Przesilenie letnie i obłoki srebrzyste

Trwa właśnie miesiąc czerwiec, a więc okres najkrótszych nocy. Oczywiście, obecne warunki nie sprzyjają obserwacjom obiektów mgławicowych, ponieważ giną w rozproszonym świetle Słońca. Ale możemy zaobserwować bardzo piękny spektakl na północnym horyzoncie. W okolicach przesilenia letniego, Słońce chowa się tak nisko pod horyzont, że przez całą noc północny horyzont jest podświetlony tak, jakby dopiero przed chwilą był zachód Słońca. Nie są to klasyczne białe noce, jakie mają miejsce na przykład w Skandynawii, ale efekt widocznego całą noc jasnego, różowego, czasem pomarańczowego światła nad północnym horyzontem jest przepiękny. Oczywiście, im dalej na północ, tym efekt będzie silniejszy.
Mieszkańcy np. Gdyni, Kołobrzegu czy też Szczecina, po wyjściu nad morze, mogą całą noc bez problemów czytać gazety czy też spacerować. Niebo będzie tak podświetlone blaskiem Słońca.
Z faktem bardzo płytkiego chowania się Słońca pod horyzont, związane są też obserwacje obłoków srebrzystych. Są to najwyżej położone chmury w naszej atmosferze. Do końca nie wiadomo, z czego są zbudowane. Według jednej z teorii są to drobiny pyłu kosmicznego, inne sugeruje, że to resztki spalonych meteorów a kolejna, że spaliny silników rakiet.
Pewne jest natomiast to, że w czasie krótkich, letnich nocy, obłoki te są podświetlane blaskiem niewidocznego Słońca i wyglądają wprost bajecznie. Co roku na wszelkich forach astronomicznych publikowane są właśnie zdjęcie tych wspaniałych chmur.
Gorąco zachęcamy Was do obserwacji wspaniałych zjawisk związanych z przesileniem letnim. Swoje zdjęcia możecie przesyłać do nas 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Astronomia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.