Jeżeli szukacie dobrych Newtonów dedykowanych do astrofotografii to polecić możemy nowe astrografy SkyWatchera – Newtony z serii Quattro: 200/800 i 250/1000.
Nowe teleskopy trafiły już do pierwszych użytkowników… Na brytyjskim forum możemy przyjrzeć się rozpakowywaniu 8″ Newtona Quattro, fotografię NGC281 wykonaną za pomocą 10″ wersji (a także mgławica Półksiężyc, Veil, IC5146, czy M27), czy bardzo długi wątek poświęcony nowej serii. Użytkownicy wydają się być zadowoleni z nowych teleskopów i poza pojedynczymi przypadkami (np. braku obejm) nie było z nimi problemów.
Seria Quattro przeznaczona jest dla wymagających astrofotografów dla których standardowe Newtony nie oferują wystarczająco jasnej światłosiły (np. standardowe Newtony f/5 SW), czy sztywności, sprawności mechanicznej (GSO 200/800 i inne). Quattro ma być też alternatywą dla prostszych modeli Newtonów-astrografów Orion Optics UK.
Tuby Quattro wykonane zostały z włókna węglowego zapewniając niższą wagę oraz odpowiednią sztywność i stabilność termiczną (aluminium jak i włókno węglowe mają swoje wady i zalety, tutaj zdecydowano się na włókno węglowe). Seria Quattro wyposażona została także w cieńsze pająki lustra wtórnego, jak i solidny wyciąg Cryforda 2″ z mikrofocuserem. Wewnątrz tub znajdziemy także bafle – poprawiające kontrast i ograniczające odblaski. Teleskopy te są także bardzo jasne – f/4 – co przekłada się na krótsze czasy ekspozycji.
Fotografowanie za pomocą tak światłosilnych Newtonów wymaga precyzji. Przy światłosile f/4 kluczowa jest kolimacja, którą warto ustawiać/sprawdzać tuż przed rozpoczęciem fotografowania na wychłodzonej tubie i w układzie w jakim będziemy fotografować. Można do tego użyć dobrego kolimatora laserowego. Kolejny element to korektor komy – standardowy MPCC, czy korektor RCC. W obu przypadkach odległość korektor-matryca musi być dokładnie taka jak w specyfikacji danego korektora.
Nie obejdzie się także bez silnego montażu (np. EQ6, lub co najmniej HEQ5 dla 8″ tuby) oraz guidingu (np. za pomocą off axis guidera: cienkiego TSOAG dla Newtonów używających korektora MPCC, czy nieco „grubszych” dla korektora RCC). Fotografować można za pomocą lustrzanki, choć by zwiększyć „wydajność” warto zastosować dedykowaną kamerę (Atik 383L, QHY8L i inne). Montaż prowadzić można różnymi kamerkami, np. QHY5, Atik Titan, SW Synguider itd.