Niebo w Sierpniu – Noc Perseidów

Sierpień, zdaniem wielu obserwatorów, jest najlepszym miesiącem do obserwacji nieba. Względnie komfortowa temperatura, coraz dłuższe noce, bogactwo widocznych obiektów na niebie a w tym roku dodatkowo wysoko znajdujący się Saturn to tylko jedne z wielu argumentów przemawiających za tym, aby w sierpniu podziwiać piękno nocnego nieba.

W sierpniu długość dnia ulega dosyć znacznemu skróceniu. W Warszawie 1.08 wschód Słońca następuje o 4:54, a po upływie 15h i 35m, czyli o 20:29 Słońce zachodzi. Natomiast 31.08 Słońce wschodzi o 5:43 a zachodzi o 19:29, dzień będzie trwał 13h45m. W ciągu miesiąca noc wydłuży się o 1 godzinę i 50 minut.

Jeśli już mowa o Słońcu, to warto zaznaczyć, że nasza najbliższa gwiazda ciągle jest aktywna, czyli możemy obserwować plamy słoneczne a w sprzyjających okolicznościach nawet zorze polarne.

Informacje o bieżącej aktywności słonecznej najlepiej sprawdzać na stronie
https://www.spaceweatherlive.com/pl/aktywnosc-zorzowa/zasieg-zorzy-polarnej.html

Słońce jest dosyć nieprzewidywalne i potrafi zaskoczyć nagłym wyrzutem materii, co może zafundować spektakularne widoki na nocnym niebie i jednocześnie awarie w dostawach prądu.

Na początku miesiąca Księżyc będzie dominował nocne niebo osiągając pełnię z nocy pierwszego sierpnia na drugi. W tym czasie obserwacje obiektów Głębokiego Nieba będą praktycznie niemożliwe.

 

 

W ciągu swojej wędrówki po niebie, Księżyc 8 sierpnia znajdzie się w III kwadrze by 16 sierpnia kompletnie zniknąć z nocnego nieba. Właśnie sierpniowy nów Księżyca jest najlepszym do obserwacji obiektów Głębokiego Nieba znajdujących się blisko Centrum Galaktyki Drogi Mlecznej. Gorąco zachęcamy aby długi sierpniowy weekend połączyć z obserwacjami tych rejonów nieba bo nie cały rok mamy do nich dostęp.

 

 

24 Sierpnia Księżyc znajdzie się w pierwszej kwadrze, czyli najczęściej obserwowanej fazie naszego naturalnego satelity.

 

Sierpień będzie dobrym miesiącem do obserwacji planet, szczególnie gazowych olbrzymów. 27 Sierpnia Saturn będzie w opozycji a więc znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Planeta ta jest bardzo wdzięcznym obiektem do obserwacji nawet przez niewielkie teleskopy, które pokażą wyraźnie jego charakterystyczne pierścienie. W opozycji Planeta góruje, czyli znajduje się najwyżej na nocnym niebie dokładnie w środku nocy. To idealny czas na jej obserwacje i gorąco zachęcamy do wykorzystania tego czasu.

 

 

Również Jowisz coraz wcześniej wznosi się ponad horyzont. 14 sierpnia wzejdzie o godzinie 22:30 by o godzinie 1:00 w nocy znaleźć się już na wysokości 22 stopni pozwalając na jego obserwacje. Nawet niewielkie teleskopy jak 70 mm pokażą jego charakterystyczne równikowe pasy chmur, większe modele jak 90 mm pokażą również Wielką Czerwoną Plamę. Zdecydowanie warto poczekać do późna na tego gazowego giganta.

 

 

Sierpień wśród entuzjastów obserwacji nieba jest szczególnie ważny z powodu obfitego roju meteorów, którego maksimum przypada zazwyczaj 12 dnia tego miesiąca. Mowa oczywiście o Perseidach. Perseidy to pozostałości po komecie 109P/Swift-Tuttle, które spalając się w ziemskiej atmosferze dają efekt „spadających gwiazd”. W dobrych warunkach obserwacyjnych w ciągu godziny jesteśmy w stanie zaobserwować około 100 przelotów na godzinę. Meteory będą zdawały się wybiegać z gwiazdozbioru Perseusza, stąd nazwa roju – Perseidy. W tym roku obserwacje nie będą niczym utrudnione, Księżyc będzie bardzo blisko pełni, więc nic nie przeszkodzi nam w obserwacjach tego fenomenalnego roju.

 

 

Jak już wcześniej było wspominane, sierpień to doskonały czas na obserwację obiektów mgławicowych. Wieczorem na niebie dominują typowe gwiazdozbiory letnie, a więc Lutnia w której zaobserwujemy mgławicę M57, Herkules ze słynną gromadą kulistą M13, Łabędź ze słynną podwójną gwiazdą Albireo. Poniżej Łabędzia z pewnością dostrzeżemy Strzałę i Liska, w pobliżu których leżą asteryzm Wieszak i Mgławica Hantle (M27). Niżej nad horyzontem, w Tarczy, można odnaleźć piękną gromadę Dzika Kaczka (M11) a bardzo nisko, w Strzelcu, świeci mgławica Laguna, gdzie tworzą się nowe gwiazdy.

 

Sierpień to już przedsmak jesieni, więc w drugiej połowie nocy na niebie zaczynają dominować gwiazdozbiory jesienne, czyli Pegaz z uroczą gromadą kulistą M15, Andromeda, w której znajduje się słynna Galaktyka M31, Perseusz z przepiękną Gromadą Podwójną a nawet Byk z gromadą otwartą Plejady (M45) i Aldebaranem.

 

Pod koniec miesiąca, o świcie, zrobi się już zimowo, ponieważ na jaśniejącym, porannym niebie wschodzi Orion z mgławicą M42, który jest już typowym zimowym gwiazdozbiorem.

 

 

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym, bardzo ważnym wydarzeniu, związanym z sierpniowym niebem. W dniach 2-27 sierpnia odbędzie się XII edycja AstroShow. Delta Optical AstroShow to jedyne w swoim rodzaju doroczne spotkanie fascynatów makro- i mikrokosmosu – zarówno tych stawiających pierwsze kroki, jak i tych, którzy pewnie poruszają się w obu obszarach. W tym roku miejscem spotkania będzie Hotel BoniFaCio Spa & Sport Resort w miejscowości Kępa, zaledwie 80 km od centrum Warszawy. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem
https://www.astroshow.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.