Po dłuższej przerwie zapraszamy na pokaz nieba który odbędzie się w piątek, w dniu 11 kwietnia 2014 roku przy Centrali naszej firmy w Nowych Osinach k. Mińska Mazowieckiego.
Jeżeli pogoda pozwoli to już od około godziny 20-tej podziwiać będzie można obiekty nocnego nieba za pomocą zgromadzonych na miejscu teleskopów z oferty Delta Optical. Z dużych instrumentów optycznych czekających na obserwatorów wymienić warto 14” rozsuwanego dobsona firmy Sky-Watcher czy też teleskop systemu Schmidta-Cassegraina o średnicy 28cm – Celestron CPC 1100. Na miejscu znajdą się też mniejsze teleskopy w różnych wersjach i systemach optycznych. Dla odwiedzających pokaz udostępniona zostanie wypożyczalnia sprzętu obserwacyjnego w której znaleźć będzie można akcesoria takie jak okulary czy też filtry astronomiczne.
Dodatkową atrakcją pokazu będzie możlwość obejrzenia najnowszej innowacji w świecie elektroniki astronomicznej – pokażemy Celestron StarSense AutoAlign w akcji! Obok pokazu możliwości teleskopów, będzie możliwość przetestowania wybranego sprzętu astronomicznego. Serdecznie zapraszamy także rodziny z dziećmi – pokażemy również teleskopy w sam raz na prezent dla dzieci!
11 kwietnia Słońce zajdzie o godzinie 19:22. Tej nocy uwaga obserwatorów zdecydowanie skupi się na obiektach Układu Słonecznego – dość dawno na wieczornym niebie nie było takiego bogactwa planet. Po godzinie 20 w miejscu obserwacji zapadnie zmrok a uwaga przybyłych na miejsce skupi się zapewne na Jowiszu. Planeta widoczna będzie na wysokości ponad 50 stopni w kierunku południowo-zachodnim, w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Janość planety wyniesie -2 magnitudo. W chwili rozpoczęcia obserwacji widoczne będą wszystkie 4 galileuszowe księżyce planety – po stronie wschodniej kolejno: Callisto, Ganimedes, Io, po stronie zachodniej Europa. Konfiguracja ta podczas pokazu nie ulegnie wielkiej zmianie. Około północy planeta Jowisz będzie wciąż widoczna, nisko nad północno-zachodnim horyzontem.
Wielką atrakcją dla obserwatorów będzie na pewno planeta Mars którą oglądać będziemy zaledwie w 3 dni po opozycji. Nie będzie to co prawda opozycja zbyt optymalna, rozmiar planety będzie znacząco mniejszy niż podczas wielkich opozycji a i jasność nie będzie porównywalna z jasnością Jowisza. Opozycje Marsa nie zdarzają się jednak co rok. Ze względu na składanie się ruchów orbitalnych Ziemi i Marsa między dwoma opozycjami upływa około 2 lat. Oto mamy okazję do podziwiania czerwonej planety na którą trzeba było czekać jakiś czas. Za pomocą zgromadzonych na pokazie teleskopów powinniśmy dostrzec czapy polarne na biegunach Marsa jak też sporą ilość ciemnych obszarów na tarczy planety. Zapewne dużo będzie zależało od panującego podczas nocy seeingu.
Trzecia z planet – Saturn, wzejdzie około godziny 22 i zapewne około godziny 23 wzniesie się na tyle aby udało się ją dostrzec z miejsca obserwacji. Saturn obecnie znajduje się w gwiazdozbiorze Wagi i dość nisko przemieszcza się nad południowym horyzontem. Pomimo dość niskiego położenia warto przypatrzeć się planecie. W tym roku ustawienie pierścieni względem Ziemi jest bardzo optymalne. Są one nachylone pod niemal maksymalnym kątem i wspaniale wyeksponowane dla ziemskiego obserwatora. Zapewne bez większego problemu uda się dostrzec przerwę Cassiniego w pierścieniach, pewne szczegóły na powierzchni planety jak cały rój księżyców planety, z najjaśniejszym Tytanem na czele.
Pomiędzy planetami na niebie królował będzie Księżyc. Nasz naturalny satelita widoczny będzie w fazie pomiędzy I kwadrą a pełnią (dokładnie 3.5 dnia przed pełnią). Tego wieczoru Słońce zachodzić będzie nad wielkim obszarem Oceanu Burz (Oceanus Procellarum), widoczne będą liczne kratery spośród których wymienić warto obiekty takie jak krater Hershel, Gassendi czy też mały ale doskonale widoczny Kepler znajdujący się w pustym obszarze Oceanu Burz.
Tej nocy podziwiać będziemy planety. Księżyc będzie silnie rozświetlał niebo w związku z tym poważne obserwacje obiektów mgławicowych zostawimy na następny pokaz.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do siedziby firmy Delta Optical w Osinach Nowych w piątek 11.04.2014 roku. Pokaz rozpocznie się około godziny 20 i potrwa do północy.
Zdjęcie przedstawia Marsa widocznego w doskonałych warunkach przez teleskop o średnicy 20 cm. Ciekawe, jak będzie widać Marsa 11 kwietnia w jeszcze większych teleskopach?
Do zobaczenia!
1 Responses to Zapowiedź pokazu nieba 11 kwietnia w Delta Optical