Olbrzymia plama słoneczna na Słońcu! Większa od Jowisza!

Wyciągajcie teleskopy, zakładajcie obiektywowe filtry słoneczne (koniecznie!) i obserwujcie plamę, a właściwie grupę plam AR1967 widoczną w samym centrum tarczy Słonecznej. Jej rozmiary są monstrualne. Jest dłuższa niż średnica Jowisza, z tego powodu widoczna jest nawet bez przyrządów optycznych! Wystarczy spojrzeć przez okulary spawalnicze aby ją dostrzec.

Tak olbrzymia plama słoneczna to nie tylko piękne widowisko dla posiadaczy teleskopów z filtrami słonecznymi. To również potencjalne zagrożenie ze strony koronalnych wyrzutów masy (CME), które nie tylko zapalają efektowne zorze polarne w rejonach podbiegunowych, ale również mogą spowodować problemy z łącznością, odbiorem radia i telewizji, z awariami sieci elektrycznych włącznie!

Grupa plam AR1967 już wyemitowała niewielki wyrzut masy w kierunku Ziemi, jednak nie stanowi on większego zagrożenia dla cywilizacji. Dotrze on do Ziemi 4 lutego, czyli dziś. Może spowodować większą aktywność zorzy polarnej, więc może warto dziś wieczorem spojrzeć w kierunku nieba? Księżyc 5 dni po nowiu nie utrudni zbytnio zadania. Naukowcy z całego świata analizują zachowanie grupy plam AR1967, konkludując jej szansą do wyemitowania bardzo silnego rozbłysku klasy X, wynoszącą aż 50% w ciągu 24 godzin. Dodatkowo, plamy położone są blisko centrum tarczy Słonecznej, To oznacza, że ewentualny koronalny wyrzut masy będzie skierowany prosto w naszym kierunku.

Autorem zdjęcia jest Karzaman Ahmad z Langkawi National Observatory w Malezji. Użyty został teleskop Celestron SCT o średnicy 11″ (27cm)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>