Nietypowe i ciekawe jesienne galaktyki dla pasjonatów

Obecnie możemy obserwować i fotografować duże i jasne galaktyki takie jak Galaktyka Andromedy, czy Galaktyka w Trójkącie (M33). Nieopodal nich znajdują się setki małych, ciemnych galaktyk, dość często niedostrzegalnych wizualnie, które mogą być dość nietypowe, czy też prezentować unikalne kształty i historię ich ewolucji…Pierwsza na liście jest galaktyka M74 przedstawiona powyżej. Mimo iż jest dość mała i bardzo ciemna ustawiona jest względem nas praktycznie „prostopadle” – prezentuje swoje spiralne ramiona w całej okazałości i dość często jest badana przez naukowców.


NGC660 to galaktyka z poprzeczką i na powyższym zdjęciu widać jej nietypowy kształt. Powstała najprawdopodobniej ze zderzenia się dwóch galaktyk co uformowało charakterystyczny odchylony pierścień gazu, pyłu i gwiazd.

Z kolei NGC 474 to galaktyka soczewkowata posiadająca dość niezwykłe gazowo/pyłowe otoczki. Obecnie nie ma pewności jak i dlaczego powstały, lecz mogą to być pozostałości po zderzeniach z innymi mniejszymi galaktykami w przeszłości, lub grawitacyjne efekty zderzania się z galaktyką spiralną tuż obok niej.

Z kolei IC 1613 to galaktyka nieregularna, która w kategorii piękności z galaktykami spiralnymi nie ma najmniejszych szans…

Galaktyka M77 jest w zasięgu wielu amatorów. Fotograficznie mając do dyspozycji sprzęt wysokiej jakości można złapać słabo widoczne obłoki materii. Cechą charakterystyczną tej galaktyki jest bardzo aktywne i jasne jądro.

Prosto z gwiazdozbioru Pieca na naszą listę trafia NGC 1097 – galaktyka spiralna z poprzeczką zawierająca w swoim centrum supermasywną czarną dziurę oraz krążące wokół niej dwie karłowate galaktyki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Astronomia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.