskowy sprzęt, który umożliwi nam dostrzeżenie większych szczegółów na powierzchni planety.

Dość dużym wyzwaniem będzie obserwacja czapy polarnej w szczególności w mniejszych teleskopach. Posiadacze teleskopów o większej aperturze mogą pokusić się o bardziej szczegółowe przeglądanie powierzchni czerwonej planety. Szczególnie polecam spróbowanie swoich sił w prostej astrofotografii planetarnej.

Poniżej fotografia wykonana 25 lutego, przez 11” teleskop SCT – http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-c11-sgt-xlt,d913.html i kamerę DMK21 – http://deltaoptical.pl/kamera-ccd-imagingsource-dmk-21au618as-bw,d2251.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

One Response to Opozycja Marsa