Wyciągajcie teleskopy, zakładajcie obiektywowe filtry słoneczne (koniecznie!) i obserwujcie plamę, a właściwie grupę plam AR1967 widoczną w samym centrum tarczy Słonecznej. Jej rozmiary są monstrualne. Jest dłuższa niż średnica Jowisza, z tego powodu widoczna jest nawet bez przyrządów optycznych! Wystarczy spojrzeć przez okulary spawalnicze aby ją dostrzec.
Tak olbrzymia plama słoneczna to nie tylko piękne widowisko dla posiadaczy teleskopów z filtrami słonecznymi. To również potencjalne zagrożenie ze strony koronalnych wyrzutów masy (CME), które nie tylko zapalają efektowne zorze polarne w rejonach podbiegunowych, ale również mogą spowodować problemy z łącznością, odbiorem radia i telewizji, z awariami sieci elektrycznych włącznie!
Grupa plam AR1967 już wyemitowała niewielki wyrzut masy w kierunku Ziemi, jednak nie stanowi on większego zagrożenia dla cywilizacji. Dotrze on do Ziemi 4 lutego, czyli dziś. Może spowodować większą aktywność zorzy polarnej, więc może warto dziś wieczorem spojrzeć w kierunku nieba? Księżyc 5 dni po nowiu nie utrudni zbytnio zadania. Naukowcy z całego świata analizują zachowanie grupy plam AR1967, konkludując jej szansą do wyemitowania bardzo silnego rozbłysku klasy X, wynoszącą aż 50% w ciągu 24 godzin. Dodatkowo, plamy położone są blisko centrum tarczy Słonecznej, To oznacza, że ewentualny koronalny wyrzut masy będzie skierowany prosto w naszym kierunku.
Autorem zdjęcia jest Karzaman Ahmad z Langkawi National Observatory w Malezji. Użyty został teleskop Celestron SCT o średnicy 11″ (27cm)