M13 z PREZYDENTEM RP

Dnia 7 sierpnia 2013 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Międzynarodowym Zlocie Harcerzy i Skautów „Wicek 2013” który rozpoczął się na poligonie w Toruniu. Jedną z atrakcji zlotu był pokaz nieba przy użyciu teleskopów zakupionych przez działające w województwie Kujawsko-Pomorskim astrobazy. Największym teleskopem była 16-calowa synta BK DOB16 z systemem GoTo zakupiona dość niedawno przez jednego z naszych klientów. Aby zapewnić jak najlepszy komfort obserwacji i najlepszej jakości obraz dostarczyliśmy na zlot okulary TeleVue Ethos, Nagler oraz szereg innych akcesoriów astronomicznych. Obraz musiał być perfekcyjny z jednego ważnego powodu – gościem pokazu nieba był Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką, jak też przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i duchowieństwa.

Na miejsce zlotu dotarliśmy w godzina popołudniowych. W piekącym słońcu swoje stanowiska przygotowywali obserwatorzy astrobaz z różnych miast województwa Kujawsko-Pomorskiego. Długim szpalerem stały obok siebie znajome kształty – refraktory 909EQ2, 8 calowe Dobsony Sky-Watcher, teleskopy 114 milimetrowe jak też tu i ówdzie większe 250-tki. Po drugiej stronie zorganizowaliśmy nasze stanowisko gdzie wraz z prof. Maciejem Mikołajewskim i p. Robertem Szajem przygotowaliśmy do działania ogromy 40 cm teleskop Newtona. Obserwacje rozpoczęły się jeszcze przy jasnym niebie, a pierwszym celem obserwacji była planeta Wenus. Jaskrawo lśniąca, na niebieskim jeszcze niebie, falowała w okularze teleskopu, który nagrzany był dość silnie w ten upalny dzień. Mimo to, tarcza planety widoczna była doskonale, w fazie po złączeniu górnym czyli w kształcie przypominającym Księżyc po pełni (w teleskopie z obrazem odwróconym). W chwili gdy Wenus znikała za drzewami, na teren zlotu przybył prezydent Bronisław Komorowski. Na placu odbył się uroczysty apel, a w tym czasie nasz teleskop został skierowany w kierunku widocznego na wciąż jeszcze jasnym niebie Saturna. Z biegiem czasu Saturn stawał się coraz lepiej widoczny. Doskonale widoczna była przerwa Cassiniego oraz pas na powierzchni planety. W tym samym czasie uruchomiliśmy prowadzenie i odtąd teleskop podążał za ruchem planety. Niestety czas działał na nasza niekorzyść (przynajmniej w tym momencie) i zanim zakończyły się oficjalne przemówienia, planeta podążyła w kierunku horyzontu i z naszego stanowiska nie była już widoczna. Przez chwilę zastanawialiśmy się co też interesującego pokazać i padło na gromadę kulistą M13. Mimo lekko jasnego jeszcze nieba widok był doskonały. W wyciągu tkwił okular TeleVue Ethos 13 mm dający powiększenie 138x.

Prezydent pojawił się wśród teleskopów około godziny 21:30. W pierwszej kolejności podziwiał niebo przez teleskopy z Astrobaz. Krótki pokaz nieba przeprowadził koordynator tego projektu – Wiesław Skórzyński. Następnie Prezydent skierował swoje kroki w kierunku naszego stanowiska. Kilka minut zajęło opanowanie błysków fleszy fotoreporterów które w warunkach nocnych obserwacji są zjawiskiem niepożądanym (czego większość fotoreporterów nie wiedziała). Prezydent podziwiał gromadę kulistą M13, po nim zaś obiekt ten oglądała również Anna Komorowska i kolejni goście z Kancelarii Prezydenta. Przez stanowisko obserwacyjne przewinęło się szereg znakomitości, między innymi nasz pierwszy i jak na razie jedyny kosmonauta – gen. Mirosław Hermaszewski, z którym zamieniliśmy kilka ciepłych słów. Przypomnijmy, gen. Hermaszewski jest jednym z VIPów na tegorocznym AstroShow (AstroShow klikalny.) Wcześniej też, gdy na niebie widoczna była planeta Wenus w kierunku nieba popatrzył przez teleskop ks.bp. Andrzej Suski, Biskup Toruński.

Pokaz nieba trwał bez mała do północy. Pod koniec teleskopy wzbudzały zainteresowanie głównych bohaterów spotkania – harcerzy, których na Toruńskim spotkaniu zgromadziło się grubo ponad dwa i pół tysiąca. Rozmowy z harcerzami w miłej atmosferze utwierdziły nas w przekonaniu, że akurat ci młodzi ludzie są przyszłością tego kraju.

Mamy nadzieję, że tak sama atmosfera będzie na naszym AstroShow.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.