Festiwal Nauki Młodego Człowieka 27-29 września 2014

Dlaczego mucha może chodzić po suficie i jakiego koloru jest słońce – czyli badania od mikrokosmosu do kosmosu.

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogli zobaczyć na własne oczy młodzi badacze na stanowiskach Delty Optical w ramach festiwalu nauki młodego człowieka. W tym roku dopisała nam pogoda i przez dwa dni na stanowisku przed gmachem Politechniki Warszawskiej pokazywaliśmy słońce przez specjalny teleskop słoneczy Lunt 60. Młodzi badacze przekonali się, że słońce jest… fioletowe! A wszystko to przez specjalny filtr wbudowany w teleskop, który przepuszczał światło tylko w linii K. Długość fali światła 395nm daje właśnie kolor fioletowy. Nie zbiło to z tropu uczestników imprezy, którzy dobrze wiedzieli, że słońce świeci we wszystkich kolorach.

Wewnątrz budynku rozstawione było stoisko mikroskopowe, na którym do dyspozycji były mikroskopy biologiczne, stereoskopowe oraz cyfrowe. Dla młodych badaczy przygotowaliśmy wiele preparatów, które każdy uczestnik ochoczo oglądał pod różnymi powiększeniami. Przekonaliśmy się, że włosy są podobne do makaronu, mucha na nodze ma specjalne haczyki, które pozwalają jej chodzić po suficie, sprawdziliśmy jak wygląda ziarno piasku, liść pokrzywy i wiele innych ciekawych preparatów i obiektów.
Można było również przygotować własne preparaty, z czego młodzi naukowcy chętnie korzystali.

Na koniec chcieliśmy podziękować dwóm uroczym studentkom Politechniki Warszawskiej – Karolinie Kmieć i Karolinie Cabaj, które pomogły w przygotowaniu i obsłudze naszych stanowisk oraz w udzielaniu odpowiedzi nawet na bardzo zaskakujące pytania uczestników.

Do zobaczenia za rok młodzi badacze!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.