Virtuoz wśród teleskopów

W przedpołudnie 16 października 2013 roku w warszawskim salonie Delta Optical przy alei Jana Pawła II 19 zgromadziło się wielu szacownych gości. Stoły z lunetami i mikroskopami ustąpiły miejsca stołom z jedzeniem i dobrym winem a w centralnym punkcie salonu pod specjalnym nakryciem czekał sprzęt dla którego zorganizowano to poranne spotkanie. Około godziny 10 do salonu zaczęli przybywać zaproszeni goście. Wśród przybyłych byli przedstawiciele Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w osobie dr hab. Agaty Różańskiej i dr hab. Arkadiusza Olecha który jednocześnie był też przedstawicielem znanego serwisu Optyczne.pl. Przybyły na miejsce redaktorki z czasopisma Wiedza Życie, licznie przybyli redaktorzy czasopism z branży fotograficznej. Prezentacja rozpoczęła się od krótkiego filmu, następnie odsłonięcia sprzętu dokonał prezes firmy Delta Optical Grzegorz Matosek. Oczom zgromadzonych ukazały się dwa montaże Virtuoso. Jeden stanowił komplet z tubą optyczną Maksutowa o średnicy 90 mm, drugi dźwigał na sobie aparat fotograficzny. To właśnie z okazji premiery montażu Virtuoso zgromadzono w warszawskim salonie tylu szanownych gości.

Prezentację sprzętu podzielono na dwie części. W pierwszej kolejności zalety Virtuoso w roli teleskopu astronomicznego przedstawił specjalista do spraw astronomii w Delta Optical – Damian Demendecki. Virtuoso w komplecie z 90 mm Maksutowem jest bardzo poręcznym i prostym w obsłudze instrumentem obserwacyjnym. Teleskop ten w przeciwieństwie do większości konstrukcji na rynku jest urządzeniem miniaturowym, przenośnym, wręcz biurkowym. Nieprzypadkowo wybrano tu system Maksutowa. Popularne MAK-i są krótkie a pomimo skromnych rozmiarów gwarantują ostry dobrej jakości obraz przy ogniskowej powyżej 200mm. Teleskop wyposażony jest w szukacz, nasadkę kątową i 2 okulary w standardzie 1.25”. Na głowicy montażu znaleźć można panel kontrolny z przyciskami. Urządzenie umożliwia śledzenie dowolnego punktu na sferze niebieskiej. Wystarczy odpowiednio przygotować teleskop do pracy, ustawić we właściwym kierunki a obiekty będą utrzymywane w polu widzenia bez potrzeby ciągłego korygowania kierunku. Co więcej zestaw ten kompatybilny jest z pilotami GoTo produkcji SkyWatchera. Wystarczy dokupić pilot SynScan AZ, aby uzyskać pełny system GoTo pozwalający na automatyczne wyszukiwanie obiektów.

Po prezentacji astronomicznej przyszedł czas na przedstawienie zalet fotograficznych montażu Virtuoso a działanie głowicy w tej dziedzinie przybliżył zgromadzonym Mariusz Kulma. Projektując ten montaż spełniono prośby fotografów którzy szukali sprzętu do wykonywania timelapsów, panoram oraz do płynnego filmowania. Za przodka Virtuoso w tym temacie można było uznać tzw. montaż wielofunkcyjny Sky-Watchera, w porównaniu jednak z nim Virtuoso przedstawia sobą ogromną wartość praktyczną. Aparat mocujemy na głowicy przy pomocy specjalnego adaptera w kształcie litery L. Odpowiednie kombinacje klawiszy pozwalają uruchomić poszczególne funkcje fotograficzne a wszystko pomyślane jest w sposób dość ergonomiczny i łatwy do zapamiętania. Z ważniejszych funkcji warto wymienić możliwość panoramowania. Montaż pozwala na wykonywanie zdjęć (steruje przy tym aparatem za pomocą kabla) w sposób pozwalający na późniejsze złożenie panoramy. W grę wchodzą zarówno klasyczne panoramy jak i panoramy sferyczne. Co więcej możliwe jest powolne obracanie głowicy, z regulacją prędkości w dość szerokim zakresie. Podczas ruchu wykonywać można zdjęcia seryjne do timelapsów, bądź też można wykonać film z płynnym przesunięciem kadru. Możliwe jest też fotografowanie w kilku zaprogramowanych wcześniej położeniach. Głowica Virtuoso potrafi zapamiętać do sześciu pozycji. Wciskając odpowiednią kombinację przycisków można uruchomić cykl pracy podczas którego montaż będzie kolejno kierował się w stronę zapamiętanych punktów wykonując w każdym z położeń zdjęcie i powtarzając cykl aż do momentu ręcznego zatrzymania

Po prezentacji fotograficznej wyświetlono krótki film demonstrujący rzeczywiste możliwości sprzętu. Po filmie już w sposób bardziej nieformalny dyskutowano o nowym montażu Virtuoso posilając się pysznym jedzeniem, winem i kawą. Na zgromadzonych prócz oczywistych zalet sprzętu duże wrażenie wywarła też cena. Vitruoso wbrew plotkom nie będzie kosztował kilku tysięcy, ustalona cena to 890 zł. Spotkanie w warszawskim salonie zakończyło się około godziny 12. Nowe urządzenie będzie dostępne w sprzedaży w pierwszej połowie listopada.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.