Nowości sprzętowe sierpnia

W ostatnich dniach Celestron zapowiedział kilka nowych produktów. Także kilku innych producentów sprzętu astronomicznego wprowadziło lub zapowiedziało nowe produkty.

Pierwszą z nowości Celestrona są okulary Luminos od 7 do 23 mm z 82 stopniami pola widzenia. Okulary 19 i 23 mm są 2″ a wszystkie pozostałe – 1,25″.


Kolejną nowością są teleskopy CPC Deluxe HD – czyli tuby EdgeHD osadzone na widłowych montażach z serii CPC. Są to teleskopy przeznaczone dla najbardziej wymagających obserwatorów nieba. Dzięki układowi korekcyjnemu EdgeHD dają dobrze skorygowane pole nawet z okularami o największych polach widzenia (takich jak Naglery, Ethosy i inne).

Tuby EdgeHD (czy CPC Deluxe HD wraz z klinem paralaktycznym) nadają się też do astrofotografii, lecz ze względu na dużą ogniskową należy dobrać kamerę o odpowiednich parametrach (m.in. z odpowiednio dużymi pikselami). Na rynku dostępny jest tylko jeden model reduktora – Optec Lupus – lecz dają one jedynie 22 mm krążki skorygowanego światła, a więc obsługują niezbyt duże matryce.

Tuby SCT jak i EdgeHD, czy Meade ACF w wersjach oznaczonych jako „Fastar Compatible” (zgodne z Fastar/Hyperstar) można wykorzystać do astrofotografii przy światłosile ~f/2 za pomocą soczewki Hyperstar. Typ konstrukcji SCT nie ma znaczenia, gdyż układy korekcyjne ACF i EdgeHD nie są używane w fotografii z Hyperstar.

Trzecią nowością Celestrona jest kamera NightScape. Wstępnie wyceniona została na $1500, choć np. Optcorp podaje także „list price” na poziome $2600.

NightScape to kolorowa dość duża matryca CCD – KAI-10100. Posiada 10,7 MPix małych pikseli oferując opcję binningu by zwiększyć skalę przy fotografii z dużych ogniskowych. Kamera posiada układ aktywnego chłodzenia i mechaniczną migawkę (ze względu na matrycę Kodaka).

Kamera ta wydaje się być dedykowana do astrofotografii z najnowszymi produktami Celestrona – Hyperstar z EdgeHD czy zwykłymi SCT, czy z binningiem w EdgeHD z reduktorem/korektorem Optec Lupus (mieści się w krążku skorygowanego światła). W Europie będzie musiała konkurować z kamerami QHY8L – wyposażonymi w większe (APS-C) kolorowe matryce od Sony.

TheImagingSource, producent kamer planetarnych DFK, DBK i DMK po długich oczekiwaniach wydał nową serię kamer wyposażoną w najnowszą planetarną matrycę CCD – ICX618. Nowe kamery oznaczone jako 21AU618.AS oprócz nowej matrycy posiadają poprawioną elektronikę – przy 60 FPS nie pojawiają się już koliste artefakty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Astronomia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.