Noc spadających gwiazd – relacja

W  minioną sobotę tj. 10 sierpnia mogliśmy oglądać  Rój Perseidów. Impreza zorganizowana została na dachu starej napoleońskiej kaponiery przez Centum Heweliamum w Gdańsku. Rozstawiliśmy się tam z naszymi teleskopami aby aktywnie uczestniczyć i wspólnie z innymi pasjonatami przeżywać to coroczne zjawisko.

Na umówionym miejscu byliśmy już ok. godziny 21, gdy było jeszcze jasno, po niebie szybko mknęły postrzępione ostatnie fragmenty chmur, które przez cały dzień wisiały nad miastem, dając spory opad deszczu. Na szczęście wiatr nam sprzyjał spychając resztki  chmur w kierunku wschodnim nad zatokę.

Na dachu rozstawiliśmy dwa stanowiska obserwacyjne, pojawiło się też kilku lokalnych pasjonatów ze swoimi teleskopami.

Na początek niebywałym powodzeniem wśród przybyłych cieszył się widok Saturna. Udało się go uchwycić nisko nad południowo-zachodnim horyzontem. Później teleskopy skierowaliśmy na najciekawsze i najjaśniejsze obiekty letniego nieba – mgławicę Hantle i Pierścień, gromadę kulistą M13 w Herkulesie, gromady otwarte NGC 884 w Perseuszu, gromadę wieszak w konstelacji strzała oraz Galaktykę Andromedę i układ podwójny Mizara z Alkorem.

Głównym tematem wieczoru były obserwacje spadających meteorytów do tego celu organizatorzy przygotowali ok. 30 leżaków. Niebo było na tyle łaskawe, że kilka meteorytów udało się nam utrafić.

Największe chyba jednak wrażenie na przybyłych  wywarł widok przelatującej tego wieczoru dwukrotnie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Impreza zakończyła się parę minut po północy zaraz po drugim  Przelocie ISS. Zainteresowanie było bardzo duże, przybyło ponad 150 osób. Odnieśliśmy wrażenie, że spora część uczestników była mocno zainteresowana tematem astronomii.

Zapraszamy do galerii, która choć trochę oddaje klimat jaki panował  podczas „Nocy Spadających Gwiazd”.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.