OPERACJA: DO / KRYPTONIM: DO

OPERACJA: DO
KRYPTONIM: DO

czyli o tym jak Delta Optical pojechało Do Olsztyna

1 lutego 2012 roku, bladym świtem, pod osłoną znikających już na niebie gwiazd podjechaliśmy samochodem wypełnionym  sprzętem astronomicznym pod budynek Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
Z lekkim sercem, ale obciążnymi rękoma wnieśliśmy do Planetarium wiele. Pozwólcie, że wymienimy kilka ze sprzętów, które wzbogaciły Planetarium w Olsztynie:
teleskop o średnicy zwierciadła głównego 35cm, zbudowany  w systemie Schmidta-Cassergraina, jako uzupełnienie – bardziej mobilny ETX-125 wykorzystywany do pokazów nieba w terenie. W Olszynie zostawiliśmy także Teleskop Sunspotter służący do prezentacji plam słonecznych; dwa spektroskopy – pierwszy dla osób początkujących do obserwacji widma słonecznego, drugi to poważny instrument przeznaczony do uzyskiwania widm gwiazdowych we współpracy z dostarczonym teleskopem SCT.; radiotelefon, mobilny zestaw satelitarny, teleskop zwierciadlany z automatycznym prowadzeniem, teleskop refraktor, teleskop słoneczny dedykowany do obserwacji tarczy słonecznej w paśmie liniiH-alfa ( z obiektywem o średnicy 70 mm), teleskop słoneczny dedykowany do obserwacji tarczy słonecznej w paśmie linii CaII K, kamery CCD, noktowizor, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe oraz agregat prądotwórczy.

Wnosiliśmy, wnosiliśmy, wnosiliśmy, ale najważniejsze co wnieśliśmy do Olsztyńskiego Planetarum i Obserwatorium Astronomiczngo to radość z dzielenia się pasją.

Pozdrawiamy wszystkich pasjonatów  i zapraszamy do Olsztyna, bo od 1 lutego widać tam znacznie więcej (www.planetarium.olsztyn.pl).

PS. Urządzenia wchodzą w skład wyposażenia Mobilnego Astrolabium – samochodu ze sprzętem astronomicznym przeznaczonym do przeprowadzania wydarzeń
popularyzujących astronomię w Olsztynie i poza nim.
Sprzęt zakupiono w ramach realizacji projektu MIZAR (Multimedialna Infrastruktura Zasobów Astronomii dla Regionu), współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz Gminy Olsztyn.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Astronomia, Turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.