Czym najlepiej obserwować zaćmienie Księżyca?

W poprzednim tekście przedstawiliśmy garść przydatnych informacji na temat zbliżającego się całkowitego zaćmienia Księżyca – przypomnijmy, że to piękne zjawisko będziemy mogli podziwiać już 21 stycznia. Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w tego typu obserwacjach?

Lornetki

DO Extreme 15×70

Lornetka jest idealnym sprzętem do obserwacji zaćmienia. Szerokie pole widzenia oraz patrzenie obuoczne pozwolą nam w pełni nacieszyć się kosmicznym spektaklem. Pamiętajmy jednak, że nie każdą lornetką będzie nam wygodnie prowadzić obserwacje z ręki, bez użycia statywu. Tutaj najlepiej sprawdzą się lornetki o powiększeniu 7-10x oraz o obiektywach nie większych, niż 50mm. Z reguły lornetki o takich parametrach ważą do 1kg. Im cięższa będzie lornetka oraz im większe powiększenie będzie generowała, tym bardziej obraz będzie podatny na drżenie rąk.

Lekkie lornetki polecane do obserwacji bez statywu:

Voyager II 12×50 – lornetka waży zaledwie 800g, jej pole widzenia wynosi 5,0 stopni kątowych (tarcza Księżyca ma ok. 0,5 stopnia), link poniżej:

https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-voyager-ii-12×50

Entry 10×50 – solidnie wykonana lornetka o wadze 840g, pole widzenia wynosi tu aż 6,5 stopnia

https://deltaoptical.pl/lornetka-entry-10×50

Do obserwacji astronomicznych szczególnie polecane są większe lornetki o parametrach 15×70 – tego typu sprzęt pokaże więcej, niż standardowe modele o obiektywach 50mm. Wyraźnie odczuwalna jest tu również różnica w powiększeniu. Lornetki tej wielkości z reguły ważą przynajmniej 1,5 kg, dlatego też zdecydowanie wskazane jest prowadzenie obserwacji z użyciem statywu. Wszystkie poniższe lornetki mają wciąż bardzo szerokie pole widzenia wynoszące 4,4 stopnia.

Starlight 15×70 – najlżejsza z naszych lornetek o tych parametrach, waży 1390g

https://deltaoptical.pl/lornetka-do-starlight-15×70

SkyMaster Pro 15×70 – nowa odsłona znanej serii lornetek Celestrona. W stosunku do starych Skymasterów wersja Pro wykonana jest dużo solidniej, dzięki czemu otrzymujemy obraz lepszej jakości – link poniżej:

https://deltaoptical.pl/lornetka-skymaster-pro-15×70

Extreme 15×70 – jest to propozycja dla obserwatorów ceniących sobie najwyższą jakość obrazu. Obiektywy wykonane są z bardzo dobrego szkła ED o niskiej dyspersji, co gwarantuje krystalicznie czysty obraz niemal zupełnie wolny od wad optycznych

https://deltaoptical.pl/lornetka-do-extreme-15×70-ed

Teleskopy

Zautomatyzowany montaż Sky-Watcher Virtuoso oraz teleskop Maksutova o aperturze 90mm

Większość teleskopów również doskonale nadaje się do obserwacji zaćmienia. Pamiętajmy jednak, że najlepiej będzie nam się je oglądało w szerokim polu widzenia wynoszącym przynajmniej 1,5-2 stopnie. Łatwo możemy uzyskać je w teleskopach o ogniskowej poniżej 1000mm.

Poniżej nasze propozycje:

BK 804 AZ3 – lekki i mobilny teleskop na wygodnym montażu azymutalnym, dzięki krótkiej ogniskowej wynoszącej 400mm możemy uzyskać w nim bardzo szerokie pole widzenia

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk804az3

Astromaster 130 EQ MD – dzięki zastosowaniu montażu paralaktycznego oraz napędu w jednej osi, po nakierowaniu teleskopu na cel, obiekt nie będzie uciekał nam z pola widzenia.

https://deltaoptical.pl/teleskop-astromaster-130eq-2

Głowica fotograficzna/teleskop SkyWatcher Virtuoso – jeśli interesujesz się fotografią, to warto zapoznać się z montażem Virtuoso. Jest to wielofunkcyjna, zautomatyzowana głowica, która może służyć zarówno do obserwacji astronomicznych, jak i dysponuje wieloma funkcjami przydatnymi w fotografii.

https://deltaoptical.pl/glowica-fotograficzna-teleskop-skywatcher-virtuoso

Okulary astronomiczne

Celestron Luminos 23mm w oprawie 2″

Jeżeli mamy już teleskop możemy doposażyć go w lepsze okulary – te, które znajdujemy w zestawie z teleskopem z reguły nie są najwyższej jakości. Mówi się, że cały układ optyczny jest tak dobry, jak jego najsłabszy element. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości okulary, tym bardziej, że możemy w ten sposób uzyskać szersze pole widzenia potrzebne do komfortowej obserwacji zaćmienia.

Przypomnijmy, że:

Powiększenie = ogniskowa teleskopu / ogniskowa okularu

Przykładowo w teleskopie o ogniskowej 400mm z okularem 20mm uzyskamy powiększenie 400 / 20 = 20x

Jak zatem obliczyć rzeczywiste pole widzenia? Musimy znać parametr nazywany jako pole własne okularu. I tak na przykład okulary z popularnej serii WA-66 mają własne pole widzenia wynoszące 66 stopni.

Rzeczywiste pole widzenia = pole własne okularu / uzyskane powiększenie

Tak więc okular WA-66 da nam 66 stopni / 20 x = 3,3 stopnia kątowego, co jak na teleskop jest wartością bardzo dużą.

Pamiętajmy jednak, że razem ze zmianą powiększenia zmienia się również jasność obrazu. Mówi nam o tym parametr nazywany źrenicą wyjściową. Zakres źrenicy wyjściowej najczęściej wykorzystywany w obserwacjach astronomicznych wynosi 1-5mm. Jeżeli chcemy sprawdzić czy dany okular sprawdzi się w naszym teleskopie wystarczy wykonać kilka prostych równań:

Źrenica wyjściowa = ogniskowa okularu / światłosiła teleskopu

Światłosiła* = apertura teleskopu / ogniskową teleskopu

 *- parametr ten z reguły jest wskazany w specyfikacji technicznej teleskopu

 Przykład: czy okular o ogniskowej 40mm sprawdzi się w refraktorze BK 804 AZ3?

 Ogniskowa teleskopu 400mm / apertura teleskopu 80mm = f/5 (światłosiła teleskopu)

 40mm / 5 = źrenica wyjściowa 8mm

Do teleskopu tego typu okular ten ma więc zbyt długą ogniskową. Pasować będzie za to do teleskopu o światłosile f/10, gdzie da źrenicę wyjściową 4mm.

Poniżej kilka przykładów okularów o szerokim polu własnym:

WA-66 20mm – wśród okularów w tym zakresie cenowym ma największe pole własne przy zachowaniu dość dobrej korekcji obrazu.

https://deltaoptical.pl/okular-wa-20-mm-66

GSO Super View 42 mm – okular hybrydowy Erfle’a o polu własnym 68 stopni ze średnicą oprawy 2”.

https://deltaoptical.pl/okular-sv-42mm-2

Hyperion 24mm – okular z cenionej serii niemieckiego producenta Baader Planetarium, daje wysokiej jakości obrazy w teleskopach o światłosile f/6 i mniejszej – im większa światłosiła, tym bardziej wymagający w stosunku do okularów jest teleskop.

https://deltaoptical.pl/okular-hyperion-24mm

Celestron Luminos 23mm – okular o bardzo szerokim polu własnym wynoszącym aż 82 stopnie, daje doskonale skorygowane obrazy w światłosilnych teleskopach (w f/5 czy nawet w f/4) – przykładowo w refraktorze 120/600 uzyskamy z nim powiększenie 26x przy rzeczywistym polu widzenia 3,15 stopnia i źrenicy wyjściowej 4,6mm

https://deltaoptical.pl/okular-luminos-23mm-2

Akcesoria do fotografowania Księżyca

Księżyc jest na tyle dużym i jasnym obiektem, że w bardzo prosty sposób można wykonać jego zdjęcia. Jeżeli dysponujemy teleskopem i aparatem fotograficznym ze zdejmowanym obiektywem, możemy fotografować w ognisku głównym teleskopu. Wystarczy zdjąć obiektyw, zamocować na nim tak zwany T-ring i nakręcić całość na wyciąg okularowy (większość teleskopów ma na wyciągu specjalny gwint umożliwiający nałożenie T-ringu). Każda marka aparatu ma swój standard mocowania – poniżej przykładowy T-ring:

https://deltaoptical.pl/t-ring-canon-eos

Jeśli nie mamy gwintu na wyciągu, możemy skorzystać z adaptera T-2/1,25 który pasuje do wyciągów 1,25” lub soczewki Barlowa T-2– link poniżej:

https://deltaoptical.pl/baader-h3-1-25-t-2-nose-piece

https://deltaoptical.pl/soczewka-barlowa-2x-1-25-z-gwintem-t2

Możemy również wykonać takie fotografie aparatem z wbudowanym obiektywem lub nawet smartphonem. Do podłączenia takiego urządzenia do teleskopu będziemy potrzebowali specjalnego adaptera:

https://deltaoptical.pl/adapter-baader-microstage-ii

Sam adapter pozwala na podłączenie aparatu, do smarphona musimy dokupić nakładkę na adapter:

https://deltaoptical.pl/adapter-statywowy-uchwyt-do-telefonu?from=related

Te artykuły i jeszcze więcej znajdziecie w promocyjnych cenach na naszej stronie:

https://deltaoptical.pl/promocje

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Astronomia, Bez kategorii, Lornetki, Poradnik i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

One Response to Czym najlepiej obserwować zaćmienie Księżyca?