W poprzednim tekście (link poniżej) przedstawiliśmy kilka modeli dla młodszych obserwatorów.
https://deltasky.pl/jak-wybrac-teleskop-dla-dziecka/
Dla dzieci polecane są teleskopy o niewielkich rozmiarach umożliwiających im wygodne korzystanie ze sprzętu. Wiąże się to jednak z pewnym kompromisem – teleskop o mniejszej aperturze zbierze mniej światła przez co da nam mniejsze możliwości obserwacyjne.
Osoba dorosła może sobie pozwolić na większy teleskop. Wybór odpowiedniego sprzętu obserwacyjnego to jedno, pamiętajmy jednak, że o tym, co zobaczymy w okularze decydują również warunki, w jakich prowadzimy obserwacje. Zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem sprawia, że w dużym mieście zobaczymy mniej gwiazd, niż na terenach wiejskich z dala od lamp ulicznych. Jeśli mieszkamy w mieście mamy więc dwie możliwości – prowadzić obserwacje z balkonu lub wyjeżdżać z teleskopem za miasto. W takim przypadku część obserwatorów wybiera teleskop o wielkości umożliwiającej jego przechowywanie oraz wygodny transport.
Co zobaczymy z miejskiego balkonu?
Obiekty najbardziej odporne na sztuczne zaświetlenie to Księżyc i planety – na półkuli północnej widoczne są one na niebie południowym. Jeśli więc nasz balkon wybiega na północ, może się okazać, że obserwacje obiektów Układu Słonecznego będą niemożliwe. Niektóre z obiektów głębokiego nieba takie, jak najjaśniejsze mgławice planetarne czy gromady gwiazd są dostrzegalne z miasta, jednak w dalszym ciągu, żeby zobaczyć je w pełnej krasie powinniśmy wyjechać na wieś.
Teleskopy mobilne
Sky-Watcher BK 804 AZ3
Nr katalogowy: SW-2105
Jest to refraktor achromatyczny o aperturze 80mm i ogniskowej 400mm. W zestawie znajduje się montaż azymutalny AZ3, wyposażony w mikroruchy. BK 804 AZ3 to propozycja dla osób, które szukają niewielkiego i bardzo mobilnego instrumentu obserwacyjnego – jest to zdecydowanie najlżejszy teleskop w całym zestawieniu. Tuba optyczna waży zaledwie 1,5 kg, zaś montaż niecałe 4 kg. W zestawie znajduje się nasadka kątowa pryzmatyczna 45 stopni, dająca obraz nieodwrócony ziemski, dzięki czemu sprzęt ten znakomicie sprawdzi się jako luneta do obserwacji dziennych.
Teleskop dzięki krótkiej ogniskowej umożliwia osiągnięcie bardzo dużego pola widzenia. Sprawia to, że BK 804 AZ3 idealnie nadaje się do obserwacji rozległych obiektów głębokiego nieba takich, jak gromady gwiazd czy mgławice.
I tak na przykład z okularem WA-66 20mm uzyskamy powiększenie 20x przy rzeczywistym polu widzenia 3,3 stopnia co jak na teleskop jest wynikiem wręcz rewelacyjnym – dla porównania tarcza Księżyca w pełni ma 0,5 stopnia. Pamiętajmy również, że szerokie pole widzenia ułatwia odnajdywanie obiektów co jest niezwykle pomocne podczas nauki nieba.
Link do teleskopu:
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk804az3
oraz link do okularu WA-66 20mm:
https://deltaoptical.pl/okular-wa-20-mm-66
Celestron AstroMaster 130 EQ-MD
Nr katalogowy: 31051
Nasza kolejna propozycja to teleskop zwierciadlany Newtona o aperturze 130mm i ogniskowej 650mm. Astromaster 130 daje większe możliwości obserwacyjne, niż BK 804 AZ3, szczególnie jeśli chodzi o Księżyc czy planety. Jednocześnie wciąż stosunkowo krótka ogniskowa daje spore możliwości jeśli chodzi o pole widzenia – z okularem WA-66 20mm rzeczywiste pole widzenia wynosi w tym teleskopie 2 stopnie.
Teleskop jest zamocowany na montażu paralaktycznym CG-2. Montaże tego typu są nieco bardziej skomplikowane w użytkowaniu, niż montaże azymutalne. Jeśli jednak opanujemy działanie montażu zyskujemy dużą wygodę podczas obserwacji – montaże paralaktyczne umożliwiają podążanie za obiektem w jego ruchu po nieboskłonie. Ponadto Astromaster 130 EQ-MD wyposażony jest w napęd w jednej osi, dzięki czemu gdy już wyszukamy dany obiekt nie będzie on uciekał nam z pola widzenia. Zastosowanie napędu sprawia również, że teleskop ten może posłużyć do prostej astrofotografii.
Nie trzeba mieć drogiej lustrzanki czy kamery astronomicznej, by wykonać proste fotografie nieba. Istnieją specjalne adaptery do podłączenia smartphona czy aparatu kompaktowego do teleskopu – poniżej link do takiego adaptera:
https://deltaoptical.pl/adapter-fotograficzny-dla-telefonow-do-lunet-obserwacyjnych
Oraz link do teleskopu:
https://deltaoptical.pl/teleskop-astromaster-130eq-2
Większe teleskopy
Mobilność jest pojęciem względnym. Dla jednych mobilny teleskop waży 2-3 kg i mieści się do plecaka, dla innych mobilny będzie każdy sprzęt który będą w stanie spakować do auta i wywieźć na wieś. Szczęśliwcy mieszkający na wsi nie muszą się zbytnio przejmować gabarytami teleskopu. W domu zawsze znajdzie się miejsce do przechowywania sprzętu, zaś obserwacje często mogą być prowadzone w przydomowym ogródku. Kolejne modele przedstawione w tekście rekomendowane są właśnie dla tych osób – mieszkańców wsi oraz mieszkańców dużych miast, którzy mają możliwość przewożenia sprzętu pod ciemne niebo.
Sky-Watcher Dobson 6
Nr katalogowy: SW-1301
Dobson 6 to duży teleskop zwierciadlany o aperturze 150mm oraz ogniskowej 1200mm. W cenie do 1000 zł jest to zdecydowanie największy teleskop na rynku. Model ten doskonale nadaje się do obserwacji księżycowo-planetarnych z użyciem dużych powiększeń. Ze względu na dość znaczną aperturę teleskop świetnie sprawdzi się również przy obserwacjach obiektów o mniejszej jasności takich, jak odległe galaktyki, czy gromady gwiazd.
Teleskop osadzony jest na montażu azymutalnym Dobsona. Montaże tego typu są bardzo stabilne i proste w obsłudze. Do transportu teleskop można rozdzielić na dwie części – podstawę oraz tubę. W ten sposób bez trudu zmieścimy sprzęt nawet w bardzo małym samochodzie.
Link do teleskopu:
https://deltaoptical.pl/teleskop-sk-dob-6
Sky-Watcher Dobson 8″ Pyrex
Nr katalogowy: SW-1302
Dobson 8 jest prosty w obsłudze oraz daje bardzo duże możliwości obserwacyjne. Dzięki temu jest to jeden z najpopularniejszych teleskopów wśród miłośników astronomii w naszym kraju. Apertura w tym modelu wynosi imponujące 200mm, ogniskowa zaś 1200mm. Tak naprawdę jest to większa wersja Dobsona 6. Teleskop o tak dużej aperturze pod ciemnym niebem pokaże naprawdę wiele. Ramiona spiralne jasnych galaktyk, gromady kuliste, mgławice planetarne – te wszystkie piękne obiekty są w zasięgu Dobsona 8. Jeśli chodzi o obserwacje planetarne to model ten również pokaże więcej, niż Dobson 6 – dzięki większej aperturze obraz przy użyciu dużych powiększeń będzie jaśniejszy, co umożliwi dostrzeżenie większej liczby szczegółów.
Waga całego zestawu wynosi około 20 kg, jednak po zdjęciu tuby z montażu do przeniesienia mamy dwa elementy o wadze 10 kg. Jest to ciężar, który dla zdrowej dorosłej osoby nie powinien stanowić żadnego problemu. Pamiętajmy również, że niedogodności związane z transportem zostaną nam wynagrodzone – i to z nawiązką – przepięknymi widokami w okularze teleskopu.
Link do teleskopu:
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex
Sky-Watcher BKP 150750 EQ3-2
Nr katalogowy: SW-1205
Jeśli chcesz spróbować swoich sił w astrofotografii, to BKP 150750 EQ3-2 jest dla Ciebie. Przy aperturze 150mm i ogniskowej 750mm jest to dość lekka tuba o sporych możliwościach. Światłosiła teleskopu wynosi f=5, dzięki czemu czas naświetlania jest krótszy, niż w przypadku instrumentów o większej wartości tego parametru. Ponadto teleskopy zwierciadlane Newtona pozbawione są aberracji chromatycznej, która występując w refraktorach achromatycznych sprawia że teleskopy tego typu nie nadają się zbyt dobrze do astrofotografii. Kolejny atut tego teleskopu, to jego montaż – EQ3-2 jest konstrukcją paralaktyczną, która po doposażeniu w napęd umożliwia wykonywanie zdjęć przy stosunkowo długich czasach naświetlania.
BKP 150750 EQ3-2 jest również doskonałym sprzętem do prowadzenia obserwacji wizualnych. Niewiele jest teleskopów, o których można powiedzieć, że są uniwersalne – ten model zdecydowanie należy do tej grupy. Po dobraniu odpowiednich okularów umożliwia on zarówno osiągnięcie szerokiego pola widzenia, jak i duże powiększenia do obserwacji księżycowo-planetarnych. Poniżej nasze propozycje okularów astronomicznych:
Okular SWA-58 4mm w tym teleskopie dający powiększenie 187,5x
https://deltaoptical.pl/okular-swa-58-4mm-1-2
Baader Planetarium Hyperion 24mm, dający powiększenie 31x przy bardzo dużym polu widzenia wynoszącym 2,2 stopnia
https://deltaoptical.pl/okular-hyperion-24mm
Link do teleskopu:
https://deltaoptical.pl/teleskop-bkp150-750eq3-2
Sky-Watcher BKP 2001 EQ5
Nr katalogowy: SW-1207
Jest to teleskop zwierciadlany Newtona o aperturze 200mm i ogniskowej 1000mm. Mamy tu więc teleskop o takiej samej aperturze jak Dobson 8 przy nieco krótszej ogniskowej. Do zestawu dołączony jest bardzo stabilny montaż paralaktyczny EQ5. BKP 2001 EQ5, podobnie jak poprzedni model, ma światłosiłę f=5. W połączeniu ze znaczną aperturą sprawia to, że jest to niezwykle wydajne narzędzie do astrofotografii. Montaż w tej wersji nie posiada napędu, który oczywiście można dokupić osobno – link poniżej:
https://deltaoptical.pl/naped-w-obu-osiach-do-eq5
BKP 2001 EQ5 reprezentuje wszystkie zalety, które mamy przy BKP 150750 EQ3-2, z tym że dzięki większym gabarytom, jest to instrument o wyraźnie większych możliwościach. Pamiętajmy jednak, że wraz ze wzrostem rozmiarów rośnie również waga sprzętu oraz spada jego mobilność. I znowu musimy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy gotowi na ewentualny transport teleskopu pod ciemne niebo.
Sprzęt tej klasy warto doposażyć w wysokiej jakości okulary astronomiczne. Zdecydowanie godna polecenia jest seria Baader Hyperion. Są to okulary o dobrej korekcji obrazu oraz o szerokim polu widzenia. Do modelu BKP 2001 EQ5 rekomendujemy okular Hyperion 5mm – link poniżej:
https://deltaoptical.pl/okular-hyperion-5mm-2454605
Link do teleskopu:
https://deltaoptical.pl/teleskop-bkp200-1eq5
Teleskop BKP 2001 EQ5 Go-To
Nr katalogowy: SW-1208
W naszej ofercie jest również model od razu wyposażony w napęd. Ponadto montaż – jako jedyny w tym zestawieniu – posiada system Go-To, umożliwiający automatyczne wyszukiwanie i śledzenie obiektów na nieboskłonie. Dzięki temu jest to wysokiej klasy zestaw do astrofotografii – oczywiście żeby robić zdjęcia potrzebujemy jeszcze urządzenia rejestrującego obraz. Najlepiej jeśli będzie to aparat typu lustrzanka lub profesjonalna kamera astronomiczna.
Jak podłączyć lustrzankę do teleskopu? Do tego celu służą specjalne adaptery. Po pierwsze potrzebujemy pierścienia T-Ring, przy czym każda marka aparatu będzie miała nieco inne łączenie – poniżej T-Ring z mocowaniem w standardzie Canona:
https://deltaoptical.pl/t-ring-canon-eos
Ponadto, w zależności od tego jaki model teleskopu posiadamy mogą być potrzebne dalsze łączenia takie, jak na przykład przejściówka z T-Ring na standard wyciągu okularowego 1,25 cala:
https://deltaoptical.pl/baader-h3-1-25-t-2-nose-piece
BKP 2001 EQ5 Go-To jest również doskonałą propozycją dla osób organizujących pokazy i obserwacje grupowe. Po pierwsze odnajdywanie obiektów nie wymaga dużej wiedzy i przebiega bardzo szybko, po drugie funkcja śledzenia sprawia, że kolejne osoby podchodzące do okularu widzą dokładnie to samo – obiekt nie ucieka nam z pola widzenia.
Okulary, które dadzą w tym teleskopie znakomitej jakości obrazy to Baader Planetarium Morpheus. Do BKP 2001 EQ5 Go-To polecamy okulary o ogniskowych 12,5mm i 6,5mm. Okular 12,5mm świetnie nada się do obserwacji obiektów głębokiego nieba takich jak galaktyki, gromady kuliste czy mgławice planetarne. Z kolei okular 6,5mm świetnie sprawdzi się przy obserwacjach obiektów Układu Słonecznego.
Poniżej linki do obu okularów:
https://deltaoptical.pl/okular-morpheus-76-12-5-mm
https://deltaoptical.pl/okular-morpheus-76-6-5-mm
Link do recenzji okularów Morpheus:
https://deltasky.pl/recenzja-okularow-baader-morpheus/
Oraz link do teleskopu:
https://deltaoptical.pl/teleskop-bkp200-1eq5-goto